Obklopte se barvami Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky
Máte již dost šedi a fádnosti kolem sebe? Oblečte svůj byt do nového kabátu. Pokud stále váháte s barevnými odstíny a upřednostňujete raději klasiku, i zde se dají dělat proměny.
Při výběru barvy se zamyslete nad tím, jaké další barvy budete chtít kombinovat a jak na vás budou působit. Při volbě barevných tónů se nenechte vést pouze módními trendy. Co je módní, nemusí být ve vašem případě právě vkusné a z některých barevných výstřelků pak můžete být nešťastní. Uvědomte si proto, jak na vás některé barvy působí. Důležité je, aby se vám barva líbila a vnímali jste ji pozitivně.

S barvami na stěnách můžeme dělat divy. Dokáží místnost opticky zmenšit, ale i zvětšit, snížit či zvýšit. Některé z nich prozáří rázem celou místnost, pomocí některých barev naopak můžeme zvýraznit některé kusy nábytku nebo obrazů. Např. modré pozadí kontrastuje s bílým nábytkem či doplňky, černá s bílou, oranžová s černou, žlutá s červenou…

Studené odstíny, i když mohou působit chladně, dodávají interiéru pocit čistoty a svěžesti. Ideální jsou pro pracovny, ložnice a koupelny. Světlé odstíny těchto barev opticky rozšiřují prostor v místnosti. Nejlépe se hodí pro místnosti situované na jih, které jsou plné světla.
 • Řekne-li se modrá barva, každý si vybaví moře či oblohu. Je známo, že modrá barva uklidňuje, navozuje pocit klidu a tlumí pocit samoty. Obecně podporuje spánek. Vytváří jakoby iluzi většího prostoru. Ideální je v kombinaci s dřevem, které vnáší do pokoje teplý tón. Tato barva je vhodná např. pro pracovny a ložnice.
 • Zelená barva je symbolem vegetace. Působí přívětivě a vesele, uklidňuje a tiší mysl. S ní do pokoje přijde harmonie a klid. Ideální je do ložnice nebo pracovny, hodí se však i do všech ostatních místností.
 • Fialová barva harmonizuje mysl. Pomáhá meditacím a je také známo, že přináší energii. Je vhodná jak do dívčích pokojů, tak do reprezentativních místností. Světlý odstín dokáže místnost opticky zvětšit, naopak sytý tón fialové prostor zmenšuje.
Neutrální barvy na každého působí individuálně. Mohou chladit nebo naopak hřát. V každém případě přinášejí do interiéru pocit vyrovnanosti.
 • Bílá barva patří stále mezi klasiku. Obecně platí, že bílou se nic nezkazí, a proto si stále drží své příznivce. Je symbolem čistoty a pořádku. Dokáže místnost opticky zvětšit, proto se nejlépe hodí pro malé či nízké místnosti. Ideální je v kombinaci s tmavým nábytkem.
 • Šedá barva je pasivní a působí vyrovnaným dojmem.
 • Černá barva je barva důstojnosti. V interiéru je jistě vkusným doplňkem. Obklopit se černou je extrém a chce to odvahu. V kontrastu s bílými doplňky vzniká skutečně nevšední interiér. S černou však přichází tma a jakási tíha a deprese. Pokud se tedy rozhodnete pro černé stěny, zvažte všechna pro a proti.
Teplé odstíny působí nejenom vesele, ale také optimisticky. Světlé odstíny dokáží prostor rozšířit, naopak tmavé odstíny jsou sice v současné době IN, je třeba však myslet na to, že pokoj zmenšují a zužují. Doporučuje se používat je v chladných prostorách, protože dokážou celou místnost prozářit a nabýt dojmu tepla a útulna.
 • Červená symbolizuje lásku a krev. Je to barva velice dominantní a na někoho může působit až agresivním dojmem. Údajně zvyšuje krevní tlak a zrychluje srdeční činnost. Na někoho působí provokativně a sexy. Je vhodná do ložnic nebo do veřejných prostor, které mají určitým způsobem zaujmout.
 • Oranžová je a bude asi nejoblíbenější barvou. V současné době má oranžovou v pokoji sice kdekdo a není ničím originální, přesto však oranžová letí. Tato neuvěřitelně teplá barva dodává nejen energii a sílu, dokáže také probudit smysly. Jednoznačně celou místnost proteplí a prosvětlí. Světlejší odstíny se hodí do ložnic a jídelen, sytější odstíny do obývacích pokojů. Myslete však na to, že již syté odstíny mohou působit agresivně. Příliš sytý odstín oranžové nevolte do ložnice. Mohl by narušovat klid potřebný ke spánku.
 • Žlutá je barvou velice pozitivní. Je to barva sluníčka, takže není pochyb, že je veselá a hřejivá. Působí na kreativitu a opticky prostor zvětšuje. Je vhodná do jídelen, obývacích a dětských pokojů.
 • Růžová všeobecně uklidňuje a uvolňuje svalstvo. Tato křehká barva probouzí emoce a odbourává hněv a pocit osamělosti. Hodí se nejen do pokojů malých holčiček, ale také do ložnic dospělých. V kombinaci s hnědým nábytkem a doplňky dosáhnete ideálního souznění.
 • S hnědou barvou je spojována jednoduchost a svým způsobem i prostota. Dokáže působit přívětivě a uklidňujícím dojmem. Na druhou stanu však opticky zužuje prostor. Hodí se výborně do kuchyní a jídelen, kde navodí domáckou atmosféru. Oblíbená je i do prostor, kde jsou např. schody nebo do sklepení. V tomto případě však volte světlé odstíny hnědé, které tyto stísněné místnosti projasní.
Máte strach, jak bude celá plocha v barevném odstínu vypadat? Nejprve si vyzkoušejte úzký pruh, nejlépe v místech, která zůstanou skrytá např. za skříní. Tmavé odstíny barev jsou-li ještě mokré a nezaschlé mohou vylekat svojí sytostí, ale po zaschnutí můžete být mile překvapeni.

