Javor | Acer

Javory jsou známy jako stromy, ale javor japonský a javor dlanitolistý se pěstují jako opadavé keře. Rostou poměrně pomalu, o to více si je v zahradě budeme hýčkat. Javor je okrasný pro svoje dlanitě členěné listy, které jsou velice dekorativní tvarem i barvou. Některé druhy mají pestře zbarvené listy, jiné svou krásu odhalí na podzim, kdy se krásně vybarví. Rostlina není náročná na pěstování. Patří mezi dražší rostliny na pořízení.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A. japonicum (javor japonský) – dosahuje výšky 150 – 250 cm a je hodně větvený. Od dubna do května jej zdobí růžové nebo tmavě červené květy. Druhy: Aureum (žluté listy)

A. palmatum (javor dlanitolistý) – dosahuje výšky maximálně 300 cm. Druhy: Atropurpureum (listy od jaro do léta červené a na podzim se barva mění na karmínovou), Dissectum Atropurpureum (červené listy), Bloodgood (černočervené listy) Nicholsonii (zelené listy), Ornatum (v létě má bronzové listy, na podzim oranžovohnědé)

A. pseudoplatanus – hodí se výborně do živých plotů

A. platanoides (javor mléčný) - pochází z Kavkazu, tvoří hustou korunu, nese zelené pětilaločnaté listy, které se na podzim zbarvují do žluta. Druh: Crimson King (listy má tmavě purpurové), Globosum (menší zelené listy);

A. rubrum (javor červený) - pochází z Kanady, nese lesklé, tmavě zelené listy na rubu namodralé. Na podzim se zbarvují do oranžové a červené.

A. saccharinum (javor stříbrný) - až 30 m vysoký strom se zelenými pětilaločnatými listy, které jsou na vrchu světle zelené a na rubu stříbřitě šedé.

A. shirasawanum Aureum (javor zlatý japonský) - pochází z Japonska. Nese 7 až 11ti laločnaté listy zlatavě zelené.
Původ: Japonsko, Čína, Amerika
Druh: opadavý keř
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré, laločnaté
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 150 - 255 cm
Použití: Mohou se použít i do skalek.
Tvarování / řez: Řez není nutný.
Trvanlivost: Je to vytrvalý keř.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na přistíněném stanovišti nežli na slunečním úpalu.
Množení: Množení není příliš úspěšné.
Zemina: neutrální kyselá půda
Problémy: Listy jsou citlivé na studený vítr a ranní sluce.