
Fotovoltaika na paneláky patří, ale na střechy, ne na balkon
Fotovoltaika už dávno není jen pro obyvatele rodinných domů, ale s jejím umisťováním na balkony bychom byli opatrní. Proč?
Fotovoltaika už dávno není jen pro obyvatele rodinných domů, ale s jejím umisťováním na balkony bychom byli opatrní. Proč?
Pan Daniel Dorica z Moravské Nové Vsi je velký fanda fotovoltaiky. Střešní fotovoltaikou od S-Power Energies si vybavil dům i firmu. S nadšením zkoumá grafy výroby a zakládá si na tom, že využije maximum toho, co vyrobí.
Plochá střecha panelových domů je pro fotovoltaickou elektrárnu jako stvořená. To si dobře uvědomili majitelé bytů v domě v Hradci Králové.
Vynálezci a propagátoři již téměř nábožného evropského Green Dealu došli tak daleko, že neexistuje jiný kandidát na post předsedkyně Evropské komise než Ursula von der Leyenová. Nikdo jiný si to už na krk ani nevezme a znovuzvolena také byla. Jenže zapomínají na jednu podstatnou věc. Když totiž opomenou chladnější oblasti světa, které jsou s výjimkou některých částí Evropy a Severní Ameriky minimálně osídlené, většina lidí planety má problém s vedrem, přehříváním.
Podívejte se, jak dopadla instalace čerpadla vzduch-voda v kombinaci se solární elektrárnou u pana Michala K. v Čeladné.
V roce 2020 se rodina Hofmanových rozhodla snížit náklady na elektřinu pořízením střešní fotovoltaiky. A vybrali si dlouhodobě nejpopulárnější sestavu S-Power MIDI.
Společnost Acetex, přední dodavatel a realizátor fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a solárního ohřevu vody, od května rozšířila portfolio svých produktů a služeb. Zákazníkům tak přináší ještě víc než dříve.
Provoz výtahu, vytápění, ohřev vody a energie pro společné prostory, to jsou nemalé náklady, které každoročně na svém vyúčtování najdou obyvatelé domu hned vedle nákladů za energie a teplo za svůj byt. A v posledních letech tyto náklady rok co rok stoupají. Jak je tedy efektivně snížit?
Vstupte do nové éry fotovoltaiky s revolučními fotovoltaickými panely od AEG s technologií N-Type Back Contact (BC), které překonávají ostatní solární panely ve všech ohledech. V České republice jsou k dostání pouze u S-Power, platinového partnera AEG.
Možná jste v úvodu roku zaznamenali, že klesly dotace na střešní fotovoltaiky. O to překvapivější může být, že ve skutečnosti se teď investice do solární elektrárny vyplatí víc než před rokem. Vlivem změn na trhu totiž klesly i ceny technologií, a to výrazně. Nejprodávanější sestavy tak i navzdory nižší podpoře státu pořídíte o třetinu, nebo dokonce o polovinu levněji než loni na jaře. Spočítali jsme to.
U fotovoltaických panelů je potřeba si kromě výkonu všímat také, jakou mají účinnost. V současné době jsou nejúčinnější panely na trhu s technologií ABC — All Back Contact. Panely AIKO ABC si v ČR můžete pořídit od podzimu 2023. Technologii ABC používají i panely AEG BC, které jsou v České republice dostupné od května 2024 exkluzivně u S-Power Energies.
Jeden z nejzastaralejších bytových fondů v Evropě, to je výsledek předchozích 34 let, kdy se masivně využívala především stará městská a sídlištní socialistická výstavba. Stavby nových bytových domů oproti tomu vázly a váznou. Mnoho starých bytových domů je proto na hranici své životnosti. Aliance Zateplujeme Česko se proto zajímala, co spolumajitele sdružené ve společenství vlastníků jednotek (SVJ) nejvíce motivuje k rekonstrukci nad rámec zateplení, výměny oken a odstranění havarijního stavu domu.
Stále častěji se dnes v České republice můžete setkat s domy, jejichž zahrady a střechy zdobí fotovoltaické panely a stále jich přibývá. Není divu, při rostoucích cenách elektřiny a současných dotačních programech je návratnost této investice rychlejší než kdykoli předtím. Pokud také plánujete pořízení fotovoltaiky, nebo nevíte, kam s přebytky energie, máme pro vás řešení.
Fotovoltaické systémy se stávají stále populárnějšími díky své schopnosti přeměňovat sluneční záření na elektrickou energii, čímž snižují náklady na elektřinu a pomáhají chránit životní prostředí. Pokud zvažujete instalaci fotovoltaického systému, možná vás zajímá, jak celý proces montáže probíhá. Pojďme se na to tedy společně podívat.
Je vaše střecha připravena na instalaci fotovoltaické elektrárny? Nemusíte se obávat zhoršení požární bezpečnosti budovy po instalaci FVE? Bude střecha správně fungovat a nesníží se její životnost? Rychlé povolování střešních fotovoltaických elektráren, ke kterému dnes dochází, by totiž nemělo být hlavně na úkor požární bezpečnosti. Instalace fotovoltaiky navíc nesmí ovlivnit funkčnost ani životnost střešních konstrukcí.
Jak dostat z každého paprsku slunce maximum ve formě tepla a teplé vody pro domácnost? Řešením je precizní spolupráce fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla, která je řízena softwarem od společnosti Regulus.
V dnešním konkurenčním prostředí, kdy instalace fotovoltaických elektráren pro rodinné domy nabízí spousty malých i velkých firem, považujeme za důležité ujistit všechny naše potenciální a budoucí zákazníky a veřejně a jasně uvést naše zásady pro bezpečnou fotovoltaiku bez rizika.
Vítejte ve druhém díle série článků o přípravě a instalaci fotovoltaických elektráren na bytových a panelových domech. V předchozím díle jsme si vysvětlili principy fungování energetické komunity, díky níž se výrazně zjednodušily možnosti sdílení vyrobené elektřiny do jednotlivých bytů. Nyní se podrobně podíváme na celý proces přípravy projektu a jeho schvalování na shromáždění SVJ či družstva.
Ať chceme nebo ne, nic nezměníme na tom, že většina šikmých střech nadále zůstává v odstínech červené barvy. Jenže současné solární panely, které na střechy umisťujeme, mají obvykle barvu černou. A právě toho si všimli v sousedním Rakousku, načež začali vyrábět fotovoltaické solární panely v barvě červené, které mají především usnadnit instalaci fotovoltaiky na památkově chráněné budovy. Tedy jejich střechy.
Znát alespoň základní fakta a mýty je třeba u každého oboru. A právě člověk, který uvažuje o pořízení fotovoltaiky, sice nebude zřejmě nikdy odborníkem v této oblasti, ale měl by znát alespoň základní informace. Fakta, nikoli všeobecně rozšiřované mýty. Ostatně fakta jsou nezbytná již jen pro samotné rozhodování, zda takovou investici provést a zda a za jakých podmínek se nám fotovoltaika vyplatí. Přinášíme odpovědi rovnou na 13 zaběhlých mýtů.