V současné době jsou moderní zajímavé prvky na stěnách. Řeč je o pruzích po obvodech stěn, které se vedou jak svisle, tak vodorovně. Nechte zapojit svou fantazii a nebojte se vytvořit něco originálního. Zajímavá je rovněž kombinace barev s bílým stropem. Barevné stěny nevymalujeme až ke stropu, ale necháme od stropu bílý pruh, který sice opticky strop sníží, místnost však působí útulněji. Stejně tak jako jsme vytvořili bílý pruh od stropu, necháme úzké bílé okraje podél stěn zhruba 2 – 3 cm široké. Je to sice mnohem pracnější, ale uvidíte, že s výsledkem budete spokojeni. Působí to jemněji a zajímavěji, než když vymalujete celou plochu pokoje.

Módní je taky batikování stěn, které se využívá pro zvýšení působivosti interiéru. Batikování se provádí speciálním válečkem, na kterém jsou nalepeny kousky látek nebo pomocí hadříku. Tato technika se hodí jak do společenských prostor, tak do obývacích pokojů a chodeb.

Pro naše nejmenší
Fantazii můžete popustit uzdu i v dětských pokojících, kde se můžete naplno vyřádit. Zde nejsou kladeny žádné meze. Vše si můžete dovolit, pozor však na extrémy. Jde přece o to, aby se zde váš nejmilejší cítil dobře.

Stěny malované postavičkami z dětských pohádek do těchto pokojů prostě neodmyslitelně patří. Když si netroufáte sami, nebojte se najmout firmu. Některé firmy zabývající se malováním pokojů tuto službu nabízejí. Cena 1 m vysoké postavičky stojí cca 500 Kč. Další možností jsou tapetové pruhy s dětskými motivy, které můžete nalepit kolem dokola celého pokoje. Nebojte se zapojit vlastní dítě. Děti mají neuvěřitelnou fantazii a pro ně to vlastně všechno děláte.