Sdílet
 

Kdo chce bydlet v Českých Budějovicích?

Datum vydání: 11.10.2004 | autor:
Českobudějovická radnice si nechala vypracovat odbornou studii dvanácti lokalit, ve kterých by ráda v budoucnu postavila nové bytové domy. Za studii dalo město celkem 117 000 Kč. Radní plánují výstavbu 8370 bytů. Jde o vysoké číslo, ale jihočeská metropole by s jejich prodejem neměla mít problém. Shodují se na tom nejen odborníci. A co Vy na to?
Výstavbu je nutné rozložit do několika etap. Město má v plánu se na případné bytové výstavbě podílet. Vše ale záleží na tom, zda se představitelům Českých Budějovic podaří získat dostatečnou sumu z podpůrných programů a grantů. Počítá se také se zapojením soukromých investorů.

V budoucnosti se totiž počítá s tím, že se spádová oblast města zvětší a zájem o bydlení přímo v jihočeské metropoli se začne zvyšovat.
V současné době převažuje zájem o výstavbu domů v lokalitách, které jsou v dosahu městské hromadné dopravy.
Lidé jsou ale ochotni bydlet i „bokem“. Do deseti až patnácti kilometrů od města, hlavně aby tam byly pozemky zainvestované.
Větší zájem než o nové domy je teď právě o pozemky vhodné k výstavbě.

Jak už jsme na začátku zmiňovali, radní si nechali prověřit celkem 12 lokalit. Ty jsou většinou ve vlastnictví města a podle platného územního plánu jsou určené právě pro bytovou výstavbu. Studie má pomoci při rozvoji jednotlivých lokalit a také při hledání investorů.

Architekti rozdělili zmíněné lokality celkem do čtyř skupin - podle náročnosti realizace a možného přínosu:
Odborníci počítají s tím, že se v budoucnu počet lidí v jedné domácnosti sníží a situace se tak přiblíží k číslům v západních zemích.
Bude tedy potřeba více bytů.
Podle prognóz by mělo v jihočeské metropoli vyrůst ročně 970 nových bytů. A tak nemusejí mít českobudějovičtí představitelé žádné obavy, že jsou jejich současné plány nereálné.
Lokality vhodné k okamžité výstavbě:
 • Náměstí Suché Vrbné,
 • Mariánské náměstí,
 • Plzeňská ulice, lokalita u řeky.
Lokality vhodné pro dlouhodobé řešení – vytvoření nové části města:
 • Kasárna Čtyři Dvory.
Lokality vhodné pro výstavbu v budoucnosti:
 • Zahrádky Suché Vrbné,
 • Lidická ulice – Rožnov,
 • Hluboká cesta – Suché Vrbné.
Lokality nevhodné:
 • Plavská ulice – Rožnov,
 • Ulice E.Beneše – Suché Vrbné,
 • Husova kolonie,
 • Blahoslavova ulice,
 • Čechova ulice,
 • Křižíkova ulice,
 • Krumlovské předměstí.
O zařazení konkrétních vytipovaných míst do těchto skupin rozhodovalo to, jestli mají vyřešené majetkové vztahy, zda je v okolí dostupnost služeb, jaká bude časová náročnost staveb či zda je potřeba vybudovat protihluková opatření.

A jak to dopadlo?

Podle odborníků se může město pustit do okamžité výstavby na náměstí v Suchém Vrbném, na Mariánském náměstí a na Plzeňské ulici. V posledním případě ale architekti upozorňují na hrozbu povodní a také na to, že bude potřeba vybudovat protihluková opatření. To pochopitelně stavbu prodraží.

Naopak za naprosto nevhodné lokality pro výstavbu označili odborníci například Plavskou ulici v Rožnově, kde jsou garáže většinou na soukromých pozemcích, nebo lokalitu za papírnami na Krumlovském předměstí. V ulici E. Beneše v Suchém Vrbném zase překáží ve výstavbě vedení vysokého napětí.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Co nového v Jihočeském krajiCo nového v Jihočeském kraji

  Dnes se dozvíte informace týkající se rozvoje jihočeského regionu. Záměry kraje i představitelů měst a obcí v souvislosti s plánovanou výstavbou bytů či rodinných domů, informace o získávání nejrůznějších státních dotací…

 • Vstup Česka do Evropské unieVstup Česka do Evropské unie

  Na vstup do EU se připravuje celá Česká republika. Konkrétně v jižních Čechách se bude slavit. Jihočeská hospodářská komora připravuje v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie hned tři akce a to ve spolupráci s…

 • Jihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázkyJihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázky

  Hlásit se do postavení vyzvaného uchazeče o veřejnou zakázku Jihočeského kraje mohou už zájemci na základě oznámení o připravovaném zadání veřejné zakázky, které je k dispozici na webových stránkách kraje. Umožňuje to…

Diskuze na téma "Kdo chce bydlet v Českých Budějovicích?"

Buďte první a napište komentář k  "Kdo chce bydlet v Českých Budějovicích?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE