Sdílet
 

Květnové práce na zahradě

Datum vydání: 18.05.2005 | autor:
Konečně si počasí dalo říci a jaro je vidět a cítit na každém kroku. Holé stromy po zimě se pomalu obalují květy a listy a než se zase nadějeme, budeme do koruny natahovat ruce po sladkých plodech, které urodí. Lidová pranostika praví: „Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.“ Jaro je obdobím, kdy je jak na okrasné, tak na zeleninové zahradě nejvíce práce. Naše úsilí však bude brzy odměněno.

Ovocná a zeleninová zahrada


Po odkvětu potřebují stromy vydatně zalévat, protože současně rostou listy, plody, ale i nové letorosty. Višně a třešně je nutno ošetřit proti skvrnitosti listů. Po odkvětu protrháváme plody jabloně, aby dozrály jen silné a zdravé plody.
Přihnojujeme ovocné keře. Vysazujeme nové jahody a mladé výhony ostružiníku.


Ze zeleniny sklízíme rané saláty, ředkvičky, šalotku a špenát.
Vyséváme košťáloviny, které budeme sklízet na podzim.
Na začátku měsíce vyséváme přímo na záhon pór, majoránku, kopr, letní salát. Na konci měsíce vysazujeme rajčata, okurky salátovky a nakládačky, melouny, celer, cukety.
Dokončujeme výsadbu brambor.

Je třeba pravidelně záhony čistit od plevelů a zalévat. V případě většího výskytu mšic u ovocných stromů je ošetřujeme speciálními přípravky.

Okrasná zahrada

Záhony jsou plné rozkvetlých květin. Na záhonech můžeme vidět ještě poslední tulipány, kamzičník, kosatce, srdíčka a další.
I po odkvětu potřebují cibuloviny péči, aby cibule nabrala sílu pro příští rok. Odstraňujeme zhynulá květenství a necháme je zatáhnout. Zelené listy neodstraňujeme předčasně.
Po odkvětu odstraňujeme též odkvetlá květenství u šeříků, aby se netvořila semena. V příštím roce se nám odmění bohatým květenstvím. Další odkvetlé jarní keře, např. zlatici, upravujeme řezem.

Pokud to počasí dovolí, v polovině měsíce vysazujeme trvalky a do jezírek od května do června vodní rostliny. Vložíme je do košíku, aby se příliš nerozrůstaly. Tyto rostliny zajišťují kyslík a voda v jezírku pak zůstává jasná. Kyslík rovněž potřebují rybky, jestliže je v jezírku máme.

V květnu je vhodná doba začít s výsevem dvouletek. Vysazujeme hlízy jiřinek a gladiolů. Do poloviny května je nejvhodnější doba pro výsadbu rododendronů, stálezelených dřevin s balem a jehličnanů.
Vysazujeme balkónové květiny do truhlíků a okrasných nádob.

Pravidelně sečeme trávník a za teplých dní ho zaléváme. Nesmíme také zapomenout na přihnojení. Do poloviny měsíce ještě vyséváme travní semeno.
Rostliny v dekorativních nádobách, které jsme zazimovali, vyneseme ven. Za teplých dní jim můžeme dopřát sprchu, abychom smyli prach usazený za celou zimu.
V květnu můžeme začít s letněním pokojových květin.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak vytvořit zahradu na pozemku u lesaJak vytvořit zahradu na pozemku u lesa

  Velké komplikace přináší budování zahrady na svažitých pozemcích, ale zdařilé výsledky pak opravdu stojí za to. Co je však ještě tvrdším oříškem? Pozemek u lesa!

 • Frýdecko-Místecký veletrh zaplní Halu PolárkaFrýdecko-Místecký veletrh zaplní Halu Polárka

  Frýdecko – Místecký veletrh se odehraje letos již pojedenácté a v podobě veletrhu pro celou rodinu se opět koná v prostorách moderní sportovní haly Polárka (vedle nákupního centra Frýda).

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Jak se zbavit komárů, jak zjistit klíčivost semen, jak si postavit domácí skleník, jak si zjednodušit práci v zahradě?

Diskuze na téma "Květnové práce na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Květnové práce na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE