Krásná, přírodní a ekologická EUROOKNA Zobrazit fotky zobrazit 12 fotek

Okna jsou jednou z nejdůležitějších částí domova a musí proto splňovat ta nejnáročnější  kritéria. Dřevěná eurookna kritéria pro komfortní i ekologické bydlení jistě splňují. Co výběrem erooken získáte? Jaké jsou jejich nejpodstatnější přednosti? V jakých profilech jsou nabízena a jak náročná je jejich údržba?

Jaké výhody má dřevěné okno?

Dřevo je tradiční, staletími prověřený materiál. Díky svým vlastnostem splňuje i ty nejnáročnější stavebně technické, izolační a estetické požadavky moderní doby. U dřevěných oken je nejnižší součinitel tepelné roztažnosti, dřevo vyniká vysokou pevností i při jeho relativně nízké hmotnosti a vyznačuje se dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a požární odolností. 
Příjemný a teplý dojem dřevěných oken lze jen těžko něčím nahradit a díky moderním technologickým výrobním postupům, které jsou zároveň ekologické, nám budou dřevěná okna sloužit mnoho desítek let.

Jak jsou okna vyráběna a z jakých materiálů?

Okna jsou vyráběna z lepené třívrstvé lamely a tím je eliminováno nežádoucí kroucení dřeva a zaručena jeho tvarová stálost. K výrobě jsou využívány čtyři materiály, nejčastěji využívanými jsou smrk a borovice, ale výborný je i pevnější dub či exotické meranti. 
Povrch dřeva je máčen ve speciálním základu, který zajišťuje ochranu proti houbám a plísním. Další přísady pak chrání proti UV záření a tím blednutí pigmentace dřeva. Na tento základ je následně vysokotlakým stříkáním nanesena silnovrstvá lazura nebo barva.

Lazury umožňují imitaci nejrůznějších dřevin, ale zároveň nechávají prosvítat přirozenou strukturu dřeva. Krycí barvu je pak možné zvolit z široké palety odstínů.

Jaké doplňky pomáhají výborné funkci oken?

Prvním užitečným doplňkem je termookapnice, která je nasazena na spodním vlysu rámu a dokáže zajistit dokonalý odvod vody z křídla. Na své vnitřní straně, kde okapnice naléhá na těsnění, je hliník kombinován s plastem. Nedochází tak k vytváření tepelného mostu mezi křídlem a okapnicí.  
Okna jsou také standardně vybavena křídlovou okapničkou chránící spodní vlys křídla před vnějšími nepříznivými vlivy, zejména deštěm a sněhem.

Bez čeho se každé okno neobejde je dobré těsnění. U eurooken je to celoobvodové dvojité těsnění z trvale plastické silikonové pryže, které je zasazeno do drážky v okenním křídle. Profilace rámu a křídla v kombinaci s těsněním zajišťuje dokonalou nepropustnost spáry i při silném nárazu větru či deště. Dále zabraňuje úniku tepla a zajišťuje perfektní zvukovou izolaci.

Je údržba eurooken náročná?

Mnoho lidí straší výběr dřevěných oken pro jejich náročnou údržbu, u současných dřevěných eurooken to však již není problém. Doporučená údržba eurooken zahrnuje 1 – 2x ročně jejich očištění houbičkou nebo hadříkem a následně nanesení a rozetření speciální emulze, která vyplní mikropóry vzniklé oxidací povrchu. Výrazně se tak prodlouží životnost a dokonalý vzhled oken.

Každých 10 až 15 let je pak nutné provést obnovu původního laku, tedy lak se jemně přebrousí a nanese se jeho nová vrstva. 

Co nabízejí eurookna v profilech IV 68 a IV 78?

Eurookna v profilu IV 68 se mohou pyšnit stylovým moderním designem, který je vhodný jak pro rekonstrukce starších domů, tak do nového moderního domu. Okna vynikají vysokou pevností, která je dána použitými materiály - lepením z dřevěného eurohranolu. Okno je standardně osazeno izolačním dvojsklem.

Okna s rozšířeným profilem IV 78 vynikají zvýšenou statickou pevností. Okna jsou standardně osazena izolačním trojsklem, které výrazně snižuje koeficient tepelného prostupu celého okna. Širší drážka zasklení také umožňuje použití speciálních protihlukových skel a výsledné hodnoty zvukového útlumu jsou srovnatelné s plastovými okny.