Zdědila jsem s bratrem každý jednu polovinu bytu. Chceme ho prodat přes realitní kancelář, protože v tom neumíme chodit. Bratr ale chce, aby byly peníze hned poslány na jeho účet a on mi pak svou platbu přepošle na můj účet, aby to bylo jednodušší. Je to takhle v pořádku?

Dobrý den,
Začneme popořádku:

Vzhledem k tomu, že nejste zkušení, jak uvádíte, v procesech prodeje nemovitosti, jednoznačně Vám schvaluji, že chcete obchod svěřit realitní kanceláři. Doporučuji se obrátit na některou v místě bydliště, respektive v místě, kde se nachází nemovitost. RK by měla mít dobré reference a víte, že již nějakou dobu v regionu působí.
Pokud byste se přišli nezávazně zeptat jak by celou záležitost řešili, jistě by Vám poradili následující postup.

Pokud by již došlo až k fázi podpisu kupní smlouvy, máte napůl vyhráno v tom smyslu, že RK zajistila kupce na Vaši nemovitost a máte před sebou návrh kupní smlouvy. Ta by měla být samozřejmě připravena právníkem, který v realitním oboru pracuje a dokáže ochránit všechna možná rizika při prodeji.

Průběh převodu finančních částek prodávajícím se ve většině případech řeší prostřednictvím Smlouvy o advokátní úschově (pokud ji zajišťuje advokát), případně Smlouvou o bankovním depozitu (pokud je řešena některou Bankou), případně notářskou úschovou. RK by Vám jistě vysvětlila jednotlivé rozdíly.

Nevidím důvod, proč by měl bratr obdržet celou částku na svůj účet a následně Vám Váš podíl přeposílal. Advokát, případně notář, odešle podíly částek na účty, které uvedete v příslušných Smlouvách. Je to běžná praxe a obě strany máte jistotu, že obnos skutečně obdržíte.

Celý postup prodeje nemovitosti vždy konzultujte s odborným a zkušeným realitním makléřem.
RK Stejskal.cz s.r.o.