
Slunce v zahradě. Jak s ním pracovat?
Poloha a orientace zahrady je něco, co nelze změnit – stejně jako pohyb slunečního kotouče. Jak navrhnout zahradu, kde bude slunce vítaným, ale ne příliš vlezlým společníkem?
Nechte se inspirovat při tvorbě nebo úpravách své okrasné zahrady. Přečtěte si naše rady a prohlédněte si naše fotografie.
Poloha a orientace zahrady je něco, co nelze změnit – stejně jako pohyb slunečního kotouče. Jak navrhnout zahradu, kde bude slunce vítaným, ale ne příliš vlezlým společníkem?
Mezi subtropické a tropické přenosné rostliny, které vás budou bavit vzrůstem i květem, rozhodně patří tevécie peruánská. A vsaďte se, že se už vaše první návštěva zeptá: „Co je tohle za divný oleandr?“
Kanadská borůvka říkáme druhu, který se správně jmenuje brusnice chocholičnatá. Opravdu pochází ze Severní Ameriky, přívlastek kanadská nenosí náhodou, v Evropě a na mnoha jiných místech světa však zdomácněla a je pěstována nejen jako keř plodící drobné ovoce, ale uplatní se i v okrasných výsadbách. Oblibu si kanadské borůvky získaly především svým vzrůstem a velkými plody, o dost většími oproti naší místní brusnici borůvce.
Výběr ideální venkovní dlažby je stejně důležitý jako výběr správného nábytku. Dodá exteriéru dokonalý vzhled. Ať už máte větší nebo kompaktnější prostor, zvolená nášlapná vrstva může výrazně ovlivnit celkový dojem z vaší zahrady. Podle čeho vybrat pro vás tu nejlepší poradí odborník z Hornbachu.
Betonový zahradní program je tou nejlepší volbou při řešení uspořádání vaší zahrady. Pokud vás zajímá, jak ho využít právě ve vaší zahradě, přečtěte si pár následujících řádků.
Dřevěná terasa je tím pravým místem, kde si užijete pohodu letních dnů. Dřevo navíc dodá terase přírodní a venkovský ráz a je příjemné na dotek. Jak si vytvořit útulné zákoutí nejen pro letní grilování?
Proč si pořídit přírodní kámen? Využijeme trvalou sílu a krásu tohoto materiálu, vytvoříme jím nadčasové kombinace v interiéru i exteriéru. Přírodní kámen je dokonalý, jedinečný, praktický, originální, nádherný, věčný… Hodí se do bytů i zahrad, jako obkladový materiál na vnějších i vnitřních stěnách domu, jako vnitřní i venkovní dlažba, do městských a obecních prostor, parků, ale také na místa našeho posledního odpočinku. Přírodní kámen je nesmrtelný.
Kdo právě pláče nad zmrzlými květy ovocných stromů a keřů ve své zahradě, měl by zbystřit. Existuje ovocný keř až stromek původem z Asie, který obvykle nakvétá až tak pozdě, že jeho květy nezmrznou. Plodí ochotně a bohatě, přičemž dostatečně vyzrálé plody chutnají výjimečně i syrové. Navíc z nich lze připravit kompoty, šťávy a marmelády, sladké moučníky a jiné dobroty. Plody přitom obsahují ohromné množství antioxidačního karoteniodu, který je údajně i účinnou prevencí rakoviny, například rakoviny prostaty. Řeč je o hlošině okoličnaté.
Ve světě vynikáme v lecčem, třeba v hokeji, což je docela drahý sport. Když připočteme, kolik vše stojí od útlého věku malého hokejisty, přes vysokou investici však není zaručen úspěch. Máme však ještě dražší záliby, třeba právě bazény. Nebudete tomu věřit, ale v počtu bazénů na počet domácností hrajeme první ligu. Jsme první na celé planetě. Je to ale vůbec dobře? Vždyť bazén patří k nejrozmařilejším věcem, jaké si vůbec můžeme koupit. Obrovská spotřeba vody, drahý provoz, při dohřevu vody solárně termickými panely se pořizovací a provozní náklady ještě zvyšují...
Architekti navrhují nové domy tak, aby zapadly do lokality a okolní krajiny. Pak se ale investor zamyslí a nechá si vedle zkolaudované novostavby vybudovat bazén. A když bazén, pak bazénové zastřešení, které vlastně vypadá jako skleník. Jestli však něco na zahradu opravdu nepatří, je to právě bazén. A ještě k tomu zastřešený. Rozbíjí jak koncepci zahrady, tak architektonickou koncepci domu. Nemusí to tak ale vůbec být, pokud není zastřešení bazénu skleníkem, ale terasou. A pokud není bazén vůbec vidět, když jej nechceme využívat.
