
Jak šel čas s izolačními materiály ve stavebnictví. Od historie po blízkou budoucnost
Princip zůstává stejný, materiály a technologie se mění. To proto, že tepelná izolace budov provází lidstvo zhruba tak dlouho, jako existence budov samotných.
Princip zůstává stejný, materiály a technologie se mění. To proto, že tepelná izolace budov provází lidstvo zhruba tak dlouho, jako existence budov samotných.
Pokud máte k dispozici dostatek prostředků, není až tak nemožné ochránit novostavbu před zemětřesením. Zádrhelem ovšem zůstávalo, že nebylo možné efektivně chránit budovy již existující a na otřesy neadaptované. Japonské laboratoře zabývající se vývojem technických textilií to ale mění.
Od roku 1900 se objem materiálů nahromaděných ve vystavěných budovách a infrastruktuře po celém světě zvýšil třiadvacetkrát. Badatelé soudí, že naše dostupné zdroje vyčerpáváme bezprecedentním a neudržitelným tempem. A prý bychom měli místo těžby ubývajících surovin z přírody začít využívat materiály dostupné. Je prý třeba začít kanibalizovat naše města.
Objev technologů z univerzity v Kapském městě mění to, co činí jinak oblíbené stavivo, klasické cihly, problematickým stavebním materiálem. Ponechává jim jejich původní vlastnosti i kvality, ale zbavuje je nutnosti vypalování. A využívá k tomu něco, čeho všichni máme prakticky neomezenou zásobu.
Ve dnech 13.-14. října 2023 budou prostory Trojhalí Karolina v Ostravě sloužit jako výstavní a poradenské fórum pro všechny, kdo přemýšlejí nad úsporami energie, výměnou topení za úspornější variantu, uvažují o dotaci Oprav dům po babičce nebo se chystají stavět. Akce pod názvem VELETRH ÚSPOR – STAVBA, TEPLO, ENERGIE se po loňské úspěšné premiéře vrací do Ostravy a Moravskoslezského kraje.
Co dělat se starým papírem? To je jasné, ten se přeci recykluje! Jenže dělat ze starého papíru další papír není úplně chytrou ukázkou udržitelnosti a šetrnosti vůči životnímu prostředí. Ze starého papíru se dá vyrobit něco, co poptává stavební průmysl a má to mnohem větší přidanou hodnotu.
O klimatických změnách si můžete myslet ledacos, ale hroznovice je milují. Kdo? Hroznovice jsou mořské chaluhy, hnědé řasy. O původu i rozšíření nejlépe vypovídá latinský název celého jejich rodu. Říká se jim Sargassum.
Nedávno jsme publikovali článek o budoucnosti houbového mycelia ve stavebnictví, kde jsme se zmínili i o začínajících českých startupech podnikajících právě v této oblasti. Zajímavý byl také článek o schopnosti houbového mycelia ochránit dřevěné konstrukce domů při požárech, což pro změnu vyvíjeli a testovali v Austrálii. A je zde hned další novinka a opět z Česka. Výzkumníci totiž potvrdili v projektu Samorost vlastnosti houbového mykokompozitu v testech na hoření, tlaku, tahu a rozlupčivosti. Výsledky jsou přitom uchvacující.
Je to asi jediný stavební materiál, u nějž by měla poptávka stavebního průmyslu potenciál pomáhat životnímu prostředí, přírodě, planetě Zemi. Ztělesňuje to, co se dá považovat za skutečnou udržitelnost a obnovitelnost. Je univerzální. A nejpřekvapivější na něm je, že vlastně není žádnou novinkou.
Pohled na stavební materiály si dnes dopřejeme z trochu jiné perspektivy. Ne optimistickým výhledem na ty, s nimiž se v budoucnu pro jejich prospěšnost nejspíš budeme setkávat. Ale připomínkou těch, které možná dnes považujeme ještě za tradiční, nicméně se jejich čas už nachýlil. Do dalších let se s nimi budeme muset rozžehnat. Pro jejich zdravotní či environmentální závadnost.
Izolace šikmé střechy na chatě či chalupě má smysl i když tuto část domu neplánujete využívat k bydlení – umožňuje méně topit a chrání životní prostředí i vaši peněženku. U novostaveb je zateplení dokonce zákonně předepsáno vyhláškou o tepelné izolaci.
Na jedné straně odpadní produkt, kterého má svět nadbytek, bude každoročně přibývat a nikdo si s ním moc neví rady. Na druhé straně poptávka věčně hladového globálního stavebního průmyslu, který si žádá udržitelné konstrukční materiály. A průnik těchto dvou světu? Sugarcrete. Plnivo i konstrukční systémy nové generace.
Na první pohled vypadá docela obyčejně, jako ta největší zbytečnost pod sluncem. Ovšem při pozornějším pohledu ale odhalíme, že bude brzy cennější než ropa. Dokážete si tipnout, o čem je řeč? Jde o písek. Přesněji řečeno tedy písek stavební. Ročně ho spotřebujeme okolo 50 miliard tun, a ta spotřeba má zatím silně vzestupnou tendenci.
Nejprve dvě poměrně alarmující informace, které se vztahují k životu na planetě Zemi. Ani jedna není obzvláštní novinkou. To, že se třetina veškerého na světě vyrobeného jídla jen tak vyhodí, jste už asi slyšeli. A možná jste zaslechli i to, že za skoro 40 % všech vyprodukovaných emisí je odpovědné stavitelství. Skutečnou novinkou ale je, že by oba tyhle globální problémy mohly mít společné řešení.
Rozhodli jsme se zrekonstruovat náš byt, aby si ještě i naše děti užily bydlení v novém, než vylétnou z hnízda, jak se lidově říká. Jenže nás čekalo nemilé překvapení, když jsme hledali instalatéra. Zjistil jsem, že instalatéři prostě nejsou. Nemůžu, nemám čas, ozvi se v lednu, v únoru se musí udělat projekt, abychom mohli v červenci začít. Past.
Slovo lepší v názvu článku může na první pohled působit sporně, jenže když se zeptáte odborníků, zda by stála za úvahu například konopná tepelná izolace či hliněné omítky, pokývají hlavou a řeknou. Připlatíte si, ale litovat rozhodně nebudete. Co je vlastně přírodní stavitelství, jaké alternativní materiály nabízí a proč je dobré o nich uvažovat?
Největší ve své sedmnáctileté historii – to bude stavební výstava STAVBA – TEPLO – ENERGIE – Veletrh úspor v Uherském Hradišti o víkendu 11. – 12. března. Výstaviště - Městská sportovní hala - bude otevřené v sobotu od 9 do 18 hod. a v neděli od 9 do 17 hod.
Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní haly Polárka (vedle nákupního centra Frýda). Ve víkendovém termínu od pátku 27. do neděle 29. května bude pro veřejnost otevřeno od 9 do 18 hodin (v neděli do 17 hodin). Vstup na veletrh je zdarma.
Jaká je aktuální cena stavebního materiálu? Kolik vás bude vaše stavba stát? I nad těmito otázkami se zabývají mnozí stavebníci. V domě trávíte společně se svými blízkými hodně času, proto nešetřete na místech, na kterých nemusíte.
Již tento týden ve dnech 21.–23. ledna 2022 (od pátku do neděle) proběhne třetí kolo úspěšného Stavebního online veletrhu Veleton.cz zaměřeného na stavbu, bydlení, rekonstrukce, vytápění atd.