Dotaz:
Dobrý den. Jsem členem představenstva bytového družstva. Před časem se na nás obrátil nájemník bytu v 1. patře se žádostí o vyřešení plísně v jeho bytě, která je, podle jeho mínění, způsobena špatnou konstrukcí panelového domu. Mám dvě otázky:1.Má družstvo zjednat odbornou pomoc a radu na své náklady, nebo je to věcí nájemníka? Je možné, že příčiny plísně jsou způsobené něčím jiným. Má družstvo ze zákona tuto povinnost?Jak jednat?2.Kde najít odborníka, který posoudí čím je ta plíseň způsobená?
Děkuji za radu.Sokolová

Odpověď

Vážená paní Sokolová,

děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Předpokládám, že se jedná o byt v dosud nezatepleném panelovém domě. Výskyt plísní v 1.patře panelového domu se obvykle projevuje na stěnách u podlahy (nad nevytápěnými prostory přízemního podlaží, nejčastěji zádveří a vstup) a především v koutech navazujících na štítovou (nebo krajní stěnu) domu. Jsou to místa takzvaných „tepelných mostů“, kde je v konstrukci oslabená tepelná izolace. V důsledku toho je pak teplota na vnitřním povrchu zdi v těchto místech nižší než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vnitřním vzduchu. Je-li povrch zdi studený (což je u nezatepleného, málo izolujícího místa, kde beton dobře vede teplo), kondenzuje zde vodní pára obsažená ve vnitřním vzduchu (jako například na hrnci vyndaném z lednice) a to je prostředí ideální pro rozvoj plísní. Výskyt plísní pak bývá často za nábytkem, neboť zde vzduch navíc nemůže proudit. Pokud se plísně vyskytují za nábytkem, je nutnou změnit jeho rozmístění a odstavit jej alespoň 10 cm od zdi.

Někdy se objeví plísně po výměně oken za okna s kvalitním těsněním. To má za následek další omezení přirozené výměny vzduchu a zvýšení vlhkosti v bytě, což se projeví na chladných stěnách.

Ve většině případů pouze zvýšené větrání nepostačuje. Použití chemických prostředků je řešení dočasné. Chemickým ošetřením se neodstraní příčina, je to pouze dočasné ošetření a pravděpodobně se plísně objeví znovu.

Hlavní možností, jak se zbavit kondenzace na stěnách a tím i plísní je kompletní zateplení obvodového pláště domu. Zároveň dojde i ke snížení nákladů na vytápění – až o cca 30%. Zateplením jsou odstraněny tepelné mosty a vnitřní povrch stěn má pak vyšší teplotu, při které ke kondenzaci již nedochází. Zateplení musí být správně navrženo a je potřeba vyřešit především hygienicky závadná místa.

Že jsou plísně karcinogenní je známá věc. Byt napadený plísněmi nemůže být řádně užíván. Dle mého názoru je povinností vlastníka bytu zajistit nápravu. Předmětem přezkoumání může být to, zda nájemník užívá byt správně a zda si situaci nezavinil sám. Například nevhodným způsobem vytápění, nadměrnou produkcí vlhkosti apod. To však je spíše málo obvyklé, hlavní příčiny jsou ve slabých místech konstrukční soustavy panelového domu.

Posouzení na místě je možno svěřit specialistovi na stavební tepelnou techniku. Je možno provést termovizní měření a porovnat výsledky se stavební dokumentací domu. O poradenství na místě lze požádat na infolince České energetické agentury (www.ceacr.cz), termovizní měření lze objednat u stavebních zkušebních ústavů, případně i u EC v Č. Budějovicích.



Ing. J. Veselý, energ. poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Energy Centre České Budějovice