Podcast

Pod lupou s Refsite: Recenze zákazníků vám pomůžou vybrat kvalitní stavební firmu

Představte si, že vybíráte dodavatele FVE, tepelného čerpadla a jiných technologií na základě skutečných zkušeností zákazníků. Přesně tak funguje Refsite, nezávislý nástroj pro hodnocení a výběr stavebních a energetických firem. Proč funguje ještě líp než recenze Google? To nám přišel říct zakladatel služby Petr Kotek.

Podcast

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Červen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována červnu v zahradách. A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním. Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště. Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu! Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.

Podcast

Jak postavit dům jako smysluplný celek a vyvarovat se slabých míst

Stavíte pouze jednou v životě a hotový dům už nelze změnit. Stavte ho tedy pořádně. Tímto způsobem lze shrnout hlavní myšlenku nové iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ. Stavebníky v ní nabádá k tomu, aby projekt plánovali komplexně a kromě cen zvažovali další parametry. Například energetickou náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav nebo její ekologickou stopu.

Podcast

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Květen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována květnu v zahradách. Tedy jedné z nejdůležitějších květnových činností, která obvykle propukne sotva se krajinou proženou ledoví muži – přesazování teplomilnějších rychlených rostlin do zahrady, ale i na naše balkóny, terasy, pergoly a venkovní okenní parapety. Poradíme vám také, jak preventivně zakročit vůči houbovým chorobám, opět navážeme na Čapkovu knihu fejetonů Zahradníkův rok a lehce se dotkneme májových zvyků, které s přírodou jaksi souvisí.

Podcast

O zatravňovací dlažbě s Honzou Hrubým

Zatravňovací dlažba zpevní povrch a přitom zachová zeleň? Jak si vybrat zatravňovací dlažbu, abyste měli co nejvíc zeleně? Jak vlastně dlažba funguje a co vydrží? Která dlaždice odebírá rostlinám vodu? A u které si připlatíte za dopravu? Kam všude můžete zatravňovací dlažbu umístit a jak postupovat při pokládce? To všechno se dozvíte v této epizodě našeho podcastu o bydlení, stavbě a zahradách.

Podcast

O bateriových uložištích s Cyrilem Svozilem mladším

Je bateriové úložiště vhodné i pro váš dům? O možnostech a limitacích skladování elektřiny nejen z FVE. Vyplatí se investice do „domácnosti na baterku“?
Jaká je životnost baterií? Jaká je jejich kapacita? Jak mohou bateriová úložiště snížit účty za elektřinu? Jaké jsou možnosti jejich využití včetně kombinace s fotovoltaikou nebo větrnými elektrárnami? Jak probíhá instalace nových a likvidace starých baterií? Jak se vyvíjí úložiště v Čechách a jak se využívají nejen v domácnostech, ale třeba v průmyslu?

Podcast

Akustika a neprůzvučnost. Jak izolovat své bydlení od hluku?

Jak na protihlukovou izolaci stavby?
Jaké materiály použít pro dosažení optimální neprůzvučnosti a na co dalšího si dát pozor při stavbě či rekonstrukci domu?
Jak je to s různými typy akustických desek, jejich výhodami a nevýhodami? Jaký je rozdíl mezi stavební a prostorovou akustikou nebo kročejovou a vzduchovou neprůzvučností?
A jaký vliv má hluk na kvalitu našeho života?
To a mnoho dalšího se dozvíte od našeho dnešního hosta, Ing. Roberta Hoška ze společnosti Rigips.

Podcast

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Duben v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována dubnu v zahradách. A duben, to je vrcholné období pro kvetoucí jarní cibuloviny. Ano, začíná to všechno již v únoru, totiž sněženkami, pokračuje v březnu, ale teprve v dubnu vykoukne z půdy nejvíce cibulnaté kvetoucí nádhery. A co víc, na jaře zapravujeme do půdy zásobní orgány těch cibulovin, které nám pokvetou od léta do podzimu.

Podcast

Dešťové nádrže a systémy pro hospodaření s vodou

V tomto dílu podcastu ČESKÉSTAVBY.cz se zaměřujeme na dešťové nádrže a hospodaření s dešťovkou jako udržitelné řešení pro boj se suchem. Hostem epizody je Ondřej Samek ze společnosti Aquanix, specialista na hospodaření s dešťovou vodou. Společně se podíváme na význam dešťových nádrží, hospodaření s vodou i na to, jak vodu využít v domácnosti. Dále se dozvíte o různých typech nádrží, instalaci, údržbě, životnosti, finanční náročnosti a možnostech dotací. Nakonec probereme dopad dešťových nádrží na životní prostředí, potenciální nevýhody sběru dešťové vody a budoucí plány a inovace v oblasti hospodaření s dešťovou vodou.

Podcast

Jak vybrat dodavatele FVE pro svůj dům?

Po předchozím díle, kde jsme rozebrali pro a proti fotovoltaiky pro rodinné a bytové domy, se vrháme na další důležité téma. A tím je proces objednání fotovoltaického systému a výběr dodavatele. Od koho si nechat nainstalovat solární panely na střechu? Jaké jsou aktuální čekací doby na instalaci? Jak řešit zapojení elektrárny do sítě, přetoky, licence? A jak se panely udržují a jak se s fotovoltaikou vlastně žije?

Na to všechno jsme se zeptali Jaroslava Šuvarského ze společnosti S-Power Energies.

Podcast

Zahradní bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Březen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována březnu v zahradách. Tedy jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi, pařeništím. Primitivním zahradním stavbám, při nichž využijeme třeba i stará okna, a které se stanou pro rostliny doslova zázrakem. V teplíčku zde vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček. Samozřejmě také nezapomeneme na Karla Čapka a jeho Zahradníkův rok, rozpustilou knihu zahrádkářských fejetonů.

Podcast

Co je fotovoltaika a jak ji využít pro svůj dům?

Vyplatí se fotovoltaika na váš dům, ať už rodinný či bytový? Kdy má smysl začít o ní uvažovat?
Jak se to s dotacemi nebo stavebním povolením? A je k solárním panelům potřeba baterie? Dává smysl i bez tepelného čerpadla?
A co dotace, dosáhne na ni každý? Kolik nás bude FVE na domě stát a kdy se nám to vrátí? Kdo vykupuje přebytky?
Samé otázky, že? Ale nebojte, na všechny nám odpověděl odborník na slovo vzatý, Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power Energies.

Podcast

O vytápění vodíkem s Valtrem Sodomkou

Budeme si doma topit vodíkem? Tahle otázka není z žánru sci-fi. Vodík je totiž považován za palivo budoucnosti a velký krok směrem k uhlíkove neutralitě. A jeho využití pro vytápění komunit nebo domů je zcela reálné. Nahradí vodík vytápění plynem? Jaké jsou příklady z praxe, jaká je ekonomická bilance vytápění vodíkem a jak je to se skladováním a bezpečností a mnoho dalšího nám vysvětlil Ing. Valtr Sodomka.

Podcast

Stavba dřevostavby a jak vybrat správnou realizační firmu

Co je to dřevostavba a jaké jsou hlavní výhody dřevostaveb? Jak se dá s dřevostavbou ušetřit na energiích? A jak vybrat správného a kvalitního dodavatele vašeho domu? O tom vše jsme si povídali s Ing. Jiřím Buchalem z firmy RD Rýmařov.

Podcast

O zateplování budov s Mirkem Trojanem

Co je to zateplení domu a proč bychom vlastně měli domy zateplovat? Kolik můžeme zateplením ušetřit a jaké se dnes používají izolační materiály? A jaké jsou trendy v druzích a barvách omítek? To vše a mnohem více jsme probrali s Mirkem Trojanem z divize Weber, firmy Saint Gobain Construction Products CZ a.s.

Podcast

O řízeném větrání s Jakubem Archalousem

Jak bydlet zdravě a mít dostatek čistého vzduchu, který je důležitý pro naše zdraví a duševní pohodu? Jaké jsou typy větrání a co vlastně dýcháme? Co je rekuperace a jak funguje řízené větrání vzduchu? To vše a mnoho dalšího zaznělo v dalším dílu podcastu s Ing. Jakubem Archalousem z firmy V-systém elektro s.r.o.

Podcast

O úspoře energií s Jiřím Beranovským

Jak na úsporu energií v rodinném domě či v panelovém/bytovém domě? A co když nemám možnost teď cokoliv stavebně změnit? Jaké je východisko a co vše mohu udělat pro větší energetickou soběstačnost? A jak uspořit při každodenních běžných činnostech? To vše a více s hostem našeho podcastu, kterým je Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA.