Sdílet
 

Zelená se tráva

Datum vydání: 04.10.2006 | autor:
Zelená - jak krásně lahodí našemu oku, zejména zjara, kdy po odkrytí bílé sněhové peřiny se tráva směle dere na výsluní. Snad nikdy ji neobdivujeme tak nadšeně, jako právě v tomto předjaří. Je to díky jejímu krásnému jarnímu čerstvému odstínu. Mnozí vyznavači travních porostů ale mohou namítnout, že tomu tak zcela není, že je možné ji udržovat i obdivovat po většinu roku – a mají pravdu. Dnes si prozradíme, co je potřeba udělat před založením trávníku a jak se trávník zakládá.
Trávník je zelený koberec, který dokáže potěšit už jen tím, že je. Pokud je zahrada pestrá, trávník ji sjednotí a díky němu na ní vše lépe vynikne. Trávník má pro majitele okrasné zahrady i další přednost – může ho používat téměř okamžitě – vyraší rychle a slouží po celý rok.

Před založením trávníku je nezbytná komplexní a pečlivá příprava půdy - před výsevem trávníku znamená tři čtvrtiny úspěchu. Půda jako organický materiál se neustále mění a má své specifické vlastnosti. Podle obsahu vápna, humusu, vzduchu a vody se mění i její reakce. Na trávník je nejlepší písčito-hlinitá, mírně kyselá půda.
Před začátkem stavebních prací na pozemku je třeba si ornici ochránit. Vrchní vrstva půdy se odebere a uloží na volné místo. Po skončení prací je možné půdu opět použít. Jinou variantou je zabezpečit si dodání vhodného substrátu od specializované zahradnické společnosti.
Následuje rozvezení substrátu po pozemku a urovnání terénu. Vhodné je nechat půdu několik týdnů slehnout, ideální vystavit ji přes zimní období mrazům.

Dalším krokem je zbavení se rostlin znehodnocujících vzhled trávníku. Po odstranění uschlých stébel trav se substrát překypří do hloubky 10 -15 centimetrů. Tím se zabezpečí propojení navezeného kvalitnějšího substrátu s původním. Do připravené půdy se zapracuje hnojivo, nejlépe průmyslové hnojivo NPK obsahující všechny tři složky – dusík, fosfor a draslík, které jsou nutné na růst trávníku. Na závěr se půda přehrabe, urovná a poválcuje.
Těsně před založením trávníku se naseje do půdy startovací hnojivo, které podpoří rychlejší a jednotný nástup růstu semena.
Nyní je možné přistoupit k založení trávníku. První možnost je výsevem. Travní semeno potřebuje na klíčení dostatek tepla a vláhy. Nejvhodnější na výsev jsou dva hlavní termíny – jaro a podzim. Vždy je vhodné vybrat si termín, když je dostatečné teplo a vlhko. Klimatické podmínky se mění z roku na rok, a proto platí, že půda musí být mírně vlhká a její teplota nad 10 stupňů Celsia.

Osivo se vysévá ručně nebo pomocí techniky, ale musí se po ploše rozložit rovnoměrně. Na 1m2 je třeba přibližně 25 gramů osiva. Po osetí se osivo zapraví do půdy kovovými hráběmi přibližně dva centimetry pod povrch. Ten se pak zpevní válcováním a zavlaží se. Zabezpečení dostatku vláhy je pro vzejití a růst trávy klíčové.

Druhým způsobem založení trávníku je ukládání travních koberců. Rolované koberce vytvoří zelenou plochu v průběhu několika hodin. Využívat se dají i na svazích s větším sklonem. Plocha na výsadbu se připravuje stejným způsobem jako před typickým výsevem travního osiva. Nesmí být příliš zhutněná, protože koberce by špatně zakořeňovaly. Důležité je, aby byl povrch zarovnaný. Jednotlivé koberce se pokládají těsně vedle sebe. Po skončení se plocha povaluje a důkladně zavlaží. Tráva se zakoření do 10 až 18 dní, a to v závislosti na příslušných podmínkách. Důležitá i zde je vláha.

Trávníky je zapotřebí pravidelně a často sekat a zalévat. Během roku se tyto plochy sečou 30-40 krát. Založení trávníku není nic složitého a zvládne to majitel zahrady sám. Jen je třeba mít dostatek vědomostí a dodržovat potřebné technologie.
Ondřej Průcha

Ondřej Průcha

Vlašim, K Borovičkám 165, 258 01
Tel: 317 845 969
Web: http://stredoceskestavby.cz/ondrej-prucha-aquagard
E-mail: aquagard-op@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Ondřej Průcha

Vlašim, K Borovičkám 165, 258 01
Tel: 317 845 969
Mobil: 777 171 203
Web: http://stredoceskestavby.cz/ondrej-prucha-aquagard
E-mail: aquagard-op@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Zelená se tráva"

Buďte první a napište komentář k  "Zelená se tráva"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE