Na co si dát pozor při výběru bezpečnostních dveří? Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Po bezpečném domově touží každý z nás. A prvním krokem k ochraně domova i majetku jsou kvalitní bezpečnostní dveře. Jak si ale vybrat ty správné, když je výrobců a prodejců dveří jako much po dešti? Které dveře jsou kvalitní a které ne? Na co si dát pozor při jejich výběru? Na tyto otázky a mnoho dalších nám odpovídal Ivan Pavlíček, spolumajitel české firmy s téměř třicetiletou tradicí výroby bezpečnostních dveří. 

Vchodové dveře do domu jsou poměrně velkou investicí, jak vybrat ty správné?

Venkovní dveře jsou specifické a jejich vlastnosti se od bytových dveří maličko liší. Samozřejmostí jsou adekvátní bezpečnostní požadavky, mimo nich ale musí mít venkovní dveře dobré tepelně-izolační vlastnosti. Spolehlivé zateplení dveří i zárubní je dnes povinností. Důležitou roli při výběru hraje i dispozice prostoru za dveřmi. Pokud na zádveří například navazuje třeba špatně větraná koupelna, žádná izolace nezabrání tomu, aby se dveře či další předměty v předsíni rosili. Pokud kryté zádveří chybí a dveřmi vcházíte rovnou do hlavního obytného prostoru, na tepelně-izolační vlastnosti pohlížejte se stejnou důležitostí jako na samotnou bezpečnost. U venkovních dveří je z hlediska jejich životnosti podstatná i jejich odolnost povětrnostním podmínkám. Důležitá pro životnost dveří a vaše pohodlí je i venkovní stříška nad dveřmi.

Co třeba nabídka dveří v běžných v hobbymarketech? – vypadají docela bytelně a jsou podstatně levnější než u většiny specializovaných dodavatelů

Plechové dveře z hobbymarketů nejsou řešením, které vám přinese bezpečí. Jedná se obvykle o výrobky z tenkých plechů, které při troše námahy proříznete kapesním nožem. Certifikáty často nemají vůbec žádné a případný servis třeba zaseknutých dveří se může značně prodražit. 

Spousta lidí je přesvědčeno, že se jich vykradení netýká. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá, pořídí si bezpečnostní zámek s vložkou nebo závoru a věří, že se tímto jejich dveře staly bezpečnostními. Co si o tom myslíte?

Bezpečnostní dveře jsou jako airbag v autě. Doufáte, že jejich pravou funkci nikdy nebudete muset vyzkoušet, ale věříte, že kdyby náhodou, tak zafungují skvěle. Chtěli byste za auto ušetři pár tisíc a mít tam airbagy z nějaké pofidérní výroby, která šetří na materiálu a technickém řešení co to jde s přesvědčením, že vy se rozhodně nevybouráte? Bezpečnostní dveře patří mezi výrobky, které si má člověk koupit buď kvalitní nebo žádné, protože částečné řešení není řešení.

Jak mají vypadat dobré bezpečnostní dveře a zámky?

Ideální jsou bezpečnostní dveře 4. bezpečnostní třídy. Jsou o něco dražší než dveře 3. třídy, ale poskytují výrazně větší bezpečí. Dobré dveře mají vždy masivní ocelovou konstrukci a alespoň 20 jistících bodů. Samozřejmostí je bezpečnostní kování a vložka minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře. Rozhodně ale vyžadujte české certifikáty, jedině tak máte jistotu, že nekupujete zajíce v pytli. 

Dveře máme zabezpečené, ale třeba okna, nebo balkonové dveře?

Zabezpečení oken a balkonů je vždy složitější problém než zabezpečení dveří. Pro začátek doporučujeme bezpečnostní folie na sklo, v létě navíc můžete zkombinovat s fólií protisluneční, která funguje jako pasivní klimatizace a pomůže vám přežít horka posledních let. Funkční jsou i zamykací kličky oken. Ideální je doplnit zabezpečení alarmem. Jejich ceny stále klesají a jsou dostupnější.

Pokud budu mít bezpečnostní dveře NEXT, mohu být v klidu před vykradením? Proč?

Pečlivě sledujeme statistiky a způsoby vykrádání a pokud budete mít Nexty, máte 2000x menší pravděpodobnost, že vás vykradou než váš soused bez nich.