Sdílet
 

Oblečte dům do teplého...

Datum vydání: 30.11.2005 | autor:

I dokonale promyšlený a úsporný systém vytápění nebude dostatečně účinný, nebudeme-li zároveň pamatovat na důkladnou izolaci domu.
Tepelné ztráty obvodovými stěnami, střechou, stropem či sklepem mohou představovat 50 - 60% celkových energetických ztrát.
Nejdůležitější a současně nejúčinnější je vnější tepelná izolace obvodových stěn. Prakticky nezbytná je u staveb z klasických pálených cihel o tloušťce do 45 cm a u starších panelových domů.
Kde izolovat
Venkovní izolací zamezujeme promrzání stěn a úniku tepla ven z budovy. Zdi pak mohou dobře akumulovat a teplo vracet zpět do místností. Lépe chráněna bude celková konstrukce domu, výrazně se prodlouží její životnost a sníží se riziko vzniku plísní, prasklin a kondenzace vodních par.

Neméně důležitá je izolace podlah a stropů, která přispěje nejen k lepší tepelné, ale také akustické pohodě v domě. Zvláště pečlivě je třeba se věnovat zateplení obytného podkroví. Jako stavebně nejvýhodnějším a esteticky zajímavým řešením je izolace nad krokvemi, kdy dřevěná konstrukce krovu zůstane odhalena.

Významným odebíratelem tepla jsou nevytápěné sklepy. Izolací vnějších stěn podsklepení ochráníme dům nejen před chladem, ale i před vlhkostí.

Naší pozornosti by neměla uniknout ani místa s potenciálním rizikem vzniku tepelných mostů, jako jsou například různé výklenky, římsy, okenní parapety či doteky zdí.
Rychlejším a levnějším způsobem tepelné ochrany je izolace vnitřní. Tato varianta však není příliš doporučována. Bod mrazu se totiž posune z obvodových stěn až do vnitřní izolace a konstrukce bude muset odolávat povětrnostním vlivům a výkyvům teplot v létě a v zimě.

Vlastnosti izolačních materiálů
Při posuzování kvality různých izolačních materiálů bychom se měli zajímat především o to, jaká je schopnost materiálu zadržet teplo (tepelný odpor), jak dokáže materiál vést teplo (tepelná vodivost) a jaká je prodyšnost materiálu pro postup vodní páry (difúzní odpor). Fyzikální zákony hovoří jasně: čím lépe látka předává teplo svému okolí, tím horší je její izolační schopnost a naopak.

Důležitý je také takzvaný koeficient průchodnosti tepla, který se vztahuje ke konkrétní tloušťce izolační vrstvy. Čím je vrstva silnější, tím je koeficient průchodnosti tepla nižší a tím je účinnější tepelná ochrana.
Jaké izolační materiály můžeme použít
V současnosti nejrozšířenějším izolačním materiálem je tvrzený polystyrén ve formě desek nebo pěny. Využít jej můžeme prakticky všude. Je lehký a manipulace s ním je snadná. Polystyrén má nízkou tepelnou vodivost, odolává vlhkosti, hnilobě i stárnutí a navíc je cenově dostupný. Jeho nevýhodou je, že omezeně propouští vodní páry. Pevnější variantou je extrudovaný polystyren, který ještě lépe izoluje, je pevný v tlaku, nesmršťuje se a kondenzaci vodní páry prakticky zamezuje.

Dalším oblíbeným materiálem je minerální vlna, která je především výborným zvukovým izolantem. Minerální vlna se vyrábí z recyklovaného skla a křemenného písku a je prakticky nehořlavá. Akustické vlny se v ní špatně šíří a mění se na teplo.
Díky své pórovité struktuře umožňuje minerální vlna domu dobře dýchat, protože je vysoce propustná pro vodní páru.
Dřívější výhrady ke zdravotní závadnosti minerální vlny již nejsou na místě. Současné výrobky z tohoto materiálu jsou nezávadné a vynikají dlouhou životností ( i 50 let).

Zejména při izolaci stropů a podlah se využívá materiál vyráběný z hornin vulkanického původu - perlit. Je to ekologický materiál, objemově stálý, odolný proti mrazu, nehořlavý s vysokou tepelnou i akustickou izolační schopností.
V komplikovaných konstrukcích a na těžko dostupných místech oceníme sypanou izolaci v podobě granulátu z minerální vlny, který se aplikuje foukáním hadicemi. Izolační hmota nafoukáním dokonale přilne a zaplní i nejmenší mezery.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Oblečte dům do teplého..."

Buďte první a napište komentář k  "Oblečte dům do teplého..."

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE