Dotaz: Dobrý den,
ctěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost a nebo jste alespoň slyšeli o podlahovém vytápění v panelových domech. Chystám se na rekonstrukci svého bytu a velice se mi tento systém zamlouvá. Slyšeli jste o nějakém takovém případu? Napadlo mě jestli by se dalo případně odfrézovat pár centimetrů podlahy, aby se o tolik nezmenšila výška místnosti a jestli je také možné nějak napojit systém na centrální vytápění. Děkuji Vrzáček

Odpověď

K tomuto záměru je možno uvést:
S možností dodatečné instalace podlahového vytápění v panelovém domě jsme se dosud nesetkali.
Podlahové vytápění má nepochybné výhody, které je však možno uplatnit při nové výstavbě, nikoliv při rekonstrukci bytu v panelovém domě, kde bychom se setkali s následujícími problémy:
Panelový dům byl projektován, vystavěn a zkolaudován na způsob vytápění, uvedený v projektu a schválený stavebním úřadem. Na zmiňovanou rekonstrukci by bylo nutno vypracovat nový projekt, vyžádat si souhlas všech zúčastněných stran a zažádat o stavební povolení.

Pod vrstvou, ve které by byly uloženy topné rozvody, musí být několikacentimetrová tepelná izolace, jinak by byl vytápěn spodní byt, event. nebytové prostory. Sama vrstva s topnými rozvody je rovněž několikacentimetrová. Na ní je pak další, rovněž několikacentimetrová vrstva betonu a dále podlahová krytina (např. dlaždice). Celkovou potřebnou tlouštku všech vrstev lze odhadnout na 20 až 25 cm. O to by se snížila výška místností bytu.
Odfrézování několika centimetrů podlahy není možné. Podlahové panely mají projektem určenou konstrukci a odfrézováním několika centimetrů by došlo k nežádoucímu narušení mechanické pevnosti podlahového panelu.

Podlahové vytápění potřebuje pro svůj provoz teplotu topné vody cca 35 °C, na rozdíl od klasických topných těles, která ve starší zástavbě používají topné medium s tepelným spádem v rozmezí od cca 50/45°C do cca 90/70 °C. Přímé připojení podlahového topení ke stávajícím tepelným rozvodům není tedy možné. Připojení by bylo možné přes automatikou řízenou směšovací armatutu, pořízenou na Vaše náklady.

Pokud jsou v domě instalovány poměrové měřiče spotřeby tepla, instalované na jednotlivých topných tělesech, byl by tento systém, sloužící k rozúčtování nákladů v domě znehodnocen, protože teplo k vytápění nelze u podlahového vytápění tímto způsobem měřit.
Po event. instalaci podlahového vytápění by bylo nutno nechat seřídit tlakové poměry ve vnitřních tepelných rozvodech v domě, která by byly instalací podlahového topení narušeny.
Vzhledem k uvedeným problémům považujeme dodatečnou instalaci podlahového topení do panelového domu za nevhodnou a nežádoucí.

S pozdravem Ing. Jaroslav Winkler, odborný energetický poradce ECČB

Vážený pane Vrzáčku.
Děkuji Vám za Váš dotaz na možnost instalace podlahového vytápění při rekonstrukci bytu v panelovém domě.

Energy Centre České Budějovice