Sdílet
 

Únor na zahradě

Datum vydání: 01.02.2010 | autor:
Únor začíná probouzet zahradu ze zimního spánku. Záleží na aktuálním počasí, které určuje pořadí prácí na zahradě. Pokud nás za okny vítá sluníčko a teplý únor, můžeme již ze zahrady uklízet pozůstatky podzimu a zimy. Můžeme čistit a rýt záhony, vápnit půdu a výchovným řezem tvarovat ovocné stromy a keře.
Zimní scenérie Zimní scenérie
Zimní scenérie

Lidová pranostika:
Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů moc.
Zelené Hromnice - bílé velikonoce.
Únor bílý - pole sílí.
Plody a květy, které zůstanou přes zimu na keřích a záhonech, nám poskytnou barvy
Plody a květy, které zůstanou přes zimu na keřích a záhonech, nám poskytnou barvy
Se zahradnickými nůžkami si na zahradě užijeme už v únoru a nejen s nimi Se zahradnickými nůžkami si na zahradě užijeme už v únoru a nejen s nimi
Se zahradnickými nůžkami si na zahradě užijeme už v únoru a nejen s nimi

Okrasná zahrada

Předpěstujeme si sazenice květin

V únoru se už na záhonech začínají objevovat první barevné květy, které dokážou vyhnat šeď ze zahrady. Na záhon není ještě možné nic osívat a vysazovat, avšak letničky a dvouletky pro okenní truhlíky a záhony je třeba nyní doma předpěstovat. Kromě toho můžeme uvažovat o rozboru půdy, obzvlášť pokud se chystáme na jaře založit novou zahradu. Pojďme se podívat jak na to.

Výchovný, zmlazovací a tvarovací řez Výchovný, zmlazovací a tvarovací řez
Výchovný, zmlazovací a tvarovací řez

Ovocná zahrada

Začínáme s řezem ovocných dřevin

Únor znamená v ovocné zahradě především řez ovocných stromů a keřů. Řez stromů patří mezi nejnáročnější a nejodbornější práce na celé zahradě v celém roce. Pokud už nehrozí silné mrazy, začínáme s řezem ovocných stromů následovně: zkracujeme hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví. Rok po výsadbě provádíme na konci zimy tzv. výchovný řez ovocných stromů, při kterém se odstraňují všechny konkurenční výhony, hustě rostoucí výhony, dále pak výhony, které vyrašily na horních stranách větví. Před naléváním pupenů broskvoní provádíme postřik proti kadeřavosti. Pokud jsme neprovedli zimní řez vinné révy, je únor nejvhodnějším obdobím. V teplejších oblastech začínáme od února s řezem angreštu, rybízu a maliníku. Pokud to počasí dovolí, provádíme na přelomu února a března řez vinné révy.

Pokračování článku…
Výsev Výsev
Výsev

Zeleninová zahrada

Je čas osévat zeleniny

V únoru začínáme s oséváním zeleniny. Je možné předpěstovat raný salát, letní pór, rané košťáloviny pro venkovní záhony. Na konci měsíce pak předpěstováváme rajčata, majoránku, papriku a bazalku. I v zimě je možné na záhoně sklízet vlastní porci vitamínů. Podle potřeby je možné sklízet otužilé druhy zeleniny (pórek, růžičkovou a kadeřavou kapustu) přezimující na venkovních záhonech.
Trávník zbavujeme nejen pozůstatků zimy, ale i podzimu, pozor však, nesmí mrznout, jinak polámeme stébla Trávník zbavujeme nejen pozůstatků zimy, ale i podzimu, pozor však, nesmí mrznout, jinak polámeme stébla
Trávník zbavujeme nejen pozůstatků zimy, ale i podzimu, pozor však, nesmí mrznout, jinak polámeme stébla

Trávníky

Zbavíme trávník od pozůstatků zimy

Pokud chceme mít v létě trávník krásně zelený a pravidelně hustý, je nutné o něj pečovat již od února. Po roztátí sněhu je třeba začít s jeho čištěním. Začneme uklízet spadané větvičky a hrabat poslední zbytky listí. V místech, kde se drží voda, bude třeba trávník provzdušnit hráběmi, vertikutátory nebo provzdušňovači, které čistí půdu od nečistot pomocí ocelových nožů a zařezávají do země cca 1 – 2 mm do hloubky. Pomocí nich dosáhneme u trávníku dokonalého vzhledu. Přístoje nemusíme pořizovat, stačí si je vypůjčit v půjčovnách. Navíc odstraňují mech, staré plsti a odumřelou trávu. Povrch půdy se tak nakypří a ta dokáže lépe přijímat vodu, živiny a vzduch. Kromě péče o trávník je nejvyšší čas zkontrolovat stav zahradní techniky.

Ke koupání nebude jezírko lákat ještě ani v březnu Ke koupání nebude jezírko lákat ještě ani v březnu
Ke koupání nebude jezírko lákat ještě ani v březnu

Jezírka

Jezírko čistíme od odumřelých částí rostlin

Pokud to počasí dovolí, vodní plochu čistíme od odumřelých částí rostlin, listí a větví. Pokud je jezírko zamrzlé, je dobré led prorazit. Sluneční paprsky by totiž vodu pod ledem mohly prohřát. U malých jezírek by tak mohl vzniknout problém s nedostatkem kyslíku.
Vysazování pokojovky do truhlíku Vysazování pokojovky do truhlíku
Vysazování pokojovky do truhlíku

Truhlíky

Množíme pokojové rostliny

Pokojové rostliny množíme na jaře, kdy jim končí období zimního klidu. Před započetím množení však zkontrolujte, zda máte čerstvý substrát a připravte si ostrý nůž nebo nůžky.

Zdroje fotografií a obrázků: www.shutterstock.com, www.ČESKÉSTAVBY.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Únor na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Únor na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE