Nevím, jak přesadit šlahouny bromélie. Koupil jsem na podzim v Hornbachu květinu, na které je nálepka bromelien a je v 12 cm květináči. četl jsem článek na českých stavbách, květina vypadá jako Guzmania (Guzmánie), jen místo žluté na obrázku má červenou. (nevím jestli je to květ nebo listy) Připadá mi, ze strany z ní vyrůstají tři šlahouny vysoké skoro jako květina sama (asi 25 cm).
Chci šlahouny rozesadit, ale nevím do čeho, (stačí hlína ze zahrádky?) nevím, jak často zalévat.
Pozoruju, v posledním měsící, hnědnutí listů odshora, postupuje to od konečků listů, až zhnědne celý list a tak odshora kytky postupně dolů (připadá mi to, jako hnití). Květinu zalévám do misky pod květináčem, jak nasaje vodu, hned ji doleju. Listy nerosím, v práci rosítko nemám. kytka stojí na rámu okna na severovýchodní straně (ráno na ní svítí přímé slunce do 10.00).
Děkuji předem za Vaši odbornou odpověď a jsem s přátelským pozdravem

Vážený pane Střihavko,

květy bromélii zdobí po několik měsíců. Rostlina vytváří postraní odnože a mateřská rostlina pomalu hyne. Odnože přesazujeme do rašelinového substrátu, až listy a květy mateřské rostliny odumřou a odnož má alespoň poloviční velikost mateřské rostliny.
Bromélie je třeba rovněž zalévat do středu listové růžice! Konečky listů hnědnou důsledkem nedostatku vody a vzdušné vlhkosti anebo je právě mateřská rostlina ve fázi úhynu.

Mnoho pěstitelských úspěchů!

Edita Braná