Dobrý den.Prosím o radu k následujícímu problému. Domek z roku 1930, v roce 1985 z půdy vybudované podkroví. Krytina jsou tašky na latích bez dalšího podbití, mezi trámy vložen térový papír, dovnitř čedičová vata cca 10 cm, ta překryta polystyrenem 5 cm a to vše zakryto deskamy dřevotřísky 1,5 cm silné. Na povrchu potaženo tapetou na bílení. Izolace nevzhovuje rozhodl jsem o jejím zesílení. O Vaši poradně jsem nevěděl, dal jsem na radu nevím jestli správných odborníků, abych z vnitřní strany přidal polystyrén o síle 8 cm, tento natáhl sterkou, perlinkou a štukem. Polystyuren mám přilepit lepidlem na polystyren a jednotlivé desky slepovat k sobě.Odstranit tapetu a desky lepit přímo na dřevotřísku.
Když jsem si pročetl Vaši poradnu, nevím zda to mám takto provést, mám obavu aby nedocházelo k vlhnutí, pokud již pod stávající izolací není. Zatím nebyla použitá žádná paropropustná folie. Můžete mi poradit jak celou věc vyřešit, veškěrý materál jsem již nakoupil.Jde mi o to aby nebylo třeba sundavata zateplení bylo možno provést zevnitř.
Jedná se rekreační objekt a obdobných způsobem provedlo zateplení několik mých sousedů. Pokud by se jednalo nárečně odbornou práci přesahující rámec kutilské dovednosti, můžete mi doporučit nějakou odbornou firmu.

Odpověď

Skladbu střechy v podkroví rekreačního objektu lze vskutku označit jako kutilskou. Uvádíte, že nebyla použita žádná paropropustná fólie. Ta se používá pod krytinou, kde má funkci pojistné hydroizolace, která chrání tepelně izolační vrstvu z minerální vaty před navlhnutím. Ve Vašem případě je toto zajištěno térovým papírem, nelze však s jistotou shledat, je-li to provedeno správně.

Základní pravidlo pro použití různých materiálů z hlediska izolačních a difúzních vlastností říká, že ve směru od interiéru do exteriéru má tepelný odpor jednotlivých vrstev stoupat a naopak difúzní odpor klesat. Ve vašem případě je paronepropustný polystyrén použit na vnitřní straně skladby, což je v podstatě správné. Princip skladeb střešního pláště v podkroví je takový, aby na vnitřním líci byla použita parozábrana, tedy vrstva, která zamezí průchodu vodní páry z interiéru dovnitř konstrukce, kde by pak mohlo dojít ke kondenzaci. Parozábranu je potřeba vložit do konstrukce co nejblíže spodnímu líci v interiéru. Jako parozábrany se používají fólie s vysokým difúzním odporem (sd > 100 až 150). Prodávají je stavebniny, nebo je lépe vhodný typ pořídit přímo od technického zástupce výrobce těchto fólii (Nicofol, Jutafol, Isocell apod.). Rozhodně nezaměnit s difúzními podstřešními foliemi! Dále je potřeba k folii pořídit vhodný spojovací materiál (těsné pásky na přelepení spojů, pásky na přilepení k okolním konstrukcím apod. Nejlépe tedy pořídit od výrobce fólie a při pokládání se řídit jeho technickým předpisem pro provádění. Parozábrana totiž musí být opravdu 100% neprodyšná a minimálně perforovaná (co nejméně sponek, vrutů apod.). V případě použití polystyrénu se pochopitelně nedosáhne takových parametrů parotěsnosti a to především v místech spojů desek. Proto je pak důležité, aby horní pojistná izolace (zde térový papír), vykazovala dostatečnou paropropustnost. Térový papír se používal tradičně ve skladbách podkroví bez přelepení spojů, takže víceméně mezerami dostatečně odváděl vlhkost.

Pokud provedete dodatečné zateplení polystyrénem dle popsaného postupu, nemělo by dojít ke zhoršení vlastností skladby střešního pláště k horšímu. Jako paronepropustné vrstvy budou fungovat jak polystyrén, tak i ponechaná dřevotříska. Z hlediska tepelné izolace by se měly splnit požadavky současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro zateplení podkroví (střecha šikmá do 45°) je minimální požadovaná hodnota U 0,25 (W/m2.K) a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,16 (W/m2.K). Vzhledem k životnosti objektu se rozhodně doporučuje jít alespoň na hodnotu doporučenou. Potřebná tloušťka izolace pro dosažení doporučení dle ČSN se blíží 30 cm. Kolem 30 cm jsou to tloušťky, které se velmi osvědčují i proti letnímu přehřívání podkroví. Vždy musí izolace proběhnout i souvisle pod nebo nad krokvemi, neboť vliv krokví znamená vždy tepelný most. To popsané řešení splní. Celková hodnota součinitele prostupu tepla U bude po provedení zamýšlené úpravy kolem 0,20 (W/m2.K).

S přátelským pozdravem Ing. J. Veselý, poradce Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice