Kapky v okapech - II. díl Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky Nejvíce oblíbené jsou okapy z pozinkovaného ocelového plechu. Tento druh však nevydrží dlouho lesklý, velice brzy zoxiduje a jeho barva se změní na šedou. Musí se tedy opatřit ochranným nátěrem a to nejen z estetických důvodů ale i kvůli zvýšení trvanlivosti. Používají se syntetické barvy a nově i barvy ředitelné vodou. I přes tuto ochranu není takový okap „nesmrtelný“. Jeho životnost se pohybuje mezi 15 až 25 lety. Po této době je nutné okap vyměnit. Výjimku tvoří okapové systémy chráněné plastem. Ty mají vysokou životnost a nemusí se ani natírat.

Měděné okapy mají ze začátku načervenalou lesklou barvu. Po několika letech avšak získají celkem zajímavou patinu – v lokalitách s čistým vzduchem zelenou, v oblasti, kde jsou vystaveny chemickým vlivům zčernají. Přítomnost sirnatých a dalších agresivních sloučenin v ovzduší mají - samozřejmě - vliv na životnost měděného okapu. Trvanlivost se pohybuje od 50ti let až po dvojnásobek.
Měděný okap nepotřebuje žádný ochranný nátěr ani žádnou údržbu. Ze všech používaných materiálů je nejtrvanlivější. Nevýhodou je fakt, že měď vykupují ve sběrnách a tak se může stát, že se jednoho krásného dne probudíte bez okapu.

Pokud si chcete pořídit hliníkový okap, počítejte že Vás přijde asi čtyřikrát dráže než pozinkovaný. Hliníkové okapy se prodávají v provedení s komaxitovým nátěrem. Jde o práškovou vypalovací barvu, která je vysoce odolná a stálá. Zajistí okapovému systému až 70letou životnost. Tento typ okapu můžete sehnat prakticky ve všech barevných odstínech.
Stejně jako měděné okapy jsou pro zloděje velice atraktivní okapy z nerezové oceli. Jsou mechanicky i chemicky vysoce odolné, hůře se však zpracovávají. Nepotřebují žádný nátěr, jejich barva je stále stříbřitá a životnost se uvádí od 50 do 70 let. Jejich cena je ale oproti měděným okapům asi o polovinu vyšší.

Jestliže se rozhodnete pro okap z titanzinkového plechu, můžete vybírat ze dvou modifikací – světle nebo tmavě šedé. První varianta je zhruba 2,5x dražší než pozinkovaný plech, druhá pak až 3,2x dražší. V obou případech se uvádí 50 letá životnost. Nemusí se nijak udržovat ani natírat. S tímto materiálem se však dost obtížně pracuje a proto není u klempířů nijak oblíbený. Kromě toho si lehko spočítáte, že se jeho cena blíží ceně měděného plechu.
A jako poslední: plastové okapy. Tyto okapy mají vyšší barevnost i životnost, většina výrobců dává na barevnost i tvarovou stálost záruku 10 let. Plastové okapy jsou vyrobené z odolného tvrzeného PVC. Na rozdíl od kovových mají plastové prakticky neomezenou životnost, nemusí se natírat a navíc, mají hladký povrch, který zaručuje velkou samočistící schopnost. Jsou lehké, nevyžadují nadměrně dimenzovaný upevňovací systém a jsou zároveň mechanicky poměrně pevné (odolávají nárazům, biologickým i chemickým vlivům, nepoškodí je ani těžký sníh). Oproti pozinkovaným okapům je cena plastu asi 2x vyšší.