Dobrý den, ve starém domku máme na původní betonové podlaze položený zátěžový koberec po bývalých majitelích (v létě při nastěhování byl suchý) a na něm koberec nový. Od podzimu řešíme problémy s vlhkostí domu, koupili jsme odvlhčovač a zateplujeme zdi zvenčí - takže vlhkost zdí ustupuje. Bohužel však neustupuje plísňový až houbovitý zápach, který se z tohoto pokoje line. Vzhledem k zastavěnosti tohoto malého pokoje nábytkem je problém podívat se pod koberec, zda na něm není zespoda plíseň. Ovšem při bližším očichání koberce je cítit skoro houbami. Zplesnivěla nám postel zespoda (vše jsme osavili, vysušili), větráme a odvlhčujeme. Plánujeme nějak vyřešit podlahu (jestli nevlíná vlhkost zespoda- izolace), ale nemůžeme se manželem shodnout, co s pravděpodobně plesnivým kobercem - já razím teorii, že když koberec takto zapáchá, plíseň v něm je. Manžel zápach bagatelizuje a chce koberec vyčistit a znovu použít. Prosím o radu, jak si "nepěstovat" plísně doma. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den paní Procházková, děkuji za Váš dotaz.



Bohužel ve Vašem dotazu chybí více informací o místnosti s kobercem a popis nového koberce. Předpokládám tedy, že se jedná o místnost v přízemí, kde se u staršího domu dá očekávat již nefunkční nebo vůbec žádná izolace proti zemní vlhkosti v ploše. Původní koberec patrně ještě „stačil“ procházející vlhkost odvádět, ale koberec nový, obzvláště pokud obsahuje pogumovanou podkladní vrstvu nebo paronepropustné materiály, shora podlahu uzavřel. Vlhkost pod kobercem narůstá a vytváří podmínky pro rozvoj plísní, vytvořit se však může i houba (ta nenapadá pouze dřevo, může se vyskytnout i na běžných jiných stavebních materiálech, zdivo a beton nevyjímaje). Odstranění rozsáhlého biotického napadení bývá pak již velmi komplikované. Proto doporučuji místnost urychleně vyklidit a koberce zvednout. Je-li v nich plíseň nebo houba - okamžitě vyvézt. Poté je třeba zvážit dle zjištěného stavu a vlhkosti betonové podlahy další postup. Zpravidla se doporučuje stávající betony vybourat a podloží na hloubku cca 40 cm odkopat. Nová skladba se pak doporučuje odvětraná a s izolací. Vhodné je změřit radon a v případě výskytu tomu typ izolace přizpůsobit. Jeli houba ve zdech, je nutno tyto zbavit napadených omítek, proškrábat spáry a ošetřit chemicky – např.


- Bochemie Bohumín – Savo proti plísním, Pregnolit OMB (bochemie@bochemie.cz)


- Qualichem, s.r.o. Mělník – Fungisan, přídavek do nátěrů omítek a zdiva, distributor Konzea Praha (komtes@icom.cz


- Bios21, s.r.o. – přípravek Biostat



Doporučená skladba podlahy zespodu:


- odvětrávaný štěrkový podsyp tl. 20 cm, hrubé kamenivo frakce 32-63 mm, podél obvodových stěn položená odvětrávací děrovaná PVC drenáž s nasávacími otvory u soklu v exteriéru a tah zajištěný vyvedením do volného komínového průduchu nebo jiným svislým vedením nad střechu (vzduch musí proudit, což je zajištěno rozdílem výšek)


- separační geotextilie


- přebetonování s ocelovou sítí 5 cm


- hydroizolace z asfaltových pásů (případně s atestem naradím)


- tepelná izolace – doporučuje se alespoň 10 cm polystyrénu


- vrchní betonová mazanina se síti - 5 cm


- nášlapná vrstva podlahy


Provedení podlahy je dobré konzultovat na místě se specialistou na odvlhčování staveb.



Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Energy Centre České Budějovice