Sdílet
 

Jak vybrat správné květiny? 1.díl

Datum vydání: 01.12.2005 | autor:
Květiny tvoří neodmyslitelnou součást našeho života. Neustále jej obohacují rozmanitostí svých barev a tvarů. Květinami lze nejen vyzdobit byt, ale je i možné vyjádřit různost lidských osobností, které v domácnosti žijí.
Připravili jsme pro vás květinový horoskop, který vám pomůže vybrat ty správné květiny jak do vašeho bytu, tak pro vaše přátele.

VODNÁŘ – VANDA


Vodnáři jsou velmi společenští a snadno navazují přátelské vztahy. Rádi experimentují a milují vše, co je originální, fascinující a nezvyklé. Bývají z nich výrazné osobnosti, a proto je velmi často zaujmou orchideje – květiny s nádechem exotiky, které jsou stejně pozoruhodné a sebejisté, jako oni sami. Těžko bychom hledali květinu, která by Vodnáře vystihovala lépe.

Orchidejí je na trhu celá řada. Kterou vybrat? K Vodnářům, pro které je charakteristická modrá barva, má nejblíže vanda. Tato exotická, přitažlivě podivuhodná, sytě zbarvená orchidej zaujme na první pohled. Její do modra zbarvené květy připomínají hladinu hlubokého oceánu, který přímo vybízí k tomu, abychom se do něj ponořili a obdivovali krásu jeho vnitřního světa. Zvláště Vodnáři, jimž moudré hloubání nad nejrůznějšími otázkami není cizí, by si proto mohli vandu oblíbit.

Tato exotická kráska má původ v Asii. Pochází z rodiny se skvělým rodokmenem – jejími příbuznými jsou tak skvostné orchideje, jako Cymbidium nebo Phalaenopsis, a tak se není čemu divit, že je vanda předmětem obdivu na celém světě. Nejvíce se jí daří v Thajsku. Na Havajských ostrovech se využívá k výrobě známých uvítacích květinových náhrdelníků a v Singapuru má dokonce status národní květiny. Ve Velké Británii je neodmyslitelnou součástí snad každé důležitější události. Díky jejímu delikátnímu vzhledu je možné skloubit tradiční i moderní styl květinových dekorací, čehož lze nápaditě využít například při svatbách.

Její přitažlivost nespočívá pouze v pestrém zevnějšku, ale i v dlouhé trvanlivosti ve váze. Nejdostupnější je v modrofialovém zabarvení, je však možné získat i vzácnější varianty s květy zbarvenými bíle, žlutě, růžově nebo temně fialově. Můžeme je pořídit prakticky po celý rok, zejména jako řezanou květinu, v menší míře i jako hrnkovou rostlinu.

Jako Vodnáři, kteří prahnou po citu, ale zároveň si úpěnlivě hlídají svoji svobodu, i vanda vyžaduje jistou péči. Nejvíce ale ocení, když ji ponecháme dostatek prostoru k tomu, aby bylo možné nerušeně vnímat její krásu.

RYBY – EUSTOMA

Pro lidi narozené v Rybách je typický neproniknutelně zasněný výraz. Snění je pro tyto jedince, oplývající bohatou představivostí, přímo životně důležité. Proto by mohli preferovat právě eustomu, která svými drobnými květy neodolatelně našeptává a láká k putování vlastní fantazií.

Ryby nad ostatními lunárními znameními vynikají svým nesobeckým přístupem k ostatním, upřímností a důvěryhodností. O svých schopnostech však často pochybují a nemají dostatek sebevědomí. Klid nacházejí v přírodě, pro kterou mají zvláštní cit. I proto jsou pro ně eustomy, které připomínají právě natrhané luční kvítí, jako stvořené.

Eustoma russellianum pochází z Ameriky a patří mezi květiny, které jsou v českých květinářských obchodech zatím poměrně neznámé. Se šlechtěním se započalo poměrně pozdě – až v osmdesátých letech 20. století. Díky své kráse si ale rychle získává stále větší oblibu a obdiv. Pozornost si zaslouží nejen pro své roztomile zvonkovité květy, jež mohou být jak plné, tak i jednoduché.

Z původních purpurových až modrofialových květů byla vyšlechtěna celá řada barev. Dnes již existují odrůdy s květy sněhově bílými, smetanovými, něžně růžovými nebo tajemnými tmavě fialovými. K dostání jsou také odrůdy s dvoubarevnými květy, například bílé s fialovým okrajem. Je ideální květinou pro jednodruhové kytice, stejně jako pro přípravu smíšených aranžmá.

Starostlivé Ryby eustomám jistě věnují veškerou péči k tomu, aby ve váze vydržely svěží co nejdéle. Co potřebují? Před vložením do vody odstranit spodní listy, které by ve vodě mohly zahnívat, přidat výživu pro řezané květiny a pravidelně vyměňovat vodu. Kytici není vhodné stavět na přímé slunce - tenké listy by mohly vypařovat více vody, než mohou stonky absorbovat. Nejlépe jí vyhovuje teplota mezi 5 – 15 °C. Vzhledem k tomu, že je eustoma poměrně náchylná k nejrůznějším onemocněním, především bakteriálním a plísňovým, doporučuje se dbát na to, aby jich ve váze nebylo příliš velké množství pohromadě.

BÝK – ALSTROEMERIA


Znamení Býka je spojeno s planetou Venuší, která symbolizuje vrchol jara, tedy období, kdy příroda nejvíce odkrývá svoji rozmanitost. Snad proto jsou Býci velmi často považováni za kreativní bytosti s vytříbeným smyslem pro estetično a umění ve všech formách a sami se rádi obklopují krásnými věcmi.

Stejně tak Alstroemeria poukazuje na svoji krásu a vybízí k obdivu nejedním způsobem. Pěstuje se v několika barevných variantách – růžové, červené, žluté, oranžové a bílé; kromě toho i s veselými tečkami a pruhy, jež ji činí ještě přitažlivější.

Nejoblíbenější barvou u zákazníků je růžová, od něžných odstínů odrůd ‘Flamengo’ a ‘Pink Minetti’ po sytější růžovou, kterou mají květy odrůd ‘Ibiza’ a ‘Granada’. Intenzivní, vášnivou červení se pyšní ‘Sacha’ a ‘Fantasy’. V dnešní nabídce nechybí ani žlutokvěté odrůdy, z nichž vyniká ‘Yellow King’ se zářivě žlutými květy. Z oranžových poutá pozornost ‘Victoria’, mezi bílými pak ‘Virginia’. Tvar květů i barevné odstíny alstroemérie jsou ideální pro zrozence znamení Býka, kteří milují přirozené prvky a moderní čistý design.

Alstroemérie pochází z chladných hornatých, ale slunečných oblastí rozprostírajících se na území Brazílie, Peru a Chile. Nejen charakterem místa svého původu připomíná tato květina znamení Býka, který je na jednu stranu velmi racionální a praktický, na druhou stranu však dokáže naplno prožívat city a být velmi vášnivý. Pro svou dobrosrdečnost a vstřícnost bývají Býci velmi oblíbení ve společnosti. Nejlépe si však rozumí sami mezi sebou, a asi právě díky tomu se v aranžmá alstroemérie nejčastěji ponechává o samotě, popřípadě se kombinuje s jinými odrůdami. Jisté souznění býk nachází i u znamení Panny a Blížence. Květy alstroemérie také mohou hezky vyniknout i ve vazbách smíšených, například s lilií, růží nebo hledíkem.

Dalo by se říci, že alstroemerie kvete s býčí vytrvalostí. Pokud se o ní budete dobře starat, rozkvete i to nejmenší poupátko a z jejích půvabů se budete moci těšit dlouhou dobu. Doporučuje se, abychom poté, co si přineseme kytici alstroemérií domů, ji ještě v papírovém obalu ponořili do vázy s vodou, a nechali řádně napít. Předtím je vhodné seříznout část stonku šikmým řezem a samozřejmě odstranit všechny listy, které by zůstaly pod hladinou vody.

BERAN – FRÉZIE

Berani mají ve společnosti často velmi významné postavení. Z jejich vzhledu vyzařuje vnitřní síla, spontánní energie a pocit sebedůvěry. To je možné říci i o frézii, kterou lze poznat i se zavřenýma očima. Výrazná, nezaměnitelná vůně, která se tvrdohlavě line z jejích květů a útočí na naše smysly, je velmi výrazná a specifická.

Frézie jsou úžasné květiny, jsou velmi tvárné a jdou s nimi dělat doslova zázraky. V kytici mohou plnit vůdčí úlohu, která je i pro lidi narozené ve znamení Berana typická. V nejrůznějších aranžmá mohou zářit mezi větvičkami a zelení jako drahokamy, které se ke znamení Berana výborně hodí. Frézie jsou také vhodné do svatebních kytic či k přípravě různých dekorací - od věnečků do vlasů přes náramky až po korsáže.

Kdysi byly frézie známé pod názvem, který prozrazuje původ této hlíznaté rostliny – kapská konvalinka. Původní druh měl žluté květy, intenzivním šlechtěním pak vznikly odrůdy celé řady jiných barev.

Omamná vůně, květ přitažlivý jak barvou, tak tvarem jsou argumenty, proč frézie se znamením Berana perfektně ladí. Barevné spektrum květů zahrnuje tóny od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi je nejpopulárnější žlutá, pak následují bílá, červená, růžová a nachová. Mezi fréziemi s květy jednoduchými jsou nejoblíbenější bílé, žluté, nachové, červené, oranžové a růžové. Beran se k milovanému partnerovi chová velmi něžně, láskyplně, pozorně a to právě může vyjádřit květinou, kterou sám tak zbožňuje.

Pokud chceme, aby nám frézie vydržely co nejdéle, je třeba věnovat jim zvýšenou péči. Když si kytici přineseme domů, odřízneme tři centimetry stonku a ponecháme květiny chvíli zabalené ve váze, než se napijí vodou, do níž by se měla přidat výživa pro řezané květiny. V blízkosti kytice by se neměly vyskytovat zrající ovoce a zelenina. Místnost, ve které květiny uchováváme, bychom neměli zapomenout občas vyvětrat.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jak vybrat správné květiny? 1.díl"

Buďte první a napište komentář k  "Jak vybrat správné květiny? 1.díl"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE