Sdílet
 

Jak odstranit následky mrazů a sněhu?

Datum vydání: 27.01.2011 | autor:

Sníh na trávníku, záhonech nebo stálezelených dřevinách však může způsobit velké škody a dřeviny může dokonce zcela zničit. Slabá sněhová přikrývka je pro rostliny prospěšná, protože je přirozeně chrání před mrazem a větrem. Sněhu ale nesmí být příliš. Sněhové nadělení nepoškozuje pouze dřeviny, ale také travní plochy a oseté záhony. Pokud zima nadělila kromě bohaté sněhové nadílky také silné mrazy, na jaře nás čeká práce více než dost. 

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Když v zimě mrzne až praští

Za mrazivého počasí se nedoporučuje vstupovat na trávník, abychom jej nepolámali. Tráva pak odumírá a na jaře nám nezbude nic jiného, než holá místa znovu osít. Nejvíce práce budeme mít na jaře s okrasnými dřevinami, které popálil mráz. Je třeba provést jejich hluboké seříznutí. Takto silným řezem dřevinu povzbudíme k intenzivnějšímu růstu a nasazení nových výhonů.

Velká sněhová nadílka na dřevinách

Příliš mnoho sněhu na stálezelených rostlinách může způsobit jejich polámání. Tomu je možné zabránit, pokud sníh z větviček pravidelně odstraňujeme ještě dříve, než opakovaným táním a ztuhnutím ztvrdne. Konifery rostoucí do výšky se pod tíhou sněhu mohou snadno polámat. Před příchodem zimy je proto nutné jejich koruny svázat provázkem. Pokud jsme tak neučinili a dřeviny jsou polámané, je nutné na jaře provést řez, aby dřevina dostala správný tvar.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Vysoká vrstva na trávníku

Příliš mnoho sněhu neprospívá ani travním plochám. Příliš silná vrstva sněhu způsobuje na trávníku hnědé skvrny a také možné napadení plísní sněžnou. Bohužel čím déle sníh taje, tím je poškození plísní větší. Proto by se sníh neměl shromažďovat na hromadách, ale měl by se rozdělit rovnoměrně, aby roztával přibližně stejně. Hnědé skvrny z trávníku na jaře vyhrabáváme hráběmi, aby se ke kořenům dostal vzduch a světlo. Doporučuje se trávník pohnojit dusíkatými hnojivy, které povzbuzují travní růst. Jako prevenci proti plísni sněžné na podzim trávník ošetřujeme fungicidy.

Kam se sněhem, když je ho příliš?

Když napadne skutečně velká sněhová pokrývka a při odhrnování sněhu z chodníku nevíme, kam bychom další hromadu složili, hodí se pár tipů. Bohatá pokrývka sněhu nevadí ovocným stromům. Při tání se voda dostane velmi hluboko do půdy a ke kořenům. Sníh je též možné hromadit na trvalkových záhonech. Trvalky jsou na zimu zatažené a raší až pozdě na jaře. Vrstvu sněhu navíc můžeme dopřát zrytým užitkovým záhonům. Další vrstva sněhu však není prospěšná pro nově osázené a vyseté záhony.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Zahradnictví Hruška

Zahradnictví Hruška

Velim, Velim, Třída Krále Jiřího 243, 28101
Tel: 321 763 278
Web: http://www.hruska-skolky.cz
E-mail: hruska@hruska-skolky.cz
Facebook: pages/Zahradnictví-Hruška/193802293974195
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Zahradnictví Hruška

Velim, Velim, Třída Krále Jiřího 243, 28101
Tel: 321 763 278
Mobil: 608 024 550
Web: http://www.hruska-skolky.cz
E-mail: hruska@hruska-skolky.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Jak odstranit následky mrazů a sněhu?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak odstranit následky mrazů a sněhu?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE