Na pracovním stole a židli dítěte nešetřete

Při výběru nábytku do dětského pracovního koutu musíme volit takový, který je především z kvalitního materiálu a má možnost nastavitelnosti výšky i polohy stolu i židle. Bude tak zajištěno správné držení těla dítěte a nábytek s ním navíc poroste. Nebudete ho proto muset měnit s každým přibývajícím centimetrem svého potomka.

Dětský stůl by měl být nastavitelný

Vybavení do dětského pracovního koutku musíme vybírat zvlášť pečlivě, protože špatnou volbou bychom mohli narušit správný vývoj dítěte. Ideální variantou je stůl, který má možnost nastavení výšky od 50 do 75 cm a také nastavení sklonu pracovní desky dle potřeby dítěte. Pro psaní a čtení je ideální sklon mezi 6 a 16 stupni, pro kreslení to může být až 45 stupňů. Stůl by měl také obsahovat dostatečné množství úložných prostor, aby mělo dítě vždy vše po ruce.

I na materiálu záleží

Při výběru stolu bychom měli dodržovat již zmíněná pravidla, ale také vkus a názor dítěte. Na trhu můžeme vybírat stoly z celodřevěnou deskou vyrobené z borovice, smrku, dubu či dřeva březového. Stoly z masivu jsou jistě nekvalitnější, ale také nejdražší. Náročnější je i jejich údržba, kdy je nutné stoly ošetřovat speciálními vosky či politurami. Zvolit můžeme i stoly z dýhy, plastové nebo kovové. Pozor bychom měli dávat na povrchovou úpravu, která může obsahovat organická rozpouštědla (součást laku) vyvolávající ve vyšších koncentracích alergie. Barvu stolu nevybírejte podle nejnovějších trendů, ale vkusu dítěte. Vyhněte se však příliš křiklavým tónům, které by mohly rozptylovat pozornost dítěte. 

Počítačový stůl má svá specifika 

Pokud to prostory dovolují, je dobré, aby byl počítačový stůl oddělený od stolu psacího. Výška stolu by měla být zvolena tak, aby horní řádek monitoru byl nejvýše ve výšce očí dítěte. Stejně důležitá je i hloubka stolu, o které rozhoduje velikost monitoru počítače. Ten by měl být vzdálený 60 cm od očí. Při užívání plochého monitoru volíme hloubku desky 70 až 80 cm, u hlubokých obrazovek je to o něco více.

Židle musí být stabilní a pohodlná 

Židle dítěte by měla být jednoduchá, stabilní, se zaoblenými tvary a možností nastavení výšky sedáku i opěrky. Ruce musí při psaní svírat pravý úhel a nohy v kolenou úhel tupý. Aby nedocházelo k nepříjemnému křivení páteře, musí být podpírána celá zádová oblast, tedy část hrudní i bederní. Zádové opěrky by měly záda kopírovat při každém pohybu.