Dotaz: Dobrý den, rekonstruovali jsme dům a zabudovali dřevěná zdvojená okna (křídla se rozklápějí). Jakmile venku poklesne teplota, začnou se nám některá okna a balkonové dveře uvnitř mlžit a srážet se v nich voda.Mysleli jsme si, že je to tím, že málo topíme, ale důvod je zřejmě jiný, protože některá okna se mlží a některá ne. Zkoušeli jsme také mezi křídla dávat molitanové těstění, ale bez výsledku.Okna již začínají uvnitř černat, jakoby začaly plesnivět.

Odpověď

Dobrý den paní Řiháková, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.



Z Vašeho popisu usuzuji, že se jedná o konstrukční typ dříve obvyklých zdvojených oken, které se v současné době již přestávají pro své nedostatky v principu konstrukce a tepelně-technických parametrů vyrábět. Ke kondenzaci dochází na vnitřním povrchu vnějšího skla, které je chladné a tomuto zabránit znamená dosáhnout minimálního průniku vnitřního teplého vlhkého vzduchu do mezery mezi skly. Je tedy nutno osadit kvalitní těsnění do prvního „interiérového falce“. Dále záleží na rozdílu teplot na vnitřním a vnějším povrchu výplně. Možnost utěsnění spoje dvou k sobě šroubovaných křídel závisí i od kvality provedení a tvarové stálosti rámu křídel, což je u rozměrnějších oken a malému konstrukčního profilu rámu často problematické – projevuje se pak často právě u balkónových dveří. Molitanové těsnění bývá zpravidla nedostatečné a je lépe volit těsnění silikonové.


Zvýšená kondenzace na oknech často souvisí i s technologickou vlhkostí, která se do stavby dostane při provádění mokrých procesů. To by mělo odeznít po prvním roce užívání stavby.



Ing. J. Veselý, energetický poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Energy Centre České Budějovice