Dotaz: Dobrý den, prosím Vás o radu.V roce 2001 nám byly nabídnuty byty k prodeji, jalikož neměli všichni zájem, byli jsme nuceni koupit celý objekt jako družstvo. Letos v květnu v jednom bytě zemřela paní, která si nekoupila členský podíl v družstvu (nebyla členkou družstva). Družstvo chce tento byt prodat (chce prodat členský podíl). Chtěla bych vědět zda bude družstvo platit za tento byt daň z příjmu, nebo zda je možnost, že by byl tento příjem od daně osvobozen, jako je tomu u fyzických osob. Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den.

Váš dotaz týkající se daně z příjmu je již natolik specifický, že bych požádala o radu přímo některého z poradců finančního úřadu. Dosud jsme se s tímto případem nesetkali.

V praxi máme zkušenosti s prodejem členského podílu v tom smyslu, že finance získané tímto prodejem přesune do společného fondu a tím zhodnotí nemovitost jako takovou. V tomto případě se domníváme, že by daň z příjmu neměla vzniknout. Ale abyste měli jistotu, požádejte o pomoc finanční úřad.

RK Stejskal.cz s.r.o.