Dotaz:

Dobrý den, chceme si s přítelem pořídit družstevní byt převodem členství. Finanční prostředky dáváme dohromady společně. Jakým způsobem je možné, abychom se oba, nejsme ještě manželé, stali \"rovnoprávnými\" členy bytového družstva? Nikde se o poměrovém členství v družstvu nemohu dočíst.
Děkuji Vám za brzkou odpověď, jelikož podpisy smluv se již blíží

Odpověď

U družstevního bytu může společný nájem vzniknout jen mezi manžely. Smlouvu o převodu členství tak může uzavřít buď jen tazatelka anebo jen její přítel.

Pokud však následně uzavřou sňatek, vznikne oběma manželům společný nájem bytu okamžikem uzavření manželství. Zdálo by se tedy, že v konečném důsledku je jedno, jestli byl byt získán za trvání manželství anebo před sňatkem (a sňatek uzavřen až poté). Tak tomu ovšem není - rozdílné důsledky totiž nastávají v případě rozvodu manželství nebo úmrtí jednoho z manželů.


Půjde-li o družstevní byt získaný jedním z manželů před sňatkem, zanikne společný nájem družstevního bytu rozvodem a byt zůstane tomu, kdo jej (před sňatkem) získal. Druhý z manželů bude mít právo na náhradní ubytování (nikoliv náhradní byt). Pokud ovšem manželé získali byt po sňatku, budou se moci jako dvě rovnoprávné osoby dohodnout o jeho dalším užívání, popř. nechají o tom rozhodnout soud - v tom případě bude mít „odcházející“ manžel právo na náhradní byt.


Zemře-li manžel, který byt získal před sňatkem, členský podíl přechází na dědice, jímž může, ale nemusí, být pozůstalý manžel. Pokud však manželé získali byt během manželství, zůstává pozůstalý manžel členem družstva a jemu náleží i členský podíl.

JUDr. Bedřich Benek