Sdílet
 

Dipladénie | Dipladenia: pěstování

Rostlina | Dipladénie, Dipladenia

Dipladénie tvoří popínavý dřevnatý stonek, který se může pnout po správné opoře a dosáhnout až 3 m. Rostlina si však udrží keříkovitý tvar, pokud ji hluboce seřízneme ihned po odkvětu. Tvoří vejčité listy, které jsou lesklé a tmavě zelené. Rostou na stonku vždy po dvou. Trubkovité květy se objevují od léta do podzimu a nesou bílou, růžovou nebo purpurovou barvu. Jícen květu je obvykle žlutý.

Charakteristika rostliny Dipladénie, Dipladenia

Odrůdy: D. sanderi Rosea - tvoří růžové květy, jícen je žlutý;

D. splendens - květy jsou růžové včetně jícnu, listy jsou větší;

D. boliviensis - kvete bílými květy s oranžovým jícnem
Původ: Brazílie
Druh: kvetoucí pokojová rostlina
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá, oranžová, růžová, vínová, purpurová
Kvete: Kvete od května do října.
Jedovatost: Všechny části rostliny jsou jedovaté.
Výška: 25 - 200 cm
Vůně: Květy voní.
Náročnost pěstování: Úspěchem správného pěstování je dodržení klidového období na chladnějším stanovišti při snížené zálivce. Rostlina vyžaduje pravidelné rosení.
Tvarování / řez: Pokud rostlinu po odkvětu hluboce seřízneme, rostlina si udrží keřovitý růst.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Světlo: Rostlině se daří na světlém stanovišti bez přímého letního slunce.
Teplota: Běžná pokojová teplota je pro pěstování ideální. V zimě by teplota neměla klesnout pod 13 ° C. Na příliš chladném stanovišti listy žloutnou a opadávají.
Voda: Od jara do podzimu vydatně zaléváme vždy tak, kdy substrát mírně vyschne. V zimě zálivku omezíme. Rostlině nesvědčí zálivka studenou a tvrdou vodou.
Vlhkost: Pravidelné rosení listů je potřebné pro správný růst rostliny. Příliš suchý vzduch může způsobit kroucení listů. Protože rostlina vyžaduje skutečně vysokou vlhkost vzduchu, květináč s ní postavíme do misky s vlhkými oblázky. Tím zajistíme rostlině zvyšenou vlhkost nepřímou cestou.
Hnojení: Od jara do podzimu hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem.
Množeni: Možno množit na jaře vrcholovými stonkovými řízky, které zakořeňují při teplotě půdy okolo 25 ° C.
Přesazování: Přesazujeme každoročně vždy na jaře.
Zemina: rašelinový substrát
Tip: Pro růst rostlina vyžaduje oporu.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Dipladénie"

Celkem komentářů: 27

Opad květů 02.06.2016, 14:14:06

Koupila jsem krásnou košatou rostlinu s mnoha poupaty a květy. Květinu jsem dala ven, na slunci je jen ráno do 10 hod. Do 14 dnů mi opadala všechna poupata. Nevíte někdo, čím to může být? Děkuji.

martina 21.04.2016, 16:14:51

Dostala jsem vcera kytku Dipladenia cervenou potrebuju poradi jestli ji muzu dat ven

08.08.2016, 10:36:23

DOBRÝ DEN, JÁ MÁM ŽLUTOU DIPLANDII.PŘIŠLA MI V KVĚTNU. OD TÉ DOBY JI MÁM VENKU POD OKNEM. KDE SLUNCE SVÍTÍ OD VÝCHODU DO CCA 13-14 HODIN. MÁM KVĚTINÁČ POSTAVENÝ V HLUBOKÉ PLASTOVÉ MÍSE A KAŽDÝ DEN JI PLNÍM VODOU. NEVÍM, CO VYPIJÍ KOŘENY A KOLIK SE ODPAŘÍ. HNOJÍM TEKUTÝM HNOJIVEM AB, ROZPUŠTĚNÝM VE VODĚ. KRÁSNĚ POMALU ROSTE A MÁ DENNĚ 10 KVĚTŮ.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Jak v zimě? 28.01.2016, 14:32:41

Mám tuhle krásku už po třetí, vždy z obchďáku. V létě vždy krásně kvete a jen málo narůstá. Nechávám ji venku skoro do mrazů, je stále fit, ale jak ji přenesu do domu, žloune, opadá a nakonec zajde. Měl jsem ji na verandě při 10'C + s tím, že přezimuje v chladu. Letos jsem ji umístil na okno v pokoji. Staré listy z části shodila a začala bujně růst do šlahounů. Dal jsem jí žebříček cca 80 cm, už je nahoře a vijany šátrají po okolí. Co s tím? Točit je po žebříčku, nebo je nahoře zastříhnout. Docela bych se klonil k druhé možnosti, s navíjením nemám dobré zkušenosti.

13.05.2016, 14:45:30

Zdravím,já si ji pěstuji již šestým rokem,nechávám i přez zimu na balkóně,ale jak klesne teplota pod +3 stupně,jde do pokoje a třeba zase ráno,pokud se teplota zvedne na +3-4 stupně,jde ven.Vydržela už i +0.5,ale tak tak,některé lístky po okrajích zčernaly,ale není jich mnoho a už má poupata,těším se na tu krásu.Pokud by někdo měl zájem,můžu poslat i fotky.Zatím ale marně sháním Mandevilla suaveolens (voní,jako jasmín,má bílé květy o něco větší,jak klasická bílá),byl bych vděčný za každou radu,kde ji sehnat.Můžete mně napsat i na mail:honzahodo@seznam.cz.Ještě k těm šlahounům:pokraťte je,nebo odstraňte úplně,rostlina obroste,nemějte z toho strach,alespoň spíš nasadí do květu a nevysiluje se.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Přezimování 16.01.2015, 16:25:00


V létě jsem dostala dipladenii asi 40 cm vysokou, krásně kvetla. Na zimu jsem ji dala mezi okna, stále kvete, ale byla úplně osypaná mšicemi, což jsem zlikvidovala postřikem. Nyní vyráží nové výhony, které se chystám namnožit. Na jaře ji přesadím do kompostu s rašelinou-snad to přežije. Miluše

diplandenie 05.03.2014, 18:46:16

Měla jsem i ŽLUTOU , koupila jsem jí asi za 100Kč , jenže jsem jí špatně zazimovala a odešla mi, což mě moc mrzí , protože byla nádherná.

03.06.2014, 17:32:00

a kde jste koupila tu žlutou,já ji měla loni,nevydržela přes zimu a letos žlutou nikde nemají

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
21.07.2014, 18:41:50

Dobrý den, v současné době mají žlutou dipladenii v Hornbachu, aspoň teda u nás v Brně:-) ale problém je v tom, že stojí něco pět set - pokud chcete obětovat - ale taky má určitě přes dva metry a fakt něco speciálního

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Nadpis komentářerRozdíl mezi diplkadenií a sundave 03.10.2013, 17:21:56

Jaký je rozdíl mezi dipladenií a sundavelií? Není to stejná rostlina?

Škůdci 17.09.2013, 14:35:11

Měla jsem krásnou rostlinku, krásně kvetla, ale najednou začaly lístky žloutnout a byly na nich tmavé tečky. Vyzkoušela jsem různé postřiky ale nic nezabralo. I na nových lístcích se tvoří tečky a pak žloutnou a opadnou. Co s tím.

diplandenie, pozdní nakvétání 09.09.2013, 13:16:18

letos mi diplandenie vykvetla, ale až v srpnu. prosím o radu, jak to udělat, aby mi vykvetal již v červnu. děkuji

Bojím se přesazení 07.06.2013, 11:22:49

Právě mám krásnou asi 1metr vysokou růžovou dipladénii připravenou na přesazení, ale po přečtení ostatních příspěvků se mi do toho vůbec nechce. Dostala jsem jí loni v červenci asi 10ti centimetrovou, krásně přezimovala v chladné, světlé chodbě a po skoro po celou zimu mi kvetla( třeba jen 1 květ). Nyní je květem doslova obalená. Ale POZOR skoro každý den jsem ROSILA!!! Všem přeji úspěšné pěstování a jdu přemýšlet, jestli přesadit nebo raději ne!!

05.05.2014, 15:26:20

Přesaďte,musí se každý rok. Přimíchejtte rašelinu. Granulovaný kravský hnůj do substrátu nemůže uškodit.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
přezimování- podařilo se :-) 22.05.2013, 13:10:05

Já květinu dostala minulý rok asi tak 5cm velikou. zatím se u nás nikomu nepodařilo květinu přezimovat. Do podzimu vyrostla neskutečně asi tak o 20 cm. začátkem zimního období začaly listy žloutnout a padat a tehdy jsem si uvědomila že je problém. květinu jsem tedy umístila do nejstudenější místnosti na okno, kde máme opravdu vlhko. listy přestaly padat, jen sem tam nějaký a začala se pnout novými úponky, ty jak jsem se dočetla se mají v zimě stříhat a tak jsem je ostříhala (také jsem se dočetla, že se množí úponky staršími jeden rok, jedině v létě) a dala jsem tyto mlaďounké úponky do vody, jen tak, že za zkoušku nic nedám. Celou zimu jsem si dipladenie nevšímala, normálně jsem každý den větrala za mrazů celým otevřeným oknem, občas zalila, občas porosila a taktéž úponků jsem si nevšímala. A nyní? Dipladenie se mi plazí po celém okně, je bujně listnatá- zatím nekvete a vedle ní mám 6 květináčů s obnožemi- všechny se chytly bez jakýchkoliv emulzí apod. Jen jsem zvědavá, zda mi vykvete. doufám, že se ji bude dařit dál a abych nezapoměla- zatím jsem ji ani ničím nepřihnojovala a jak se ji daří. pokud se mi bude dále dařit ji množit dám je do dlouhého ,,koflíku,, a půjdou na balkon místo muškátů.

30.10.2016, 08:57:14

Ahoj, tak Vaše pěstování se mi líbí, i já se o toto pokusím, hlavně se s tím nesmí moc pěstitel párat.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k rostlině "Dipladénie"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE