Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak přímo plíseň vzniká, přemýšlím o tom, že bych dal ve svém panelovém bytě (bydlím nejvýše, nad sebou mám tedy střechu)na stěnu obkladové dřevo, jen přemýšlím jak je na zeď přidělat, zda je tam přilepit např. chemoprénem. A bojím se, že by se mi třeba v malých mezerách mezi stěnou a obkladačkou vytvořila plíseň. Jinak zde žiji již přes 13 let a ještě ji zde nemám, ani náznak.

děkuji

Odpověď

Dobrý den pane Jablonský,

děkuji za Váš dotaz, který se týká výskytu plísní.

Plísně v panelovém domě se zpravidla vyskytují v koutech a v rozích obvodových stěn, tedy v místě tepelných mostů, které jsou zapříčiněny tím, že zde neprochází tepelná izolace panelu v plné šíři a spáry jsou zalévány betonem. Zároveň obvodový panel panelového domu nesplňuje současné standardy na zateplení, tj. požadavky současné platné normy ČSN 73 0540-2 z hlediska doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla U (W/m2.K), která je pro obvodové stěny 0,25 a minimální požadovaná 0,38. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Zároveň je stanovena normou i požadovaná hodnota pro místo tepelného mostu – lineární součinitel prostupu tepla.

Součinitel prostupu tepla současné konstrukce je cca 0,69, tedy výrazně větší, než by měl být. Normové požadavky mají především zajistit to, aby teplota na vnitřním povrchu zdi v místnosti byla vyšší než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vnitřním vzduchu. Je-li povrch zdi studený (což je u nezateplené, málo izolující konstrukce v místě tepelného mostu), kondenzuje zde voda (jako například na hrnci vyndaném z lednice) a to je prostředí ideální pro rozvoj plísní. Výskyt plísní za nábytkem nebo ve vestavěných skříních je častý, neboť zde vzduch navíc nemůže proudit. V rohu nebo v napojení příčných zdí bývá povrchová teplota ještě více snížená vlivem zmíněných tepelných mostů, záleží na poloze bytu v domě.

Pokud se na stěnu přidělá obklad z prken na rošt, vznikne zde špatně větraná vzduchová mezera, která je z hlediska možnosti kondenzace velmi nebezpečná. Proto bych tuto úpravu nedoporučoval. Zbavit se již vzniklých plísní je pak velmi obtížné. Navíc bude prakticky nemožné plíseň za obkladem vizuálně odhalit. V případě celoplošného nalepení obkladu na podklad by situace měla být lepší, neboť zde není mezera s chladným povrchem. Možnost kondenzace uvnitř konstrukce stěny by se pak dala teoreticky vypočítat, aby se ověřilo, zda k ní nedojde na rozhraní nalepeného obkladu a panelu.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Energy Centre České Budějovice