Sdílet
 

Jak si vybrat nejlepší hypotéku?

Hypoteční úvěry opět klesly.

Datum vydání: 07.04.2005 | autor:
Prognózy odborníků se nevyplnily. Nejlepším časem pro hypotéky byl prý loňský rok. Ale omyl! Ta nejvhodnější doba pro založení hypotečního úvěru je právě teď.
Za „všechno může“ Česká národní banka, která snížila úroky na mezinárodním trhu. Hypoteční banky zareagovaly stejně a zlevnily hypotéky. Nutno podotknout, že většina z nich zároveň zvedla poplatky za vyřízení hypotečního úvěru.
Odborníci se shodují, že tak nízké úroky tu ještě nebyly a čekat na další pokles se nevyplatí.
Foto JIŘÍ JANOVSKÝ.
Foto JIŘÍ JANOVSKÝ.
Úroky hypoték totiž začínají v případě jednoleté fixace už pod třemi procenty. Průměrná úroková sazba u hypoték dosáhla v lednu 4,66%.
V tomto roce se už očekává spíš stabilní vývoj s možností jen mírného nárůstu v druhé polovině roku. Tyto změny budou záležet na strategii České národní banky, na vývoji vládní krize a na změnách makroekonomických ukazatelů.

Nízké úroky to není jediný klad. Hypoteční banky nabízejí svým klientům výhodné způsoby splácení:
 • Výše splátky kopíruje příjmy dané domácnosti, tzn. s růstem rodinných příjmů se splátky zvyšují. Tento model je určen pro žadatele do 36 let. Splatnost je pak podmíněna maximální délkou 20 let.
 • Nastavení splátek na polovinu platby rovnoměrného způsobu splácení.
 • Navýšení počáteční splátky až o 100% anuitní splátky.
 • Některé hypoteční banky nabízejí možnost mimořádných úhrad. Nejen v době změny úrokových sazeb, ale pokaždé po dvanácti řádně zaplacených splátkách. Maximální výše je 50% úvěru.
Na jak dlouho je výhodné hypoteční úrok zafixovat? Podle odborníků je roční fixace příliš krátká a vyplatí se jen těm, kteří využijí možnosti mimořádných úhrad v době změny úrokové sazby. Nevýhodné jsou i dlouhodobě pevně stanovené úroky. Je totiž více než pravděpodobné, že v delším časovém období dojde k výkyvu úroků směrem dolů. Ekonomové proto doporučují zvolit nejvýhodnější a nejzajímavější fixaci na 4 roky.
Foto JIŘÍ JANOVSKÝ.
Foto JIŘÍ JANOVSKÝ.
Obrovskou výhodou jsou v dnešní době podmínky pro čerpání hypotečního úvěru. I ty doznaly řady změn. Dnes už není potřeba žádného vstupního kapitálu. Nemusíte mít žádnou finanční hotovost pro zažádání o hypotéku.
Některé české hypoteční banky nabízejí 100% pokrytí hypotéky. Měsíční splátky se v tomto případě odvíjejí od velikosti půjčky a zvolené délce splácení.

V každém případě je vhodné všechny hypoteční banky, které působí na českém trhu, navštívit a porovnat jejich podmínky pro získání hypotéky. Nezapomínejte se informovat také o poplatcích. Právě na poplatcích můžete bance zaplatit nemalé sumy. Pokud si je chcete spočítat, dejte pozor na porovnání úvěrů stejného typu.
Nesoustřeďte se pouze na výši úroků. Neméně důležitá je informace o tom, zda banka garantuje sazbu všem klientům, kteří projdou posouzením.

Jak správně postupovat při výběru hypotéky?

 • zmapujte si předem trh,
 • porovnejte úroky i poplatky,
 • ujasněte si předem své možnosti,
 • využijte finanční kalkulačky,
 • jste spokojeni s komunikací s Vámi vybranou bankou hypoteční bankou,
 • zvolte nejvýhodnější dobu fixace,
 • určitě také popřemýšlejte o vhodném pojištění,
 • využijte všech výhod, které vám nabízí stát (možnost snížení daní).
Zajímavou nabídkou, kterou by jste neměly opomenout, je podpora státu. Z daní si můžete odečíst zaplacené úroky a to až 300 000 Kč ročně. Nabízí se zde možnost využít Státního fondu rozvoje bydlení, kde je úvěr úročen 2%. Maximální výše úvěru je 200 000 Kč, se splatností 20 let a s možností kombinace s hypotékou. Existuje také podpora státu pro mladé do 36 let na nákup staršího bydlení. Ovšem současná výše podpory je nulová.

V každém případě:
 • Zvažte své možnosti – a to důkladně - než se k hypotéce upíšete!
 • Projděte pečlivě veškeré podmínky jednotlivých bank, které hypotéky nabízejí.
 • Pokud nepatříte mezi odborníky, tak uděláte nejlépe, když se obrátíte na některého z nezávislých specialistů. Jedině ten vám dokáže srozumitelně vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými aktuálními nabídkami hypotečních bank.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jak si vybrat nejlepší hypotéku?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak si vybrat nejlepší hypotéku?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE