Z jakého materiálu si vybrat plovoucí podlahu? Zobrazit fotky zobrazit 9 fotek

Plovoucí podlaha v místnosti jakoby plave, protože není pevně spojena s podkladem. Díky tomu se dá i demontovat a proto se s ní můžeme i stěhovat. Plovoucí podlaha není příliš masivní a těžká, nevyžaduje tedy tak pevný podklad jako třeba dlažba. Její montáž je rychlá, protože jednotlivé dílce jsou daleko větší než třeba u parket a drží pohromadě díky zámkovým spojům. Svrchní vrstva plovoucí podlahy sa nazývá nášlapná. Musí být dostatečně odolná a my ji musíme chránit před poškrábáním. Plovoucí podlahy se vyrábí z laminátu, korku, vinylu či dřeva. U dřevěných jsou základem vlysy nebo parkety.

Kam plovoucí podlaha nepatří

Vlhko plovoucím podlahám rozhodně nesvědčí a to ani nárazově. Používají se proto nejčastěji jinde než v předsíních, chodbách a koupelnách, především v hlavních obytných místnostech, ale i v kuchyních.

Laminát nelze renovovat

Například laminát nelze na rozdíl od dřeva renovovat, cena je ale u něj nižší. Po uplynutí životnosti laminátové plovoucí podlahy ji musíme vyměnit za novou.

Díky konstrukci plovoucí podlahy se hluk způsobený chůzí v jedné místnosti nepřenáší do ostatních místností. Hned nad podkladní a parotěsnou vrstvou je umístěna vrstva zvukoizolačního materiálu. Plovoucí podlahy se vyrábí i v zátěžovém provedení určeném pro komerční objekty, pouze však vybrané typy (například korek zde použít nelze, laminátové podlahy však bez obtíží).

Dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěné plovoucí podlahy jsou složeny ze tří základních vrstev. Pod některé z dřevěných plovoucích podlah lze umístit i podlahové topení. Jedním ze zajímavých materiálů těchto podlah je třeba i bambus. Předností těchto dřevěných podlah je možnost eliminace povrchového poškození (škrábanců) přebroušením. Podlahové dílce jsou velké, takže pokládka je rychlejší a jednodušší než v případě klasické parketové podlahy. A povrchová úprava je připravena již ve výrobní hale - parkety se oproti tomu přebrušují a natírají až po pokládce.

Korková plovoucí podlaha

Jednu vrstvu korkové plovoucí podlahy tvoří korková dýha, která působí velmi dekorativně. Na povrchu je opatřena polyuretanovým lakem. V domácnosti snesou korkové podlahy i velmi vysokou zátěž, někteří výrobci poskytují záruku až 15 let. Do silně zatěžovaných komerčních, administrativních a veřejných  prostor se však nedoporučují.

Vinylová plovoucí podlaha

V porovnání s ostatními druhy plovoucích podlah jsou vinylové na trhu novinkou. Jsou elastické a s extrémně vysokou životností. Výběr jejich designu je obrovský. Vzhledem k těmto vlastnostem a snadné péči se bude využití vinylových plovoucích podlah v budoucnu ještě rozšiřovat.

Čistěte s citem

Náchylnost na poškrábání je u těchto podlah značná, proto často zbavujte celý svůj příbytek jemného písku doneseného zvenčí. Dobře poslouží vysavač i smeták. Do vody na vytírání v místnostech s plovoucí podlahou používejte vhodný čistící prostředek. Vosk na takovou podlahu vůbec nepatří stejně jako jakýkoli silný (koncentrovaný) saponát. Hadr nebo mop musí být při vytírání vždy perfektně vyždímaný. Jinak obstojí pouze dražší verze plovoucí podlahy s impregnovanými hranami dílců, do kterých vlhkost nepronikne.

Na kolečkové židli po této podlaze rozhodně nejezděte. Drápy domácích mazlíčků nebo přelité květináče mohou také uškodit. Dobrým a levným preventivním opatřením je nalepení filcových podložek na nožičky nábytku. Budete-li při stěhování nábytku tahat jednotlivé kusy po podlaze, hrozí nejen poškrábání, ale i rozklížení podlahy.

Při dodržování těchto jednoduchých zásad vám plovoucí podlaha bude v hezkém stavu sloužit velmi dlouho.

Zdroj: www.podlahy4u.cz