Řemeslníků je stále málo! V současné době je velká poptávka po technických specialistech v oboru elektroniky, strojírenství, logistiky a informační technologie. Personalisté mají zkušenost, že polovina požadavků je od strojírenských společností, které mají doslova hlad po odbornících.
Firmy nejvíc postrádají kvalifikované síly z oboru technik, konstruktér, řemeslník, zedník, stavař a technolog. Odborníci se shodují na faktu, že největší problém je v jazykové bariéře. Například šikovný strojař s dobrou znalostí anglického jazyka najde práci skoro okamžitě.

Firmy si na tuto skutečnost velmi často stěžují. Jazyky neznají jen starší generace pracovníků, ale bohužel i mladší uchazeči o zaměstnání. Například u technologů je komunikace v cizím jazyce více než nutná. Technolog totiž musí komunikovat s mateřskou společností i se zahraničními dodavateli a zákazníky.
Na vině je především české školství, které není v současné době schopné studenty dostatečně jazykově vybavit. O své uplatnění na trhu práce se nemusejí obávat ti, kteří nemají problémy s komunikací, mají technické vzdělání a umí cizí jazyky.

Z údajů úřadů práce je také možné zjistit, že na trhu práce chybí odborné dělnické profese. Jedná se především o svářeče, zedníky, řemeslníky a obráběče kovů. V současné době je velmi těžké sehnat dobré a hlavně zkušené stavbyvedoucí a zedníky na odbornou práci. Většina majitelů firem vidí problém v tom, že pro lidi je daleko jednodušší a hlavně výhodnější přihlásit se na úřad práce a chodit „na melouchy“.

Nedostatek odborných dělníků není viditelný jen ze statistik úřadů práce ale také z internetových pracovních serverů či nejrůznějších inzerátů. Jak už bylo na začátku řečeno, firmy hledají především zkušené pracovníky. A jsme u dalšího problému - tím je uplatnění absolventů škol na trhu práce.
Absolventi škol mají velkou nevýhodu – nemají praxi. Mladí lidé ale mají i spoustu předností, které převyšují nedostatek: oproti starším pracovníkům jsou absolventi daleko více flexibilní, jsou schopni se učit, mají lepší schopnost pracovat s výpočetní technikou a většina z nich ovládá některý ze světových jazyků.
Úřady práce se shodují – největší problém při shánění práce mají absolventi oborů:
  • strojírenství,
  • ekonomie,
  • podnikání,
  • hotelnictví,
  • gastronomie.
Velký zájem je mezi zaměstnavateli o:
  • zámečníky,
  • obráběče kovů,
  • kováře,
  • nástrojaře,
  • velmi žádaný je pak strojař se znalostí jazyka.
U některých oborů je ale poptávka daleko vyšší než nabídka. To znamená, že je více pracovních míst, než absolventů konkrétního oboru. Teď je otázkou do jaké míry je tato nerovnováha způsobena malým počtem absolventů a do jaké nezájmem pracovat v dané profesi (nevýhodné pracovní podmínky, plat). Podle studie může být tento nezájem příčinou problematické situace právě ve strojírenství.

Průměrné platy u nás: Obchodník si přijde na 25 až 60 tisíc korun měsíčně.
Strojírenský dělník na 15 až 30 tisíc korun měsíčně.
Svářeč dostane za měsíc 14 až 16 tisíc korun měsíčně.
Zdeník, tesař a truhlář 15 až 20 tisíc korun měsíčně.
Stavební dělník se může těšit na 10 až 12 tisíc měsíčně.