Dotaz: Máme osmipodlažní bytový dům z roku 1932 v Brně. Vyčistili jsme celý sklepní prostor (vč. laťových kójí) a hodláme v něm udělat zcela novou podlahu. Jakou konstrukci podlahy byste nám mohli doporučit tak, aby splňovala 2 aspekty :


1) odvětrávání zemní vlhkosti (obvodové stěny hodláme nechat neomítnuté).


Prostor je odvětráván dvěma světlíky a dvěma anglickými dvorky.


2) vyloučení přístupu potkanů apod.

Problém spočívá v tom, že uzavřeme-li betonovou nebo dlážděnou podlahu až ke stěnám vyhovíme asi aspektu 2), ale vlhkost se může šířit jen vzlínáním v obvodových zdech. Necháme-li konstrukci podlahy podél zdí neuzavřenu vzlínání se zmenší, ale cesta pro hlodavce je otevřena. Nebo pomůže třeba použití skleněného střepu?


Děkuji předem za odpověď

Odpověď

Pro odvětrání zemní vlhkosti ve starších objektech je vhodný systém provětrávané podlahy. Betonová deska je buď vybetonována na vzduchoizolační systém – například typ „Iglu“, což jsou plastové tvarovky, které po zabetonování vytváří vzduchovou mezeru, obdobný princip má pak například systém z „IPT desek“. Dodavatele systému lze najít na webu. Častým a levnějším řešením je pak vykopání podlah o cca 30 cm a nová skladba je řešena podsypem z hrubého štěrku frakce 32-63 mm na který je opět vybetonována podlahová deska. Beton lze nahradit dlažbou z cihel do štěrkového podsypu frakce 4-8 mm, hrubý a jemný štěrk jsou odděleny geotextilií a podlaha lépe větrá.

Pro všechny systémy je společné to, že musí být zajištěno proudění vzduchu ve větrané vrstvě, nejčastěji zaústěním odtahových potrubí do komínů přirozeným tahem. Přívody vzduchu jsou otvory v soklu s mřížkou. U štěrkové vrstvy je to zajištěno děrovaným flexibilním PVC potrubím, které je uloženo podél stěn a proudící vzduch tak snižuje jejich vlhkost

Systém pro sklepy rozlehlého činžovního domu je složitý a návrh by měl rozhodně zpracovat specialista na odvlhčování staveb. Variantou odvlhčení často prosazovanou je injektáž zdiva a dodatečné izolace, zde však se jedná zpravidla o daleko vyšší náklady.

Větrané systémy s dutinami jsou pochopitelně velmi rizikové z hlediska „bydlení hlodavců“. Účinná obrana je složitá. Výhodnější se zdá štěrkový podsyp a dohled nad tím, zde jsou v pořádku mřížky na přívodních otvorech. Vyplatí se kontrolní otvory na potrubí s víkem pro umístění jedu.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Řiháku, děkuji za Váš zajímavý dotaz.

Energy Centre České Budějovice