Pro někoho ukázka nevkusu a kýče, pro jiného roztomilá součást dotvářející milý charakter zahrady. Sošky trpaslíků, které tu a tam vykukují zpoza plotů, nejsou ve světě žádnou novinkou. Mají předlouhou a překvapivě působivou historii.
Plánujete začátkem jarní sezóny vybírat venkovní osvětlení? Dříve, než se do toho pustíte, se seznamte s potřebnými parametry. Výběr vám pak půjde mnohem lépe. Odborníci z Hornbachu prozradí, jaké termíny byste před nákupem měli znát, a jak si pomocí správného osvětlení usnadnit život.
Japonští zahradníci jsou proslulí po celém světě podobně jako třeba holandské tulipány a květinová burza. Japonci jsou vůbec zvláštní národ, vymysleli a zdokonalili umění pěstování bonsají, jejich proslulé zahradnické nůžky a pilky si kupují zahradníci napříč kontinenty, milují však také mechy, rozkvetlé okrasné třešně (sakury) a navíc vymysleli neuvěřitelný způsob, jak dostat na malé plochy více stromů. Totiž techniku daisugi. I když v tomto případě jsou vynálezci vlastně lesníci.
Jílovitá půda v zahradě nevěstí nic dobrého. Přestože existuje mnoho rostlinných druhů včetně dřevin, které si s ní poradí, určitě je vhodnější tuto těžkou půdu změnit, zlepšit. Jak?
Orsej jarní neboli babí pysk je bylina, která dříve léčila kurděje, bradavice a hemeroidy, později se však upustilo od její aplikace na pokožku, protože mohla způsobovat nepříjemné puchýřky. Nedoporučuje se dokonce ani trhat. Stejně tak se upustilo od konzumace, protože je prostě jedovatá. Od středověku se tato rostlina používal jako účinný prostředek pro zastavení krvácení, proto také fungovala pro svou svíravou schopnost právě na hemeroidy. V každém případě jde však o krásně kvetoucí bylinku s pohlednými vejčitými listy, ke které se ale musíme sklonit hodně nízko, stonky nemá vyšší jak 15 cm.
Kolegova švagrová vytáhla z truhlíku jakési prapodivné patvary hmyzu a poslala nám fotografie v domnění, že jde o larvy lalokonosce. A ano, je to lalokonosec, ale ne larvy, nýbrž kukly. Kukla lalokonosce je totiž volná, s pohyblivými tělními přívěsky (čili základy pohybových orgánů, noh a tykadel), je žlutobílá, jakoby průsvitná a tvarem připomíná dospělého brouka. Lalokonosec je bohužel nepříjemný škůdce, jehož larvy způsobují vážné škody na koříncích rostlin, dospělci pro změnu páchají škody okusem listů a někdy i žírem celých rostlin. Braňte své rostliny, pokud na tyto škůdce narazíte.
Pokud to náhodou nevíte, lasagne jsou typicky neapolské široké těstoviny. A využívají se nejčastěji pro přípravu stejnojmenného pokrmu – lasagna – který vypadá tak trochu jako tradiční české šunkafleky, jež vyrobil kuchař s obsedantně kompulzivní poruchou. Případně jako známé zapečené francouzské brambory stejného původu.
Vždy je důležité takzvaně optimální množství živin v půdě, protože je nežádoucí jak nedostatek konkrétních živin a stopových prvků, tak jejich nadbytek. Jak poznáme vyvážený či naopak nevyvážený obsah živin v půdě podle stavu pěstovaných rostlin a úrody?
Jaro letos přišlo dřív, tráva sice zatím pořád trochu nesměle vykukuje z trávníků, to ale neznamená, že by se v dílnách, garážích a kůlnách zaspalo. Fandové malých praktických dvoutaktů i výkonných čtyřtaktových mašin už netrpělivě brousí nože sekaček do ostrosti, která si nezadá s čepelemi samurajských mečů. Je to ale dobře?
Jaro je dobou výsevů a výsadeb v zahradách, když to ale nebudeme dělat s rozumem, zahradu si doslova zaplevelíme okrasnými rostlinami. Vznikne spletitý kýč, kde jedno vytlačuje druhé, nic se navzájem nedoplňuje, nepodporuje, prostě zahrada začne vypadat jako okrasná kýčovitá divočina. Co ale hůř, když si nedáte pozor obzvláště na invazní druhy šířící se především oddenky či samovýsevy, nastane pohroma.