Dotaz: Dobry den, zacinam rekonstrukci chalupy a narazil jsem na problem podlah. Nevim jak se ubranit eventuelnimu vzlinani vody do sten, po udelani betonovych podlah. Stavajici byly klasicke, tramy zasypane skvarou atd. a na tom drevena palubkova podlaha. Podlahy objektu jsou nad zemi, v mirnem svahu, horni cast asi 10 cm a spodni cast budovy asi 150 cm nad okolnim terenem. Vlhkost neni velika, ale jaka je by se mohlo ukazat po zabetonovani. Snad drenaz s vyustenim ven?

Dedkuji mnohokrat a hezky den Jiri S.

Odpověď

Dobrý den pane Šlechto, děkuji za Váš dotaz.

Provést ve staré chalupě vybetonování podlahy bez stavební úpravy, která zajistí dostatečné provětrání pod betonovou deskou, nedoporučuji. Betonem dojde k uzavření povrchu pro odvětrání vlhkosti a zvýšená vlhkost se může projevit na omítkách stěn. Pokud na betonu trváte, je doporučená skladba (shora):
- čistá podlaha (dlažba, plovoucí lamely apod.)
- betonová mazanina hlazená, armovaná sítí Kari tl. 6 cm
- tepelná izolace – doporučuje se 12 cm, aby byla splněna kritéria současné platné ČSN 73 0540-2
- izolace proti radonu (je dobré ověřit index radonového rizika pozemku a při rekonstrukci podlahy toto již zahrnout do návrhu řešení)
- spodní podkladní beton, armovaný, tl. cca 6 až 8 cm
- provětrávaná vrstva

Spodní provětrávaná vrstva může být provedena několika způsoby:
- násyp hrubým štěrkem frakce 32-63 mm tl 20 cm a podél stěn uložit flexibilní děrované porubí z PVC o profilu 8 až 10 cm, které má ve stěnách přívodní mřížky vzduchu a je zaústěné do svislého stoupacího potrubí (lze využít volný komínový průduch) pro zajištění tahu
- vytvoření dutiny pomocí tvarovek IGLU (www.iglu.cz)
- vytvoření dutiny pomocí tzv. IPT desek. Jedná se o desky z tvrdého polyetylénu o stavební výšce cca 60 mm, profilace podobná přepravce na vejce. Desky jsou položeny na upravený povrch terénu. Systém se dodává jako celek. Technické informace lze získat na www.isotec.cz, a www.karlomix.cz.

Dutina se vždy navrhuje s aktivním provětráváním, které je zajištěno jednak přívodem vzduchu do vytvořené mezery v soklové části a jeho odvodem nejlépe do svislého stoupací potrubí (komínový efekt).

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice