Nalezeno 47 dotazů

sousedova žumpa, realizovaná v rozporu s povolením SÚ

Dobrý den, dle Vašich rad ze dne 28.03.2010 jsem se obrátil na Krajský úřad, bylo šetření vráceno stavebnímu úřadu, který toto šetření provedl opět způsobem, který jsem předpokládal. Do žumpy, ke které mi nebyl umožněn přístup, bylo nalito fluorescenční barvivo s tím, že žumpa není plná, s tím že se do 2 dní údajně doplní. Po 2 dnech byl kryt žumpy odkryt a bylo mi řečeno, že žumpa je naplněna asi 30 cm pod výškou komínku žumpy. Jedná se o žumpu typu NVL9 20/35H1L6 Optima od firmy Sineko. Dle technických dat firmy Sineko pro tento typ žumpy hloubka komínku je 605 hloubka odtoku 845, z čehož se dá předpokládat, že hladina fluorescenčního barviva nedosáhla výšky přepadu a tím se nikde fluorescenční barvivo neprojevilo. Avšak pro stavební úřad je vše v pořádku. Na dotaz vsakovací jímky umístěné 0,5 m od hranice mého pozemku, která byla realizována bez stavebního povolení, která mi navíc způsobila praskliny na domě, stavební úřad mi sdělil, že s tím nemá nic společného a že jedinou mojí šancí je si zaplatit geologický průzkum, zdali tato jímka mě ovlivňuje a případné škody mám uplatňovat soudně a stavební úřad s tím nemá údajně nic společného. Mé dotazy jsou dva: může být tento typ žumpy usazený do terénu, který disponuje odtokovým zařízením, při kterém není možné dodatečné napojení na kanalizaci? Může stavební úřad se vzdát zodpovědnosti za "černé stavby" vsakovací jímky a nařizovat poškozenému vlastníkovi další výdaje s prokazováním černých staveb a soudním sporem nebo je povinen veškeré skutečnosti řádně prošetřit? Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad při kontrolní prohlídce na místě samém musí zjistit všechny dostupné skutečnosti a posoudit, zda se soused svým jednáním…


umístění podzemní nádrže na dešťovou vodu na pozemku

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, je stanovena hranice od sousedního pozemku, pokud zabuduji podzemní nádrž na dešťovou vodu o velikosti 5 m3 k sousedovu plotu?

Jan Krátký

Jestliže se bude jednat o stavbu podmiňující bydlení (bude umístěna na pozemku rodinného domu), nesmí být vzdálenost této stavby od…


pochybné technické řešení přípojek a rozvodu instalací

Dobrý den, je možné provozovat distribuční soustavu NN (rozvaděč NN ve fasádě umístěný přímo nad vstupem přípojek do domu vody a plynu, kabely NN jsou ve hloubce 30 cm, dochází k souběhu a k šikmému křížení s potrubím vody a plynu (voda a plyn jsou umístěny nad sebou, nad nimi jsou kabelová vedení). Osobně tohle považuji za nehoráznou „prasečinu“, kdy při poruše vodovodního řádu nebude možné tuto poruchu bezpečně opravit a může dojít k ohrožení osob, následně třeba nutné vypnutí celé oblasti elektrické energie. Další dotaz je k umístění závěsného vedení ALFE sítě NN, které bylo v minulosti nataženo v těsné blízkosti okapového svodu přes svod (křížení bočního vedení PEN + L odhadem 10 cm a následně křížení vrchních fázových vodičů cirka od okapového svodu 15-18 cm?

Jan Krátký

Pokud existují obavy z provedeného řešení a vážné pochybnosti o jeho souladu s platnými předpisy, obraťte se žádostí o řešení tohoto…


ochranné pásmo plynovodní a elektrické přípojky

Dobrý den, potřeboval bych vědět osové a hloubkové vzdálenosti mezi plynovodní a elektrickou přípojkou, nebo aspoň číslo sbírky zákonů. Děkuji

Jan Krátký

Ochranná pásma energetických vedení stanovuje energetický zákon č. 458/2000 Sb, v platném znění. Energetický zákon stanovuje ochranná…


sousedova žumpa, realizovaná v rozporu s povolením SÚ

Dobrý den, můj soused má žumpu s "přepadem". V době, kdy se odpadní vody projevovaly na povrchu mého pozemku, šířil se zápach, jsem podal stížnost na stavební úřad, kdy mi bylo odpovězeno, že žumpa je vodotěsná a odpad se vyváží. K tomuto vyjádření jsem se odvolal a požadoval jsem provedení tlakové zkoušky. Opět podle stavebního úřadu bylo vše v pořádku, i přes skutečnost, že jsem vše doložil na fotografiích - průsaky i rouru vycházející z jejich žumpy i vsakovací jímku, kterou dodělávali 2 roky po kolaudaci a v době našich stížností. Vsakovací jímka, do které je dopojena trubka ze žumpy byla postavena 0,5 m od hranice pozemku a 3 m od mého domu, který je postaven po svahu od této vsakovací jímky. Hloubka této jímky je cca 150 cm, je vysypána hrubou struskou, čímž je ve větší hloubce, než základové pásy mého domu - cca 120 cm. Stavební povolení na tuto jímku bylo povoleno ve zcela jiném místě. Jaká je povolená minimální vzdálenost jímky od hranice pozemku a vzdálenost jímky od sousedního domu?

Jan Krátký

Je s podivem, že stavební úřad reagoval na danou situaci uvedeným způsobem. Soused totiž nedodržel podmínky stavebního povolení a jeho…


ochranné pásmo plynovodní přípojky

Dobrý den, potřeboval bych vědět jaká je nutná vzdálenost jímky od plynové přípojky, aby mi mohla být provedena kolaudace přípojky. V případě nedodržení, zda je možnost nějaké výjimky pro dočasný provoz jímky (v obci bude do dvou let vybudována čistička). Jímka je plastová kolem dokola obetonovaná, vzdálenost se měří od obetonování nebo od plastového pláště jímky? Děkuji

Jan Krátký

Ochranné pásmo plynovodní přípojky v obytných územích je 1 m, v tomto ochranném pásmu by tedy nemělo být provedeno ani obetonování…


realizace žumpy na sousedním pozemku

Zdravím. Jediným mým přísunem vody je studna na mém pozemku. Je 5 m hluboká (tedy asi na povrchovou vodu). Stavební úřad v obci povolil sousedovi stavbu žumpy na "ohlášku". Soused vykopal jímku přímou čarou s mou studnou o něco hlouběji. Já jsem nyní absolutně bez vody a soused nestačí odčerpávat vodu z jímky. Protože je to pro mne katastrofická situace, prosím o radu. Měla jsem být účastníkem řízení? Mám právo žádat řešení prostřednictvím úřadu? Na koho se mám obrátit o pomoc? Jak tuto situaci mohu řešit, když se sousedem není domluva?

Jan Krátký

Je otázkou, jakou stavbu soused na svém pozemku vybudoval. Pokud by se jednalo o žumpu, neměla by se mu do této stavby stahovat voda.…


pitná voda ve studni a používání septiku

Dobrý den! Pitnou vodu používáme z vlastní studně. Necelé 4 m od ní máme v kopci malý skleník asi 1,5 m nad úrovní studně. Přítel ho zalévá 2x denně ohromným množstvím vody (asi 40 l). Půda ve skleníku je též s hnojem. Já mu říkám, že takové množství se vsakuje do půdy a jde to i do studně. A pak to pijeme. Mám pravdu? Mám ještě druhý dotaz: Máme septik s přepadem, přepad vede kanálem do potůčku. Většina domků má totéž. Musíme si zřídit čističku? Nebo jsou jiné možnosti? Moc děkuji za rady.

Jan Krátký

Znečištění studně hnojivy ze skleníku možné samozřejmě je, což je o to závažnější, pokud se voda používá jako pitná. Zda k němu…


stavba kůlny v ochranném pásmu vedení VN

Dobrý den, rád bych se zeptal: budeme stavět kůlnu, ale nad stavbou vede vysoké napětí neizolované, vlastně tak ve vzdálenosti asi 3 m od kůlny. Výška kůlny je 2,6 m musím mít povoleni od ČEZ a nebude to problém? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Každé nadzemní vedení el. energie má zákonem stanovené ochranné pásmo a jsou stanoveny činnosti, které lze a které nelze v tomto…


vysvětlení pojmů "přípojka" a "domovní rozvod" inž. sítí

Pro laika je dost složité vyznat se v pojmech jako je plynová přípojka nebo domovní plynovod, nebo vnější vedení vnitřního vodovodu či vodovodní přípojka, elektrická přípojka nebo instalační přívod elektro, či kanalizační přípojka a vnější vedení vnitřní kanalizace. Může mi to někdo prosím objasnit na uvedenou e-mailovou adresu? Děkuji Vám.

Jan Krátký

Zjednodušeně řečeno, těmito názvy se odlišují veřejné a neveřejné části přípojek na inženýrské sítě. Například plynové…