
Proč investovat právě do klimatizace?
Nadměrné horko nám v místnostech vůbec neprospívá, jsme unaveni, méně se soustředíme a klesá naše výkonnost. Pomůže klimatizace, ale jakou vybrat a jak ji používat?
Nadměrné horko nám v místnostech vůbec neprospívá, jsme unaveni, méně se soustředíme a klesá naše výkonnost. Pomůže klimatizace, ale jakou vybrat a jak ji používat?
Poslední roky jsou včetně toho letošního nejen u nás charakteristické extrémními vedry a výkyvy počasí. Rekordní teploty atakují hranici 40 °C, tropické teploty přes 30 °C jsou zcela běžné. Města i domy se mění ve výheň, jíž se snažíme vyhnout útěkem do přírody. Dovolená je ale rychle pryč, zatímco problém přehřívání je tu stále a ohrožuje naše zdraví. Je na čase začít dbát na komfortní teplotu v interiéru.
V létě jste se rozhodli, že je na čase pořídit si klimatizaci. Pečlivě jste ji vybrali, nechali si ji nainstalovat a skvěle vám slouží. Aby to tak i nadále pokračovalo, je dobré znát, jak se o ni starat a jak ji správně nastavit. Pojďte si s námi projít ty nejdůležitější otázky.
Trápí vás letní vedra, ale instalace venkovní klimatizační jednotky na fasádu nepřichází v úvahu? Právě pro vás jsou určeny klimatizace řady UNICO, které zcela mění způsob chlazení domácností a kanceláří. Modely mají všechny komponenty integrované v jednom elegantním těle, čímž odpadá složitá instalace a stavební úpravy za desítky tisíc.
Pylová alergie trápí každého třetího Čecha. Dalších 30 % uvádí, že se s ní potýká někdo z jejich domácnosti. Během sezóny větrá méně kvůli pylu 40 % lidí, což má za následek zhoršení kvality vzduchu v interiéru a nezdravou hladinu oxidu uhličitého. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. Nejvíce alergiků žije v Karlovarském a Ústeckém kraji, vysoký podíl má i Praha.
Proč záleží na kvalitě vzduchu, který dýcháme právě doma? Trávíme až 90 % svého času v interiéru. Přesto málokdo z nás věnuje dostatečnou pozornost tomu, co vlastně dýcháme. Kvalitní vnitřní prostředí přitom zásadně ovlivňuje naše zdraví, pohodu a výkonnost.
Že mít doma čistý vzduch je prospěšné nejen z hlediska osobní pohody ale i lidského zdraví, se rozumí tak nějak samo sebou. Když ale přijde na to, jak toho čistého ovzduší vlastně dosáhnout, přestává to být triviální. Zvlášť teď, když se počasí láme z léta do podzimu a jen s celodenním větráním oknem to nevyhrajeme.
Když budete na internetu hledat informace o výběru a montáži klimatizace, stejně jako o přípravě na montáž, nenajdete jednu zásadní. Klimatizace totiž o dost zvyšuje energetické nároky budov, spotřeba elektřiny klimatizačními jednotkami je v ročním rozpočtu důležitou položkou. Otázka tedy nezní, zda, jak a jakou klimatizaci instalovat, ale jak zajistit, aby spotřebovala co nejméně elektřiny a její provoz byl efektivní.
S klimatizacemi je potíž. Jsou sice dostupným řešením pro momentální nepohodlí spojené s horkem, ale v dlouhodobém horizontu problém jen zhoršují. Protože k oteplování a horku, které z interiéru potlačují, zvenčí fakticky přispívají. Jaká se nabízí lepší řešení? Třeba systémy pasivního chlazení.
Horké léto není zase tak velkou novinkou. S vlnami veder se potýkali už naši předci, a nejen v Evropě. Přitom přišli v průběhu historie s celou řadou nejrůznějších adaptací. Jak to tedy dělali za veder dříve? A nedal by se náhodou nějaký z těch nápadů použít i dnes?
Zateplené domy je nutné celoročně větrat. Jak ale zajistit doma stále čerstvý vzduch, a přitom nevypouštět drahé teplo okny ven? Jak větrat pohodlně a bez starostí s co nejnižšími náklady? Je to možné – s komfortním větráním s rekuperací tepla. S rekuperačním větráním se navždy zbavíte plísní, zajistíte konstantní přívod čerstvého vzduchu s optimální teplotou po celý rok, a ještě ušetříte za energie. Podívejte se, kolik ušetříte, a co všechno instalací rekuperačního větrání získáte.
Vynálezci a propagátoři již téměř nábožného evropského Green Dealu došli tak daleko, že neexistuje jiný kandidát na post předsedkyně Evropské komise než Ursula von der Leyenová. Nikdo jiný si to už na krk ani nevezme a znovuzvolena také byla. Jenže zapomínají na jednu podstatnou věc. Když totiž opomenou chladnější oblasti světa, které jsou s výjimkou některých částí Evropy a Severní Ameriky minimálně osídlené, většina lidí planety má problém s vedrem, přehříváním.
Silné bouře, vichry a tornáda, krupobití, sucha, mrazy a sněhové kalamity? Kdepak, nejnebezpečnějším klimatickým extrémem jsou extrémní vedra. I naprosto zdravý sportovec náhle sejde při svém tréningu z cesty, někde upadne a umře na přehřátí. Někdy ho najdou až po mnoha dnech a týdnech. Zjistit přitom počet obětí extrémních teplot je podobný problém jako tomu bylo při covidu. I tento tichý zabiják má mnoho tváří.
Samozřejmě nic neuděláme s naší národní přirozeností a dědičným návykem na středoevropské klima, přesto si ale můžeme trápení za veder zmenšit zvyky našich jižních sousedů. A vůbec se nemusíme na zkušenou vypravovat až do Afriky, úplně postačí jih Evropy. Co tam dělají jinak, že vedra přežívají?
Řízené větrání by se nemělo opomíjet u novostaveb i u rekonstrukcí. V ideálním případě je vhodné použít řízené větrání se zpětným ziskem tepla, smysl však dává i prosté řízené větrání pomocí ventilátoru umístěného v hygienickém zázemí a fasádního prvku přivádějícího čerstvý vzduch.
Se změnou klimatu přibývá i v našem mírném podnebí horkých letních dní, které se mnohdy neobejdou bez klimatizací, větráků nebo třeba ochlazovačů vzduchu. Využívání elektrických zařízení pro chlazení vzduchu považuje za nutné téměř polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. Třetina majitelů klimatizačních jednotek navíc svou domácnost klimatizuje přes celé léto. Čtvrtinu domácností stojí provoz klimatizace mezi 500 a 1 000 Kč měsíčně.
Společnost Acetex, přední dodavatel a realizátor fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a solárního ohřevu vody, od května rozšířila portfolio svých produktů a služeb. Zákazníkům tak přináší ještě víc než dříve.
S klimatizací je to stejné jako s vytápěním. Měnit topný systém za nový, úspornější, aniž by byla zateplena obálka domu a bylo tak zamezeno tepelným ztrátám, nemá valný smysl. A jelikož zateplení pomáhá i v létě, pro změnu s přehříváním budov, je před instalací klimatizace také nezbytné. Výrazně sníží dobu provozu klimatizace a s tím související náklady. Bez zateplení nemá smysl klimatizovat, stejně jako měnit topný systém.
Letní vedra se blíží a rozpálené zdi a hučící ledové klimatizace znemožňují kvalitní odpočinek. Jenže otevírat přes den okna znamená se připravit o poslední zbytky chladného vzduchu z předešlé noci, pokud jste kvůli bouřce, průvanu, rojení komárů nebo vosímu hnízdu pod střechou vůbec v noci okna otevřeli. Plíseň v koupelně a kolem oken ani účty za elektřinu už nemáte sílu řešit. Klimatizace v létě, ale i vytápění místností větraných ledovým vzduchem zvenčí v zimě se prodraží. A pokračující klimatická změna žádné zlepšení nevěstí.
Uvažujete o tom, že byste svůj domov či kancelář vybavili klimatizací? Pak vám poradíme, podle jakých parametrů vybírat. Zaměřte se na výkon klimatizace, plánované umístění i způsob a četnost použití.