Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je dobrá varianta pro přízemní domek -supertherm STI P 8 na maltu TM tl. 30 cm
+ Terranova Marmolit, extrudovaný PPS tl.50mm, +
ZS Terranova Terramin PSB tl.100mm. Například ve srovnání s porothermem/ytongem 40cm bez zateplení či se zateplením. Děkuji, Bolek.

Odpověď

Vyzdít obvodovou zeď tak, aby splňovala současné normové požadavky z hlediska tepelné izolace je možné i bez dodatečného zateplení. Se zateplením se zpravidla dosahuje o něco lepších hodnot při celkové menší tloušťce konstrukce a zároveň s výhodou lepšího ošetření tepelných mostů.

Současná platná norma ČSN 73 0540-2/Z1 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K).
Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K).
Vaše varianta zdiva Supertherm STI 30 cm na maltu TM se zateplením EPS 10 cm bude mít hodnotu součinitele prostupu tepla U 0,18 (W/m2.K). Při zateplení XPS 5 cm bude U 0,21 (W/m2.K). První varianta s fasádním polystyrénem v tl. 10 cm se mi zdá být výhodnější a to patrně i cenově, protože extrudované polystyrény jsou poměrně drahé. XPS by byl použit pouze na zateplení soklové a základové části stavby. Z hlediska lepší difúze vodní páry by bylo možno použít i kamennou vlnu Rockwool v tl. 10 cm při dosažení stejných parametrů U. Fasádní zateplení VKZS umožní dobré řešení všech ostatních tepelných mostů – okenní překlady, okenní ostění, věnce v uložení stropů a pozednic. Hodnoty U normu splňují.

Obdobných parametrů lze dosáhnout jednovrstvým cihlovým systémem. V případě cihel Supertherm 44 STI na tepelně izolační zdící maltu (s tepelnou vodivostí menší než 0,2 W/m.K a s aplikací tepelně izolační omítky v tl. 3 cm s tepelnou vodivostí menší než 0,15 W/m.K, udává výrobce výsledný součinitel prostupu tepla U na hodnotě 0,21 (W/m2.K). Výsledný součinitel prostupu tepla U (W/m2.K), zdiva z cihlových bloků Supertherm záleží nejen na konkrétním typu cihlové tvarovky, tloušťce zdiva ale i druhu zdící malty a omítkové malty, kterou použijete. Významnou roli hraje především zdící malta a dodržení technologického předpisu výstavby a především řešení detailů Tepelné mosty však, pokud by byly výpočtově posouzeny, celkový výsledek o něco zhorší.
Hodnota U splňuje rovněž nejen požadavek současné platné normy ČSN 73 0540-2/Z1, ale s rezervou i doporučení. Při použití tohoto typu zdiva se již další zateplení nedoporučuje, jedná se o zdivo určené pro jednovrstvé zdění. Výhodou konstrukce jsou kromě vysoké tepelné izolace i optimální difúzní vlastnosti – zdivo dobře odvádí vlhkost. V případě zateplení tohoto zdiva tepelnou izolací z polystyrénu naopak dochází vzhledem k průběhu teplot uvnitř zdiva k riziku kondenzace na vnitřním líci polystyrénové vrstvy a proto se již nedoporučuje.

Varianta porobetonového systému, například Ytong nebo Hebel - jedná se o ucelený stavební systém, který běžně vyhovuje na základní požadavky výstavby, především z hledisek snadnosti provádění, spotřeby malty a rychlosti stavby. Zároveň řeší základní detaily návazností konstrukcí, ale opět vzhledem k tomu, že se jedná o jednovrstvou konstrukci, je řešení některých detailů poměrně obtížné a tím roste podíl tepelné ztráty vlivem tepelných mostů. Tím se zhoršuje izolace pláště domu jako celku. Rovněž z hlediska dosažení vyšších izolačních vlastností je u porobetonové konstrukce určitý limit, neboť výrobce dále nenavyšuje její tloušťku.
Například zdivo z přesných tvárnic Ytong P2-400 při tloušťce zdiva 37,5 cm má dle údajů výrobce součinitel prostupu tepla U = 0,29 (W/m2.K). U tloušťky 30 cm má součinitel prostupu tepla U uváděný výrobcem hodnotu 0,35 (W/m2.K). Obě varianty splňují požadavek současné platné normy ČSN 73 0540-2/Z1. Žádná však již nesplní hodnotu doporučenou, která je dle normy pro zdivo obvodové 0,25 (W/m2.K). Ta by byla dosažena až po provedení dodatečného zateplení. Například při provedení zdiva Ytong 30 cm a se zateplením EPS 10 cm bude hodnota součinitele prostupu tepla U 0,19 (W/m2.K).

Pro jednovrstvé zdění tedy doporučuji systém z pálených cihel, Při zateplení je výhodné zdivo v tl. 30 cm + 10 cm tepelné izolace. Pro dosažení dobrých energetických vlastností domu jako celku nezávisí jen na obvodových stěnách. Je nutno splnit doporučené (tedy ty přísnější) hodnoty tepelné izolace i u ostatních konstrukcí tak, jak doporučuje norma. To znamená do podkroví nebo střechy vložit alespoň 26 až 30 cm tepelné izolace, do podlah kolem 10 cm, v případě podlahového topení i více, použít okna s U pod 1,1 W/m2.K, správně řešit detail u základu, odizolovat nevytápěné místnosti uvnitř domu, správně orientovat dům ke světovým stranám apod. Pak se zpravidla dosáhne hodnoty spotřeby tepla na vytápění v rozmezí 50 až 60 kWh/m2.rok.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Bolku, děkuji za Váš zajímavý dotaz.

Energy Centre České Budějovice