Sdílet
 

Parkety opět v kurzu

Datum vydání: 19.12.2007 | autor:
Název parkety se používá pro několik typů podlah. Bývají uspořádány do různých vzorů a spojovány perem a drážkou nebo pokládány na tupý sráz. Parkety lze vícekrát přebrousit a stále mohou vypadat jako nové. Mají dlouhou životnost a jsou investicí, která se v každém případě vyplatí. A nejen to. Vyvolávají v člověku pocit tepla, harmonie a pohodlí. Pomocí moderních technologií při pokládce dokonce šetří naše svaly a klouby. To již stojí za zvážení, nemyslíte?
Foto Skříně na míru s.r.o. - vestavěné skříně a přírodní podlahy
Foto Skříně na míru s.r.o. - vestavěné skříně a přírodní podlahy
Pro jaké dřevěné parkety se rozhodnout?
Nejdůležitějším hlediskem pro výběr parket je požadavek na jejich odolnost. Parkety jsou investicí na dlouhou dobu, protože dřevo je trvanlivý materiá1. Neznamená to však, že vydrží úplně všechno. Důležité je zvolit vhodný materiál podle toho, jak bude místnost frekventovaná. Ložnice se řadí mezi nejméně zatížené, jídelna a obývací pokoj patří do střední třídy a největší intenzita provozu je většinou v kuchyni. Při výběru parketové dřeviny se musíme zaměřit na zátěžovou třídu, která označuje parkety podle tvrdosti. Z našich dřevin je nejměkčí borovice a smrk, nejtvrdší dub, buk a jasan.

Výhody podlahy z dřevěných parket
Dřevo je antistatické, což potěší alergiky, protože na sebe váže minimální množství prachu. Největšími výhodami je snadný a rychlý úklid, vynikající tepelná i zvuková izolace a možnost relativně snadné renovace podlahy.

Její nevýhody
Problém může nastat s podlahovým vytápěním. V tomto případě jsme omezeni výběrem dřeviny. Buk a javor jsou velmi citlivé na výkyvy teploty a vlhkosti, z toho důvodu nejsou tyto dřeviny pro účely parketových podlah vhodné.
Foto Skříně na míru s.r.o. - vestavěné skříně a přírodní podlahy
Foto Skříně na míru s.r.o. - vestavěné skříně a přírodní podlahy
Pokládku přenechejte raději profesionálům
Od správné realizace pokládky se odvíjí i samotná životnost podlahy, ani to však nemusí znamenat úspěch. Důvod? Před vlastní montáží musí být splněny některé podmínky. Jsou to především parametry prostředí - vlhkost, teplota, rovnost podkladu a uskladnění materiálu. Dřevo je materiál měnící svou vlhkost, rozměry a tvar přesně podle podmínek prostředí. Tento proces je trvalý – dřevo pracuje neustále. Ideální teplota je kolem 20 °C, relativní vlhkost vzduchu mezi 50 – 65% a toto prostředí by mělo být ustálené. Vlhkost betonu a dalších podkladních vrstev by neměla přesáhnout 2,5%.
Rovnost podkladu je velice důležitá. Největší nerovnost (prohlubeň, výstupek) se může odchýlit od roviny o 2 mm. Montáž podlahy na podklad s většími nerovnostmi způsobuje houpání a vrzání, celkově zkracuje její životnost.
Podlaha může být celoplošně lepená, výhodou je pokládka beze spár, nedochází ke zvlnění podlahy. Tento způsob je velice vhodný pro kombinaci s podlahovým topením. Nevýhodou jsou vysoké požadavky na kvalitu podkladu a nižší elasticita podlahy, což pro nás znamená menší komfort při chůzi.

I u parketových podlah se nabízí možnost pokládky podlahy na polštářích. Tento způsob je ekologický, měl by vylučovat zvlnění a zároveň nabízí díky pružnému podkladu výborný pochůzný komfort. Na druhé straně nelze vyloučit vrzání podlahy a pro její realizaci je nutná vysoká instalační výška. Po položení podlahy následuje broušení, tmelení, lištování a provedení finální povrchové úpravy v podobě laků či vosků.
Lakování podlahy probíhá v několika krocích. Po aplikaci základního laku, který dřevo impregnuje, se nanáší několik vrstev vrchního laku, který může být matný, polomastný či lesklý.
Další možností je použití olejů a vosků, které nevytvářejí na povrchu na rozdíl od laků žádnou vrstvu. Zachovávají přirozeně matný vzhled a zvýrazňují přirozenou strukturu dřeva. Obvykle se používá kombinace olejů a vosků v jednom výrobku.

Jakou vyžadují údržbu?
Obecně lze říci, že lakované podlahy jsou nenáročné na údržbu. K pravidelnému úklidu nám stačí vlhký mop a speciální přípravek na údržbu dřevěných podlah. Renovace a oprava lakovaných podlah je složitější. Opravu nelze provést lokálně, ale je zapotřebí podlahu celoplošně zbrousit a opět přelakovat. Olejované a voskované povrchy vyžadují větší péči než povrchy lakované. Ideální je odstranit nečistoty vysáváním a čas od času vytřít dobře vyždímaným měkkým hadrem či mopem. Na rozdíl od lakovaných podlah je však možné provádět opravy i lokálně.
Foto Skříně na míru s.r.o. - vestavěné skříně a přírodní podlahy
Foto Skříně na míru s.r.o. - vestavěné skříně a přírodní podlahy

Aby parkety nevrzaly
Vrzání lze eliminovat již při montáži dřevěných parket. Jak jsme se již zmínili, může být jedním z důvodů vrzání nerovnost podkladu. Co se týče kročejového hluku, je známo, že u dřevěných podlah je nižší než u většiny laminátových podlah.

Renovace a hrubý cenový odhad
Při renovaci dřevěných podlah je postup velmi podobný jako u pokládky nových parket s tím rozdílem, že nejprve musíme odstranit starý lak. Obnova parketových podlah nás vyjde zhruba na 300 Kč za m2. K tomu musíme připočítat olištování, které nás vyjde na 50 Kč za m2, jedna vrstva laku nás bude stát také zhruba 50 Kč za m2 a cena za tmelení se pohybuje od 50 do 80 Kč za m2.

Netradiční materiály
Použití parket z tropického bambusu je na našem trhu stále ještě popelkou. Bambus vlastně ani nepatří mezi dřeviny, je to rychle rostoucí a velmi houževnatá travina. Bambusová podlaha je tvrdá, odolná proti oděru, snadno se udržuje a umožňuje renovaci broušením tak jako u masivní dřevěné podlahy. Bambus se velice dobře opracovává, což oceníme při pokládce. Dalším pozitivem je lehkost materiálu a příznivá cenová relace. Nevýhodou této podlahy je objemová nestálost. Přesto díky svým kladným vlastnostem se těší stále větší popularitě a je jen otázkou času, kdy se stane běžně používaným materiálem.

U parketové podlahy se vyplatí myslet na kvalitu. Je mnoho důvodů, proč přenechat pokládku odborníkům v oboru, kteří kvalifikovaně posoudí, jaký materiál zvolit vzhledem k zatížení místnosti a použijí odpovídající technologii.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Parkety opět v kurzu"

Buďte první a napište komentář k  "Parkety opět v kurzu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE