Sdílet
 

Jak oslavit Silvestr?

Datum vydání: 31.12.2008 | autor:
Svatý Silvestr byl papežem katolické církve, jeho památku uctívá církev 31. prosince. Den jeho svátku má ale i symbolický význam. Tak jako 31. prosince končí jeden rok a s nadějí vstupujeme do roku nového, tak i pontifikát Silvestra označuje konec éry pronásledovatelů křesťanů a začíná takzvaný zlatý věk církve. Silvestr je jedním z prvních uctívaných světců a jeho kult se rozšířil do celé Evropy. Málokdo ví, že se stal patronem domácího zvířectva a dobré úrody. Paradoxem však, je že právě jeho oslavy jsou pro domácí mazlíčky často stresem a utrpením.
Ilustrační obrázek: ČESKÉSTAVBY.cz
Ilustrační obrázek: ČESKÉSTAVBY.cz
Země je kulatá a časový posun platí i na Silvestra, proto zatímco mi chystáme láhve sektu na půlnoční přípitek, jinde už se po bujarých oslavách nového roku ukládají k spánku. V každé zemi mají jiné zvyky a oslavy probíhají trochu jinak …

Rakousko
Rakušané velice rádi hází lesklé konfety. Navzájem se líbají se slovy A Guads Neichs Johr Olle Mitanand. Nový rok je pro mnohé z nich spojen s velkolepým koncertem Vídeňské filharmonie.

Německo
V Německu slaví Silvestra tak jako my v Čechách. Zlé duchy odhánějí bohatými ohňostroji a petardami. Zátky od sektů létají vzduchem a všichni si navzájem s úsměvem ve tváři přejí Glückliches Neues Jahr. Silvestrovskou večeři neuklízejí ze stolů proto, že by snad byli společensky unaveni, ale proto, že věří v pověru plné spíže po celý následující rok.

Japonsko
V Japonsku se Silvestr nazývá Omisoka. V tento den Japonci zbavují své duše zlých vášní poslechem chrámovým zvonů. V této zemi platí dodržování tradicí a pověr, proto se zde hojně jedí těstoviny z pohanky.
Brazílie
Brazílie je jednou velkou slavností na pláži, kde se lidé scházejí, pozorují ohňostroje, hazí květiny do vody, přičemž si něco přejí a věří, že se jim toto přání splní. Oblékají se do bílého či skáčou přes sedm vln. To vše jim má zaručit štěstí v novém roce. Navzájem si přejí ´Feliz Ano Novo.´

Argentina
Argentinci slaví netradičně. Vyrábějí si papírové panáky, které poslední den v roce pálí. Vyjadřuje to jejich očistu a rozloučí se tak se vším špatným, co starý rok přinesl.

Tibet
V Tibetu se na příchod nové roku připravují dokonce dva dny. Čistí a vymetají každý kout své domácnosti, rozsvěcují pochodně a ohňostroji též odrazují zlé duchy. Převážná většina navštěvuje kláštery a nosí mnichům dary. V novém roce uctívají bohy a společně se radují z toho, co jim život přináší.
Silvestr a domácí mazlíčci

Silvestrovská noc a s ní spojené oslavy jsou pro většinu domácích zvířat doslova utrpením. Oslavy totiž bývají velmi veselé a tudíž hlučné, což přináší zvířatům velké nervové vypětí. Drobná zvířata, jako jsou například kočky, stačí zavřít do bytu, kde nejsou v bezprostředním kontaktu s výbuchy. Mnohem hůř snáší silvestrovskou noc psi. Jejich majitelé by přípravu na silvestrovskou noc rozhodně neměli podcenit.

Pokud si nejste jisti, zda váš pes či kočka náporu z oslav odolá, podejte jim po konzultaci s veterinářem uklidňující přípravek. Účinná ataraktika zajistí vašim mazlíčkům klidný spánek po celou bujarou noc. Nemusíte se obávat, tyto léky jsou zcela bezpečné a zdraví vašeho zvířátka nijak neohrozí.

Každý z nás s příchodem nového roku očekává něco příjemného, nového, pozitivního a mnozí si ho spojují s novým začátkem. Užijte si bujaré oslavy jeho příchodu. Ať je i ten letošní Silvestr ve znamení veselí a radosti.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Obrazy mohou být i zelenéObrazy mohou být i zelené

  Zelené obrazy vytvoří v interiéru výrazný designový prvek, který můžeme snadno obměňovat, čímž se vlastně stáváme tvůrci, malíři, ovšem malíři skutečného života. Malujeme ze živých květin.

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

Diskuze na téma "Jak oslavit Silvestr? "

Buďte první a napište komentář k  "Jak oslavit Silvestr? "

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE