Dotaz: Bydleli jsme s manželem u mých rodičů v RD, který je jejich vlastnictvím a platili jsme jim nájem. Manžel se před 3 lety odstěhoval, nejsme rozvedeni a majetkové vypořádání podepíše pod podmínkou, že mu vyplatím 50 000. Je pravdou, že jsme rekonstuovali koupelnu, ale půjčku jsem splácela já. Má na takový požadavek nárok? A ještě se chci zeptat, zda je možné odhlásit mu trvalé bydlení. Děkuji za odpověď.

Finanční vypořádání manželů je téměř vždy bolestivé. Obecně má nárok Váš manžel na polovinu všeho, čeho jste společnými silami dosáhli.

Pokud jste se s rodiči dohodli, že "svou" užívanou část domku zrenovujete a oni s tímto souhlasily, měl by Váš manžel nárok na část vyrovnání, neboť se podílel na zhodnocení nemovitosti. I když jste půjčku splácela vy, peníze, byť byly z Vaší výplaty, byly společným jměním Vás obou. Tzn. má manžel nárok na vyplacení. Výše tohoto vyplacení nemohu posoudit, to je na dohodě vás obou ( což by bylo nejsnažší) nebo znalce v oboru.
Trvalé bydliště mu sama bez jeho souhlasu zrušit nemůžete. Opět se musíte dohodnout, či v jiných případech můžete požádat o zrušení tohoto trvalého bydliště soud. Ten rozhodne zda je Vaše žádost oprávněná ( např. manžel již několik let bydlí jinde, nepřispívá na chod domácnosti či údržby domu...atd) a zváží další kroky. Z praxe víme, že je vždy nejjednodušší cesta vzájemné dohody.

RK Stejskal.cz s.r.o.