Omítky jako nezbytný, leč rizikový faktor stavby

Omítky jako nezbytný, leč rizikový faktor stavby

Na omítku, jako dokončovací prvek většiny budov, jsou kladeny velmi vysoké nároky. Jejím účelem je zakrýt stavební konstrukci tak, aby vedle estetických požadavků byly splněny i požadavky ochranné.

Víte, jak sanovat sklepní zdivo?

Víte, jak sanovat sklepní zdivo?

Víte jak sanovat vlhké sklepní zdivo? Na příkladu vám ukážeme, že životnost omítky je přímo určena životností těsnící vrstvy pod ní. Za užití sanačních materiálů Remmers byly sanovány sklepní prostory Nostického paláce v Praze. Po dokončení sanačních prací v roce 2001 byly sklepy rok poté zaplaveny, po vysušení zdiva však zůstaly omítky neporušené.

Nezaslouží si dům či byt pořádnou omítku?

Nezaslouží si dům či byt pořádnou omítku?

S vlhkostí ve zdivu se potýká mnoho bytů i rodinných domů. Problém se neprojevuje jen při vysoké hladině spodních vod nebo po jarních povodních. Je to všudypřítomný problém a odvlhčovaní nový omítkový systém je výborným a hlavně účinným řešením. Skutečnost je taková, že většina těchto vod obsahuje rozpuštěné různé soli. V důsledku jejich působení (krystalizace) dochází k narušení omítek. Obvykle se tvoří vlhkostní mapy, výkvěty solí, odlupují se nátěry a odpadává omítka. Někdy je poškození natolik veliké, že dojde k narušení vlastního zdiva, sníží se tepelný odpor zdiva, zvýší se hmotnost stavby a zhorší se vnitřní klima. Často jsou tyto jevy doprovázeny nebezpečnou tvorbou plísní, řas a hub.
Co s tím?

Co s vlhkostí zdiva?

Co s vlhkostí zdiva?

S vlhkostí ve zdech se setkáváme nejen ve starých budovách, ale bohužel i v novostavbách. Voda si umí najít cestu všude, do konstrukce domu pronikne i tou nejmenší skulinkou. Opravy nejsou zrovna levnou záležitostí. Jak nad vlhkostí vyzrát?

Sanační omítky vyženou vlhkost

Sanační omítky vyženou vlhkost

Co jsou sanace, jaké materiály při sanačních pracích nejčastěji užíváme a proč se vlhkost zdiva nevyplácí podcenit? Jak se voda ve zdivu pohybuje a na jakém principu sanační materiály pracují?

Jak odstranit vlhkost ve zdivu?

Jak odstranit vlhkost ve zdivu?

Vlhké zdivo je problém, který se zvláště po zimě může objevit v domech. Zdánlivě nenápadné, stále se zvětšující skvrny na zdech mají katastrofální následky. Včasné řešení je dlouhodobě účinné a v porovnání s pozdějšími škodami i efektivní.

Omyly a mýty o malování stěn a stropů v interiérech

Omyly a mýty o malování stěn a stropů v interiérech

Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. A já vám říkám, že ještě horší, než se stěhovat, je malovat celý byt. A ještě horší, než jej malovat, je štukování. A nejhorší malování je vápnem, tedy vápenným nátěrem, který je právě na nové štuky ideální. Vápno je hrozné už jen tím, že se musí nanášet štětkou a štětcem. Nesmíte použít váleček.