Přichází čas zářivých barev a luxusních aranžmá I. díl Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky Různé negativní prvky, se kterými se v dnešní době setkáváme, v nás vzbuzují silnou potřebu hledat pocit jistoty a bezpečí. Sdílet příjemné chvilky s rodinou a přáteli je pro nás zvláště důležité. Zaměřujeme se na slavností okamžiky a události, ve kterých hrají důležitou roli estetika a květinové dekorace.
Aranžmá jsou odrazem života současného, zahrnují jeho světlé i stinné stránky, jeho komplikovanost.

Mužské a ženské elementy se mísí v kontrastujícím prostředí módy a punku. Například elegantní korsáže jsou ozdobené piercingem a tetováním, aby se kontrast umocnil. Další protiklady naznačuje používání barev, především světlých a  tmavých, trochu jako v Rembrantových obrazech. Výsledkem toho jsou dekorativní a luxusní aranžmá se záplavou ornamentů. Kontrasty jsou vytvořeny díky neočekávaným, často přehnaným tvarům, velmi zářivým barvám a drsným kombinacím materiálů.

Klíčová slova, kterými se dá popsat inspirace Dressing up – elegantní a slavnostní, osobní dekorace, přitahující pohled, jemný a pevný, móda a punk, tradiční a nové, světlo ve tmě.

Barvy: velmi často se v této inspiraci používají zářivé barvy, teplé a studené tóny se kombinují s tóny hnědými a neutrálními. Jasné pastelové odstíny a zlatá dávají aranžmá velmi luxusní vzhled.

Materiály, které se v inspiraci Dressing up objevují, jsou: samet, tvíd, hedvábí, satén, lesklá i opracovaná kůže, broušené sklo, lesklá fólie, stuhy, papír, tapety a mahagonové dřevo. V doplňkových materiálech se často objevují „barokní“ prvky - polštáře, přehozy a sametové tkaniny v kontrastních barvách a vzorech. Hojně se používají stuhy.
Tvary jsou inspirované dvacátými lety, ale vše je velmi moderně uzpůsobené. Estetické závěsy kontrastují s ostrými a hranatými tvary. Luxusní módní tvary kontrastují s agresivními prvky. Prvky dvacátých let se často objevují i v dekorativních vzorech, setkáváme se s nimi na tapetách, kašmíru, kravatách i v dekorativním tetování ve vzorech vytvořených henou.

Aranžmá jsou plná ohnivých barev, neobvyklé kombinace světlých a tmavých barev podtrhují pocit absolutního luxusu. Během ponurých zimních dnů vnášejí do našich domovů světlo a teplo. Aranžmá s nádechem orientu v sobě mísí bohatě barevné květy v kontrastech s tmavými odstíny. Jak již bylo uvedeno, zvláštního luxusu dodávají aranžmá zlaté a svěží pastelové odstíny. Vždy obsahují nějaký kontrast nebo náhlý překvapivý prvek, jako třeba piercing v listu nebo latexové tetování na nich.

V této inspiraci se využívají různé tvary aranžmá, nejdůležitější je korsáž, se kterou se setkáme ve všech jejích velikostech. Balení a zdobení jsou dvěma nejvýznamnějšími prvky této inspirace, vytvářejí se s velkým umem, s důrazem na detail.
Květiny se oblékají stejně slavnostně jako lidé. K balení se používají různé materiály nebo jen listy. Listy se zdobí ornamentálními vzory, kreslením nebo propichováním, které do aranžmá vnášejí nový náboj a vzrušení.

Vázy: na scénu opět přicházejí romantické vázy tradičních tvarů. Vázy mohou být úplně nebo částečně se vzory.

Květiny základní: Rosa, Lilium, Anthurium, Euphorbia, Dianthus, Zantedeschia.

Květiny doplňkové: Ranunculus, Asclepias, Craspedia, Eustoma, Kniphofia, Leucadendron, Paphiopedilum, Gloriosa.

Hrnkové rostliny a zeleň: Asparagus, Aspidistra, Anthurium, Cyclamen, Aechmea, Medinilla, Guzmania, Cordyline.

Více o základních květinách inspirace Dressing up a jejich vazbách se dozvíte v příštím díle…