Sdílet
 

Novela zákona o DPH

Některé služby a zboží přešly od 1. ledna tohoto roku ze snížené do základní sazby DPH. To se odrazí jak v ceně stavebních prací, tak výrobků, které se stávají součástí bytu či domu.

Datum vydání: 15.01.2004 | autor:
Schválení velké novely zákona o DPH přinese spoustu nepříjemných změn. Zdražuje se především v oblasti telekomunikací, finančních a daňových poradců ale i například v oblasti bydlení.
Foto GRYFON.
Foto GRYFON.
Dlouho čeští představitelé v souvislosti se změnou sazby DPH diskutovali o stavebních pracích. Zatím můžeme být v klidu. Současná právní úprava využívá u stavebních prací snížené sazby DPH, tedy 5ti procent. 1. května 2004 by se to ale mělo změnit. V tento den totiž naše republika vstoupí do Evropské unie a předpokládá se, že dojde k přesunu ze snížené 5% sazby do základní 22%. Týká se to ale pouze stavebních prací mimo bytovou výstavbu. To znamená, že přesun do základní, tedy vyšší sazby DPH by se neměl týkat především vlastní bytové výstavby. Výjimka ale platí například i pro stavební práce, související s rekonstrukcí bytových a rodinných domů a bytů, s jejich údržbou a opravami. Teď je ale předčasné jásat. S největší pravděpodobností půjde jen o časově omezenou výjimku. Skončit by měla zřejmě v roce 2007. Pokud si tedy včas nestihnete pořídit byt nebo dům, přijdete o výhodu platit dodavatelům sníženou sazbu.

Snížená sazba se netýká jen a pouze stavebních prací. Do této zvýhodněné skupiny se počítají i výrobky jako například podlahové a střešní krytiny, okna, vybavení koupelny (umyvadlo, vana) nebo vybavení kuchyně (kuchyňská linka). Jde o výrobky, které se stávají pevnou součástí bytu! Pokud si tedy necháte tyto výrobky dodat od firmy, která je plátcem DPH, zaplatíte sníženou sazbu, tedy jen 5%. Jestliže ale počítáte s provedením rekonstrukce bytu či domu sami nebo od firmy, která není plátcem DPH, napočítá se vám základní 22ti procentní sazba. Určitě se mnou budete souhlasit, že v tomto případě se vyplatí zadat zakázku dodavateli = plátci DPH, než se do rekonstrukce pustit svépomocí.
Díky novele zákona o DPH se od 1. ledna zdražily i služby týkající se správy nemovitostí. Pokud plánujete využít služeb některé z realitních kanceláří, zaplatíte už místo 5ti procent plných 22%. Spočítejte si sami, kolik to dělá. Zaručeně vám nevyjde zanedbatelná částka. Služby realitních kanceláří totiž nejsou nijak levné, naopak! Například cena za zprostředkování prodeje standardního bytu či domu se pohybuje v desetitisících.

Ale vraťme se ještě k 1. květnu roku 2004. Je to den, kdy se staneme součástí Evropské unie (EU). Co ale čeká po našem vstupu do EU pozemky? V současné době nám ještě schválená novela o DPH zaručuje, že převody pozemků jsou od placení DPH osvobozeny. Lidé kupující byt nebo dům se tedy nemusejí v souvislosti s platbou daně z převodu pozemku obávat zásahu do svého finančního rozpočtu.
Ale POZOR! To se změní 1.5. 2004!!!
Návrh novely související se vstupem Česka do EU totiž počítá s výraznou změnou. Od tohoto data by totiž měly být pozemky zatíženy základní sazbou DPH, tedy rovnou 22%. To pochopitelně výrazně zdraží nemovitosti. Samozřejmě, že tuto změnu by nejvíce pocítili ti, kteří by měli zájem o koupi rodinného domu. Lidé, pořizující si byt, by na tom byli poněkud lépe co se týká vynaložených financí!
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Novela zákona o DPH"

Buďte první a napište komentář k  "Novela zákona o DPH"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE