Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na problematiku související s proplacením nového komínu z prostředků bytového družstva.

Bydlíme v bytě, který je majetkem bytového družstva. Před cca půl rokem jsme nechali instalovat nový plynový kotel, protože stávající již nešel opravit. Asi 2 měsíce po instalaci nového kotle se kotel začal samovolně vypínat a dle revizní zprávy od kominíků bude nutné udělat světlíkem nové odkouření. Jelikož se komín obecně nachází v prostoru vně bytové jednotky, tak jsem se chtěla zeptat, zda je družstvo povinno zhotovení nového komínu/odkouření uhradit, či zda by úhrada měla být realizována na náklady naše = uživatele bytové jednotky.

Předem děkuji za Vaši odpověď

S pozdravem

Mirka Nová

Dobrý den,
uvádíte, že bydlíte v bytovém družstvu a předpokládám, že plynový kotel se týká pouze Vašeho bytu a nikoliv celého domu. Výměna kotle šla jistě na Vaše náklady.

Je důležité vědět, zda špatná funkce kotle souvisí se špatnou funkcí komínového tělesa či pouze vývodu od Vašeho kotle. Pokud jde o komín, jistě je ve společném vlastnictví i ostatních družstevníků ( pokud jste se nedohli o jeho vlastnictví jinak). V tomto případě by mělo družstvo opravu zafinancovat. Pokud ovšem kotel nefunguje, protože je špatně odvětrán ( a ostatní uživatelé komínu nemají problém) to je již problém pouze Váš a náklady by měly jít z Vašich zdrojů. Zkuste se domluvit s ostatními majiteli ( družstevníky) zda nemají podobný problém.

RK Stejskal.cz s.r.o.