Dobrý den. Před několika lety jsem v RD vybudoval systém, který řeší využití veškeré odpadní vody z koupelny, tj. na splachování na WC. Ve sklepě je nádoba, kam přitéká voda z koupelny v přízemí. Z této nádoby se voda čerpá do jiné nádoby. Voda prochází přes několik sítek. Denně nám zabere obsluha zhruba 7 minut – 5 minut načerpání cca 100 l vody a 2 minuty na propláchnutí prvního sítka. Systém nebyl dokonalý, avšak nedostatky jsem odstranil. Je toto využívání vody správné? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den pane Polívko. Děkuji za Váš zajímavý dotaz.



Využívání odpadní vody z koupelny na splachování WC je jedním z doporučovaných způsobů efektivnějšího využití pitné vody dodávané do domácností. Vždyť splachování WC pitnou vodou je jedním z mnoha energetických a ekologických nesmyslů, na které jsme přivykli a které nám tudíž na první pohled připadají normální. Systémy lepšího využití těchto odpadních vod jsou vyvíjeny již dlouhá léta. Určitou překážkou jsou hygienická hlediska, která jsou prioritní. Ideální by byl dvojí veřejný rozvod vody, kdy pitná a draze čištěná voda by sloužila opravdu ke spotřebě a voda užitková k ostatním potřebám. Vybudování a údržba dvojího rozvodu by však byla pořád ještě nákladnější.



V současné době se v zahraničí řada firem zabývá využitím dešťové vody – např. firma ASIO, AQUION nabízí program využití dešťových vod na praní, zálivku, WC a úklid. Individuální využívání dešťové vody bude mít v budoucnosti jistě podporu a vzhledem k plánovanému dalšímu zdražování pitné vody bude pro majitele domů pořízení těchto zařízení jistě i ekonomicky zajímavější, než je tomu dosud.



Ing. J. Veselý, energetický poradce ECČB

Energy Centre České Budějovice