Jaké kování si pořídit? Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky Design i u těch nejlépe vypadajících oken a dveří se může pokazit montáží nekvalitního a nevzhledného kování. Kování interiérových částí zařízení vašeho domu, tedy vrchní dveřní a okenní kování je používáno denně, a proto se na kvalitu, funkčnost a design kladou poměrně vysoké nároky. Jaké kování si pořídit?

Při výběru kování je nutné vzít v úvahu řadu okolností, zejména pak míru jeho mechanického namáhání, nárazy tvrdých či ostrých předmětů, agresivní působení lidského potu apod. Platí, že byť efektivní úprava povrchu kování může vzít u méně kvalitních výrobků rychle za své, ohmataná klika a oprýskaný povrch okolo otvoru pro klíč mnoho parády vašemu domu či bytu neudělají. Proto je lépe volit kvalitní povrchovou úpravu, abychom tak maximálně omezili mechanické a chemické opotřebení.

V minulosti se pro výrobu kvalitního kování používala zejména masivní mosaz, což je materiál, který i dnes patří k těm nejkvalitnějším. Dalšími materiály, ze kterých se kvalitní kování vyrábí je nerezová ocel, eloxovaný hliník nebo plast s kovovou konstrukcí. Plast a hliník jsou levnější variantou a používají se především v administrativních budovách.
Nejkvalitnější kování, které nalézá stále většího využití zejména v rodinné výstavbě, je masivní mosaz nebo slitiny mosazi. Kování je u renomovaných firem vyráběno pod tlakem až 1200 t a platí zde, že čím vyšší je tlak při výrobě, tím kvalitnější je kování, neboť zhuštění materiálu má vliv na jeho poréznost.
Co se týče povrchové úpravy kování, používá se pro vysoké namáhání lakování nebo pokovování, a to zirkoniem, inoxchromem či nerezem, pro střední namáhání postačí chrom či matný chrom a pro standardní namáhání se používá mosaz, matná mosaz či matný nikl.
Kvalita kování venkovních dveří vychází ze stejné filozofie jako kování interiérové. Zde však nastupuje ještě další aspekt, a tím je ochrana proti neoprávněnému vniknutí do vašeho domu. V běžné občanské výstavbě by se mělo používat bezpečnostní kování minimálně třídy 3, které již poskytuje vysokou ochranu proti neoprávněnému vniknutí do domu.

Novinkou na českém trhu v oblasti interiérového kování je systém TWIN Lumisol, což je nový styl kování, který využívá umístění vestavěných světelných LED diod do kliky dveří či oken, a to na jejich vnější a spodní straně. Toto kování umožňuje majiteli osvícení klik různými barvami (červená, zelená, modrá, žlutá), což jistě potěší všechny ty, kteří chtějí využít této novinky při úbytku světla v místnostech.
Diody se rozsvítí vždy při úbytku světla v místnosti a v noci svítí jasně. Tuto funkci zajišťuje světelné čidlo, které je umístěno na boční straně krčku kliky. Kování je dodáváno v provedení na obyčejný klíč, nebo cylindrickou vložkou. Je možné dodat také provedení klika-koule nebo v provedení UGL či WC.

Co se týče kování dveří, zejména jejich pantů, TWIN nabízí svým zákazníkům inovační řešení způsobu otevírání dveří, a to ERGON SYSTÉM, což je systém, který využívá tzv. otočně posuvný mechanismus umožňující otevírání dveří v obou směrech, tedy dovnitř i ven. Systém nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu a není hlučný při otevírání a zavírání. Cena takových dveří je přitom více než výhodná.