Dotaz: Bydlím v panelovém domě, kde sousedi nade mnou strhli jedinou izolaci (která je stavební součástí) - jekor a na holý panel položili lino. V bytě duní každý jejich krok. O situaci jsem informoval sousedy a družstvo - bezvýsledně. Jaké mám podniknout kroky pro nápravu (myslel jsem, že pokud je byt družstevní a jedná se o stavební součást, měl bych začít družstvem). Jak má být podlaha odizolovaná a jak mohu já odizolovat strop? Pomůže vůbec odizolování stropu, když se hluk nese i zdmi na kterých mají přivrtány vestavěné skříně a regály ( je slyšet bouchání otvírání a vrzání dvířek). Jaké mám možnosti se bránit, na koho se mám obrátit?

Odpověď

Re: Porušená zvuková izolace - právo na slevu z nájemného

Popisovaný problém je třeba nahlížet jako "závadu v bytě nebo domě" (viz dále), která se projevuje nadměrnou průzvučností mezi dvěma byty. Nájemce má v tomto případě právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel přes jeho upozornění neodstraní v bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání.

Tazatel se proto správně obrací v prvé řadě na bytové družstvo, jakožto pronajímatele bytu, s žádostí o zjednání nápravy. Jestliže byla původní podlahová krytina (jekor) v sousedním bytě součástí vybavení tohoto bytu a jako taková byla ve vlastnictví pronajímatele (bytového družstva), pak nájemce bytu byl oprávněn (a zároveň i povinen) provádět pouze "drobné opravy bytu" (kam spadají také opravy podlahové krytiny), jakož i provádět "běžnou údržbu bytu" (kam spadá čištění podlahové krytiny). Úplné odstranění podlahové krytiny a její nahrazení jinou krytinou však nebyl oprávněn provést sám, nýbrž byl povinen "oznámit bez zbytečného odkladu pronajímateli potřebu těch oprav v bytě, které má nést pronajímatel". Pokud přesto výměnu podlahové krytiny provedl a tím narušil zvukovou izolaci, je podle zákona povinen "odstranit závady a poškození, které způsobil" a nestane-li se tak, má pronajímatel právo "po předchozím upozornění nájemce závady a poškození odstranit a požadovat od nájemce náhradu". To je však otázka vztahu mezi bytovým družstvem a tazatelovým sousedem.

Pokud jde o samotného tazatele, ten se může bezprostředně domáhat jen slevy z nájemného vůči pronajímateli (viz výše). Pokud pronajímatel závadu neuzná, měl by se obrátit na některého znalce z oboru stavebnictví (znalce lze vyhledat buď v seznamu u krajského soudu nebo na internetu na adrese http://portal.justice.cz) za účelem posouzení, zda a o kolik průzvučnost překračuje příslušné normy. Nutno však připomenout, že závada (průzvučnost) musí zhoršovat užívání bytu "podstatně", takže ne každé prokročení normy bude důvodem pro slevu z nájemného.

JUDr. Bedřich Benek