Sdílet
 

Odborná realitní poradna, Převod družst. práv a povinností: Prodej družstevního bytu

Dotaz: Prodej družstevního bytu

Dobry den,
cca v prosinci 2001 jsem slozil clensky poplatek a byl prijat za clena druzstva. Dale nasledovala vystavba druzstevnich bytu tak, ze v unoru 2003 jsem jako pravoplatny clen BD podepsal najemni smlouvu s BD. Chci byt prodat. Jsem povinnen zaplatit dan pokud:
a) prodam byt v techto mesicich, tj. pred patym rokem a pouziji penize do 1 roku na koupi pozemku, ne vsak na vystavbu rod. domku,
b) prodam byt v techto mesicich, tj. pred patym rokem a pouziji penize do 1 roku na koupi pozemku, ale vystavbu rod. domku zacnu az po vice nez je jeden rok od prodeje clenskych prav,
c) pokud prodam byt v lednu 2007 (tj. po vice nez peti letech od prijeti za clena druzstva), ne vsak od podpisu najemni smlouvy a penize na dalsi vystavbu nepouziji,
d) pokud budu muset dan v nekterem pripade zaplatit, z ceho se dan vypocita? Z rozdilu mezi prodejni cenou (clenskych prav spojene z uzivanim bytu) a vysi clenskeho vkladu + faktury a stvrzenky za vybaveni bytu, ktere je jeho soucasti?
Predem Vam dekuji za odpoved.

Dotaz položil/a: Jarda, 02.12.2005

Odpovědi k dotazu: Prodej družstevního bytu

Dobrý den,
prodej družstevních bytů se řídí nejen zákonem, ale také stanov, které má dané družstevo.
K Vašemu 1)
zákon říká, že peníze musí být použity k bydlení. Tzn.pozemek, který není určen k bydlení toto neřeší. Jste povinen zaplatit daň.


2) patrně by toto mohlo stačit. Koupit pozemek a výhledově začít stavět.


3) k Vašemu bodu si netroufám říci jasné stanovisko, protože toto jsou již dost specifické otázky. Kontaktujte některého daňového poradce a ten Vám jistě poradí fundovaně. My jsme tuto situaci ještě neřešili.


4) daň z příjmu platíte vždy s čitého zisku. Tzn. Odpočítáte veškeré výdaje spojené s touto nemovitostí. Včetně složenek za vybavení bytu a členského podílu.Jen si pro jistotu ještě ověřte zmiňované stanovy, zda je vůbec možné byt prodat a za jakých podmínek.

Odpověděl/a: RK Stejskal.cz s.r.o., 05.12.2005
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Buďte první a napište komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE