Při prohlídce bytu jsme se setkali s neseriózními prodejci. Je v tomto případě nákup přes realitní kancelář garancí zdárného převodu nemovitosti?

Ano, je garancí ! Ale......musíte si ovšem uvědomit, že jsou mezi námi více či méňě seriózní firmy a tudíž i realitní kanceláře. Na Vašem místě bych si předem zjistila reference na danou realitní kancelář, případně se poradila před podpisy jakýchkoliv dokumentů se svým právním zástupce. Není to nic neobvyklého a RK by měla tuto možnost respektovat. Nenechte se vmanipulovat do okamžitého podpisu čehokoliv. Pokud máte sebemenší podezření, že komunikace vázne, či dokonce máte podezření, že není něco v pořádku, raději od obchodu odstupte nebo jej realizujte výhradně přes svého právního zástupce. Možná Vás to přijde dráž, ale rozhodně levněji než případné soudní spory a tahanice. Renomovaná realitní kancelář si ovšem nějaké podezřelé chování nemůže dovolit.

Co se týče naší běžné, zavedené a osvědčené praxe: Platba za nemovitost probíhá přes advokátní úschovu, tudíž prodávající je vyplacen po zdárném uzavření všech smluv a souvisejících náležitostí.

V případě domluveného pozdějšího předání nemovitosti nabyvateli, bývá určitá finanční částka nadále deponována a předána po bezproblémovém předání . Radíme při prodeji u nemovitostí vyplácet prodávajícímu finanční částku sníženou o částku, představující úhradu daně z převodu nemovitosti. Tuto pak vyplatit po předložení úhrady uvedené daně či tímto zavázat příslušnou advokátní kancelář.

Pamatujte, že v těchto případech jste pro příslušný finanční úřad, v případě neuhrazení daně, brán jako ručitel vy, tedy kupující. Po uhrazení částky ji pak poté můžete vymáhat po prodávajícím, ale proč si tuto možnost nezaručit předem, že ?

RK Stejskal.cz s.r.o.