Sdílet
 

Odborná realitní poradna, Spolupráce s RK a makléři: Zprostředkovatelská smlouva

Dotaz: Zprostředkovatelská smlouva

Dotaz:
Dobrý den, moc prosím o pomoc.
Muj problém je následující a prosím moc o radu.
Vyhlédli jsme si družstvení byt přes realitní kancelář. Sepsali smlouvu o rezervaci na - cituji: zprostředkovatel (pán z real. kanceláře) je na základě zprostředk. smlouvy s vlastníkem uvedeným nemovitosítí zmocněn k vyhledávání bud. kupujícího (to jsme my) na koupi těchto nemovistí: převod členských práv a povinností bytu 1+1, na Telečské ulici v Jihlavě u byt. družstva Rozkvět. Na základě této smlouvy složí zájemce 30.000 korun. Zprostředkovatel vrátí zálohu v těchto případech:nedojde-li k uzavření kupní smlouvy pro překážky na straně prodávajícího.

A teď jádro problému. Několik dnů po sepsání nám pán z realitky volal, že se spletl, že to něvěděl apod. a že paní majitelka převedla byt do OV. Chtěli jsme zálohu zpět a on nám ji nechce dát. Že to máme jedno, že je byt v OV nebo v družstev. vlastnictví.
My jsme mu však řekli, že je smlouva jednoznačně na převod členských práv a že nemůže výše z části citovanou dohodu doržet ani do stanoveného data 31. 12. 2006 ani nikdy, protože je byt v OV a tím není dodržen předmět smlouvy a tím pádem nám prodává zcela jiný byt a že máme nárok na vrácení peněz - naší zálohy.

Prosíme, kdo má pravdu? Podle jakého paragrafu se můžeme hájit?

Děkujeme moc za váš čas při psaní odpovědi.
Dandovi.

Dotaz položil/a: Jana Dandová, 08.12.2005

Odpovědi k dotazu: Zprostředkovatelská smlouva

Dobrý den,


podle toho jak celou věc popisujete, jste skutečně v právu. Zprostředkovatel nesplnil úkol - předmět smlouvy, jak je psaný ve smlouvě. Což bylo zajistit byt ve družstevním vlastnictví. Je ovšem nutné celou smlouvu řádně pročíst jestli zde nejsou další body smlouvy, které by tyto doplňovaly.
Zprostředkovatelské smlouvy řeší § 774 občanského zákoníku. Nechte si ale smlouvu ještě prohlédnout právníkem, případně by mohlo stačit zatalčit na zmiňovaného zprostředkovatele.
Přeji hodně štěstí a nedejte se.

Odpověděl/a: RK Stejskal.cz s.r.o., 09.12.2005
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Buďte první a napište komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE