Křesla pro příjemné posezení Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Podzimní i zimní večery se dají trávit různě. K nejpohodlnějším variantám patří příjemné posezení u krbu, relaxace u dobrého filmu nebo povídání s přáteli. Společným jmenovatelem pro příjemné chvíle odpočinku vsedě je dobré křeslo. Jak si dobře vybrat? Designových i ergonomických variant je opravdu hodně. Které z tradičních nebo moderních křesel si vyberete právě vy?

Sedací soupravy jsou sice pohodlnou součástí mnoha obýváků, ale v současnosti se čím dál tím víc těší popularitě kvalitní křesla. Posezení v křesle nám dává možnost většího soukromí a s doplněním o taburet nebo opěrku nohou nabízí příjemné relaxování.

Vybíráme křeslo

Jednou z výhod křesla je jeho variabilita umístění. Velice oblíbený je tento relaxační nábytek v menších bytech. Vyrábí se v mnoha tvarech i materiálech, přičemž designová stránka je samostatnou velkou kapitolou. Křeslo můžeme sladit s nábytkem v obýváku, nebo využít jeho potenciálu jako solitérního designového nábytku. Při výběru materiálu je vždy dobré myslet také na jeho potřebnou údržbu a životnost.

Pohodlí

Aby bylo křeslo pohodlné, musí nám zajistit uvolnění celého těla. Základní tvar by měl kopírovat siluetu lidské postavy. Pro čtení nebo ruční práce jsou optimální křesla s loketními opěrkami, které by naopak neměly překážet při gestikulaci během konverzace. Důležité je zvolit vyhovující sklon opěradla i opěrek a pohodlné opření v oblasti šíje. Kromě pohodlného sezení bychom měli myslet také na pohodlné a bezpečné vstávání – zvláště tehdy, pokud křeslo budou využívat senioři. 

Základní druhy křesel

U čalouněného křesla je vnitřní struktura obklopena ze všech stran textilií, koženkovým, koženým nebo jiným čalouněním. U textilního provedení je výhodou snímatelný potah, který snadno vypereme. Křesla s viditelnou rámovou konstrukcí působí vzdušně, protože jednotlivé měkké části křesla jsou zasazeny do dřevěného nebo kovového rámu.
Výhodou křesla je opěrka hlavy, která kopíruje tvar páteře a umožňuje uvolnění šíje. Naopak křesla s nižším opěradlem jsou použitelná i v komerční sféře a výborně se hodí také do menších bytů. Křesla mohou mít kromě základních funkcí ještě mnoho dalších zajímavých schopností. Prodávají se vibrační a masážní křesla, stále jsou v kurzu houpací křesla, jejich modernějším příbuzným jsou křesla pohupovací.

Každodenní stres a práce vyžadují protiváhu v podobě dostatečného odpočinku a relaxace. Investice do pohodlného křesla je základním předpokladem pro sledování televize, čtení, poslech hudby, nebo příjemného povídání.

Další informace o křeslech najdete ZDE.